Sharp MZ-800 Unicard Mk3b – FDD, QD, RD, RS, RTC, LAN, VGA

Bohouš Nováček doladil a dotáhnul k dokonalosti svoji verzi Unikarty pro SHARP MZ-800. První verzi Unikarty vyvinul Vašek Peroutka s Michalem Hučíkem. Bohouš na jejich práci navázal, vynechal CPLD a Unikartu vybavil výkonným procesorem STM32F429Vx. To umožnilo nejen plnohodnotný VGA výstup, ale i několik dalších frajeřinek. Pro MZ-800 tak máme jednu univerzální periferii, kterou stačí zasunout do zadního slotu a získáme emulaci až 4 floppy mechanik prostřednictvím obrazu na microSD kartě, emulaci Quick Disku, RAM disku, sériové linky RS-232c, zálohované hodiny reálného času, USB shell, síť, přístup přes zabudovaný webový server, plnohodnotný VGA výstup a zvukový vstup/výstup. Bohouš mně vždycky uchvacoval svým perfekcionismem, který teď dotáhnul k dokonalosti tím, že k Unikartě nechal vyrobit zadní krycí panel přesně na míru a Unikarty pro všechny zájemce, v podstatě zadarmo, osadil a oživil.
Kloubou dolů a VELIKÝ DÍK!

MZuniMk3b_angle1   MZuniMk3b_working

Už jen, jak mi Unikarta přišla zabalená mně nadchlo. Pěkná vypolstrovaná krabička, antistatický obal, prostě profesionální výrobek.

MZuniMk3b_package   MZuniMk3b_packaget

Kartu stačilo zasunout zezadu do slotu a panel perfektně zapadnul na své místo.

MZuniMk3b_in_MZ_back

Na panelu najdete konektor pro připojení standardního VGA monitoru, mini USB, microSD kartu, 9-pinový konektor RS-232c, 3.5 mm jack pro audio, 6-pinový miniDIN, a RJ-45 Ethernet LAN konektor.

MZuniMk3b_front   MZuniMk3b_back

Vlastní karta je poměrně jednoduchá, nejvíc místa na ní zaujímá procesor a baterie pro zálohování hodin. Kromě konektorů, baterie a MPU je na kartě už jen MAX232 pro sériovou linku a LAN čip KSZ8031RNL a hromádka „bižuterie“. Celé kouzlo je pak schované ve firmware.

Firmware Unikarty se skládá z boot manageru a vlastní aplikace. Pro budoucí upgrade karty tak stačí nahrát novou aplikaci do rootu microSD karty a firmware se automaticky upgraduje. Aktuální firmware je zpětně kompatibilní s původní Unikartou a navíc obsahuje emulaci grafického a zvukového čipu MZ-800. To zajišťuje, že veškerý obrazový výstup je klonován i na VGA a zvuky přehrávané přes PSG SN76489 jsou na 3.5mm jacku Unikarty.
Hry, které přehrávají zvuk přes zvukový generátor, tak dostanete na monitor kompletně s obrazem i zvukem. Paráda.

Flappy_title_scren_1   Flappy_first_level

Kromě klasického Unicard shellu obsahuje nová Unikarta i webový server.

UNICARDmk3b_shell_filelist   UNICARDmk3_shell_LANINFO

Webový server je zatím jen jednoduchý, umožňuje v podstatě jen zobrazení některých základních informací, nastavení hodin a pěkná funkce je zobrazení aktuální obrazovky.

UNICARDmk3_web_HP   UNICARDmk3_web_settings

UNICARDmk3_web_RTC   UNICARDmk3_web_VGA

UNICARDmk3_web_VGA2

Kromě klasických funkcí jsem otestoval i sériovou linku a vše šlapalo naprosto skvěle.

MZuniMk3b_testing_serial   UNICARDmk3b_serial_test

UNICARDmk3b_serial_test_1_Sharp   UNICARDmk3b_serial_test_2_Sharp

Musím říct, že z nové Unikarty jsem fakt nadšený, takže ještě jednou

BOHOUŠI DÍKY!

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-800, SHARP se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

182 komentářů: Sharp MZ-800 Unicard Mk3b – FDD, QD, RD, RS, RTC, LAN, VGA

    Error thrown

    Call to undefined function create_function()