Klávesnice pro ZX80

Klávesnice pro ZX80 je dnes docela problém. Velice dobré klávesnice prodává Rich Mellor (RWAP Services – www.sellmyretro.com) a určitě je doporučuji ke koupi. Bohužel, mají 2 nevýhody:

 1. Jsou jen pro ZX80 a nikoli ZX81 (pro ZX81 prodává Rich jiné, shodné s originálem, ale bohužel se nehodí na desku ZX80).
 2. Jsou poměrně drahé (25 GBP + poštovné = cca 800 Kč)

ZX80R_klavesnice_shora

Proto vznikl tento článek, který by měl každému pomoci udělat si svoji vlastní klávesnici.

Jak vypadá klávesnice ze sellmyretro vidíte na přiložených fotkách.

ZX80R_klavesnice_PCB   ZX80R_klavesnice_zespodu

Už nějakou dobu pátrám po levnější náhradě originálu. Na Ampéru jsem narazil na firmu AKI ELECTRONIC. Tato firma dělá profesionální fóliové klávesnice na míru. Slovo dalo slovo a na cestě byl hezký kompromis, kdy by AKI vyrobilo spojovací část klávesnice (distanční samolepku s dírami + spojovací fólii) a povrch si udělat podle svého uvážení. Pro případné zájemce můžu u nás v práci (www.artax.cz) nechat vyrobit laminované samolepky s rozložením klávesnice, jako u originálu. Rozložení by mohlo být ZX80 nebo ZX81 a každý si může nalepit, co je mu bližší.

Pěkné rozložení klávesnice nakreslil Grant Searle a můžete si ho stáhnout na jeho stránkách.

Zx80_81_keyboard

Protože jsem ale už docela dost proniknul do tajů membránových klávesnic, byl jsem zvědavý, zda si klávesnici nebudu moci vyrobit úplně sám.

Na klávesnici potřebujete v podstatě 3 části:

 • hmatník, který představuje obrazy kláves
 • kontaktní vrstvu, která zprostředkovává spojení plošek na PCB při stisku
 • část s dírami pro klávesy, která dělá distanc mezi kontaktní vrstvou a PCB

Prví varianta, kterou jsem vyrobil vznikla pomocí průbojníku. Vytisknul jsem si horní vrstvu PCB ZX80 na tvrdý kartonový papír (ColorCopy 250g) a průbojníkem 10 mm jsem nadělal místo plošek díry. Bohužel jsem měl tupý průbojník a měkký podklad, takže díry nevypadaly moc esteticky.

ZX80R_protoyp_klavesnice_tvorba

No, ale co, hlavně, že byly. Obraz klávesnice jsem vytiskl z nákresu od Granta Searla na laserové tiskárně na samolepicí fólii a nechal zalaminovat tenkým knihařským laminem.

ZX80R_protoyp_klavesnice_lamino_lesk

Samolepku jsem nalepil na karton s dírami. Tím mi vnikly zespodu v dírách lepivá místa, která jsem zaplnil kousky alobalu. Papír jsem pak opatřil kousky oboustranné lepící pásky, aby se dal nalepit na PCB.

ZX80R_protoyp_klavesnice_zespodu

Výsledek teda žádný velký krasavec, co si budeme povídat Mrkající veselý obličej ale, světe div se, šlape jako víno.

ZX80R_protoyp_klavesnice_shora   ZX80R_obr_test_klavesnice

Během konstrukce jsem zjistil, že Grantův nákres nesedí úplně přesně na klávesy. Tak jsem ho vzal a upravil tak, aby přesně seděl jak ZX80, tak i ZX81 layout. Ke stažení je na konci této stránky.

ZX80-81_Keyboard_ZX80_preview   ZX80-81_Keyboard_ZX81_preview

Abych nemusel zázračit s průbojníkem, rozhodl jsem se distanční vrstvu vyřezat do vhodné fólie řezacím plotterem. Tím se současně vyřeší lepicí vrstva na PCB. Opět jsem si udělal nákres pro řezání a vyřezal do fólie tloušťky 0,18 mm. Data jsou opět na konci stránky ke stažení.

ZX80R_KBD_Folie_s_dirami

Kontaktní vrstvu jsem chtěl udělat z jednoho kusu fólie. Přemýšlel jsem pořád o nějaké tuhém alobalu, až mi Melsoft poradil zkusit tiskařský kovolist. Je z hliníku a má tloušťku 0,15 mm. Tak jsem hned jeden sebral a vyzkoušel.

ZX80R_KBD_Kovolist   ZX80R_KBD_Klavesnice_s_kovolistem

Bohužel, kovolist je příliš tuhý. Na stisk kláves bylo potřeba vyvíjet dost brutální sílu i přesto, že distanční fólie měla jen 0,18 mm.

Dál přišel ke slovu alobal. Vyzkoušel jsem asi tři druhy alobalu a nejlépe se osvědčil tuhý alobal na grilování. Výrobce tloušťku neuvádí, ale je rozhodně tužší, než ten obyčejný. Bohužel, i tady vznikl problém. Nejde použít celistvá kovová vrstva, protože pak dochází ke špatné detekci některých kombinací kláves. Například nenapíšete = (SHIFT+L), což je dost problém Mrkající veselý obličej

Opět tedy přišel ke slovu průbojník a z poskládaného alobalu jsem vyrazil kolečka.

ZX80R_KBD_Kolecka   ZX80R_KBD_Klavesnice_s_kolecky

Ale kolečka se špatně vlepovala do děr tak, aby nepřesahovala a opravdu byla vevnitř „v hloubce“ a navíc, když pak zase někde nebyly, tak koukala lepivá vrstva. Nicméně klávesnice takto zhotovená šlapala poměrně dobře.

Rozhodl jsem se tedy mezi „díravou“ distanční samolepku a samolepku s potiskem dát obdélníčky alobalu tak, aby se nedotýkaly. Trochu „tricky“ byla část, kde jsem musel naslepo lepit obdélníčky proti světlu do správných míst.

ZX80R_KBD_Obdelnicky   ZX80R_KBD_Obdelnicky_proti_svetlu

Nicméně akce se vyplatila a finální verze vypadá i funguje k mojí spokojenosti.

ZX80R_KBD_Finalni_verze_rozlozena   ZX80R_KBD_Finalni_verze_slozena

Všechny pokusy jsem dělal s původním Grantovým rozložením, takže některé klávesy přesně neseděly (hlavně horní řada), ale to jsem napravil v novém upraveném rozkresu.

Na závěr, před soubory ke stažení, ještě pár foteček z mého lopotného snažení Mrkající veselý obličej

ZX80R_KBD_Pracoviste   ZX80R_KBD_Varianty_klavesnic

Závěr – dlouhodobá použitelnost

Přesto, že mnou vyrobené klávesnice fungují perfektně, nedělám si žádné iluze o jejich dlouhodobé použitelnosti. Není to profesionální výrobek a ani ho nemá suplovat. Z dlouhodobého hlediska se asi vytahá horní fólie, vymačká alobal a čertví co ještě Mrkající veselý obličej. Asi všichni máme emulátory na PC a nepředpokládám, že někdo bude dlouhodobě psát a vytvářet programy přímo na ZX80. A kdyby ano a klávesnice přestala fungovat, tak si za pár korun vyrobíte novou. No a nebo si kupte tu profi.

No a tady máte slíbené soubory ke stažení:

Pro případné zájemce můžu nechat u nás v práci (www.artax.cz) za drobnou úplatu natisknout a zalaminovat rozložení kláves i nechat vyřezat distanční fólii. Uvidíme, kolik by bylo zájemců, podle toho by pak vyšla cena, ale odhadem se bavíme o stokoruně.

13 komentářů: Klávesnice pro ZX80

 1. Pingback: Klávesnice pro ZX80 | Martinův 8-bitový blog

 2. melsoft napsal:

  Trošku mě zaskočila informace, že nelze použít al fólii po celé ploše klávesnice. Ing. Eduard Smutný, který se při návrhu a konstrukci levné reprodukovatelné klávesnice ANK-1 pro SAPI-1 údajně inspiroval právě klávesnicí ZX-80 resp. ZX-81 s touto fólií počítal a dotáhl tudíž návrh HW i SW až k tomuto detailu. Sir Clive Sinclair narozdíl od Sira Eduarda zřejmě nepočítal s tím, že by jeho výtvor někdo amatérsky replikoval (koneckonců už tak to byla stavebnice pro vyspělejší amatéry) a tuto možnost zřejmě díky jednoduššímu návrhu nezapracoval.

 3. melsoft napsal:

  Ha, zrada. Vytisknul jsem si jak klišé klávesnice tak výsekovou šablonu a ejhle, obojí je oproti plošnému spoji zmenšeno cca o 4-5mm. Kde se stala chybka? Doposud jsem žil v naivním bludu, že u pdf se tohle stát nemůže.

  • PDF jsou OK napsal:

   Teď jsem se trochu vyděsil. Hned jsem stáhnul svoje vlastní soubory, vytisknul na bublince, lapnul mladýho zatím neosazenou desky a sedí to perfektně. No, perfektně úplně ne, ale do 1 mm to bude určitě. Něco jako 4-5 mm ani omylem. S ohledem na to, že jsem většinu tisknul v práci bych vyloučil, že moje domácí tiskárna zvětšuje. Nemáš při tisknutí z Acrobatu nastaveno „Přizpůsobit na tisknutlenou plochu“? Je to defaultní nastavení a páchá to právě tak obvykle cca 97%, což by mohlo být.

   Ahoj, Martin.

  • kde sa,asi, stala chyba. napsal:

   Pravdepodobne si pri tlaci mal zaskrtnute „shrink to fit“ ci nieco podobne. Potom sa stranka rozmerovo zmeni.

 4. danhard napsal:

  Zdravím,
  celistvá plocha nejde použít, ale vodorovné pásky podle mě ano.

 5. F6 napsal:

  Že bych to vyzkoušel taky vyrobit? Vytisknout obraz kláves na kvalitní papír není problém, alobak bych koupil… budu nad tím uvažovat. 800kč je opravdu hodně.

 6. joe4CZ napsal:

  tady máte pro inspiraci výrobu membrány pro Gumáka http://www.atc.us.es/~rodriguj/membrana48k/

 7. flip napsal:

  Sorry to do this in english, but do you have the design files for the ZX81 keyboard layout. I would like to change it to the USA version (which has two different keys), but the PDF and the PSD are ‚flattened‘ and can’t be edited…

  Thanks!

  • Martin napsal:

   No, there were no other than PDF files. I created the PCB frome them + I created Excellon file for automatic drilling, so it is possible to make plated-through holes.

   Also the design files for the keyboard are made from bitmaps, so I have no open vector data.

   Regards

   Martin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *