Kompaktní CP/M s floppy podruhé a teď i s VGA – Zeta SBC V2

O první verzi Sergeyova kompaktního CP/M počítače ZETA jsem tu už celkem dávno psal. Bohužel jsem nějak opomněl zmínit celkem zajímavé rozšíření ParPortProp a tak to teď napravím v popisu nové verze tohoto úžasného malého „super“ CP/M počítače.

Zeta_SBC_V2_Martin_finished   Zeta_SBC_V2_Martin_withPPPandFDD_a1

ZETA je s N8VEM kompatibilní jednodeskový počítač určený pro provoz CP/M. Jako takový je založen na procesoru Z80, který je možné taktovat až na 20 MHz, obsahuje 512 kB zálohované RAM, 512 kB ROM, sériové a paralelní porty, řadič floppy a hodiny. Změny, které Sergey v nové verzi udělal, jsou mírnou evolucí se záměrem rozchodit na Zeta SBC V2 FUZIX, ale můžou se hodit i jinde.

Zeta_SBC_V2_Martin_with_V1

Na výše uvedeném obrázku, který srovnává V1 a V2, si asi všimnete, že přibyl jeden „větší“ obvod. Jedná se o Z80 CTC pro generování časového přerušení a sloužící současně i jako řadič přerušení pro UART 16550 a PPI 8255. Méně nápadnou změnou je výměna floppy řadiče FDC FDC9266 za modernější WD37C65. Sergey také změnil mechanismus mapování paměti, kde nově se stránkuje po 16kB a do kterékoli ze 4 stránek paměti Z80 může být namapována kterákoli z 64 stránek paměti RAM a ROM o celkové velikosti 1 MB.

FUZIX pro Zeta SBC V2 je zatím ve vývoji, ale Wayne Warthen poměrně rychle upravil svoji verzi ROM WBW 2.7.1, která funguje super.

Zeta_SBC_V2_Martin_withPPPandFDD_bootscr   Zeta_SBC_V2_Martin_withPPPandFDD_surveyscr

Mít takovouto CP/M před lety na Sharpovi, mohli jsme si juchat. Když se ještě připočtou široké možnosti komunikace i úložiště a frekvence CPU až 20 MHz, je to fakt paráda. Měl by fungovat i UNA BIOS, ale zatím jsem ho nezkoušel.

Zeta si stále drží svůj kompaktní formát, kdy je možné ji přímo spojit s 3.5″ floppy mechanikou do jednoho kompaktního celku.

Zeta_SBC_V2_Martin_withPPPandFDD_parts   Zeta_SBC_V2_Martin_withPPPandFDD_a2

Na výše uvedených fotkách jste si asi všimli, že je tam nějaká deska navíc. Jedná s o desku s podivným názvem ParPortProp. To lze rozepsat do srozumitelnějšího Parallel Port Propeller, alebrž desku s procesorem Parallax Propeller připojenou přes paralelní port.

ParPortProp_Martin_finished   ParPortProp_Martin_finished_front

Zeta tak dostává rozšíření v podobě emulace terminálu prostřednictvím VGA výstupu a PS/2 klávesnice, diskové úložiště na standardní SD kartě, další RS-232 sériový port a speaker. Získáte tak opravdu kompaktní a kompletní CP/M počítač, ke kterému vám stačí připojit jen monitor a klávesnici. Nepotřebujete tedy sériový terminál, který je u samostatné ZETA nutný. No, mazel k pohledání Mrkající veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice Moderní projekty se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů u Kompaktní CP/M s floppy podruhé a teď i s VGA – Zeta SBC V2

 1. kolemjdoucí napsal:

  Ten odkaz na ParPortProp je jenom přes login, přičemž tam není ani možnost registrace, jen možnost požádat autora o přístupové údaje (které jistě nedá každému) :-/

  • Roman napsal:

   kolemjdoucí: To bude asi nejaký krátkodobý problém. Prestali fungovať aj ostatné stránky projektu n8vem. Snáď to zase rýchlo spravia.
   Martin: Ja som moju Zetu V2 ešte ani nestihol kúpiť a Ty už máš aj osadené 🙂

   • Dušan napsal:

    Registrace na n8vem probíhá bez problému, snad do hoďky to bylo. K mé Zetě jsem dostavěl ParPortProp když jsem nemohl ani po několika urgencích vymámit již zaplacený PockeTerm. Tak jsem do vzdal a je to možná nakonec i dobře 🙂 Už čekám jen na slíbenou namořenou desku z ořechu a mosazné distančky a pak bude Zeta finito.

 2. Pingback: Falešné 20 MHz Z80 CPU z Číny (Z84C0020PEC fake) | Martinův 8-bitový blog

 3. Pingback: Test NMOS/CMOS Z80 CPU | Martinův 8-bitový blog

 4. Pingback: První kroky se Zeta SBC V2 | Martinův 8-bitový blog

 5. Where can a kit for this be purchased?

  Stephen Walters
  mister35mm AT Yahoo.co.uk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *