Zeta SBC

Zeta SBC je jednodeskový CP/M počítač založený na CPU Z80 a odvozený z projektu N8VEM. Na ploše standardní Eurodesky 100×160 mm se nachází vše ze základní desky N8VEM SBC v2 a navíc ještě řadič disket a baterie pro zálohování RAM. Nenajdete zde však konektor na připojení na ECB sběrnici.

ZetaSBC_Martin_finished   ZetaSBC_Martin_finished_wtihFDDandCF

Zeta SBC je konstruován tak, aby se dal přímo mechanicky připojit na 3.5″ floppy mechaniku se kterou pak tvoří kompletní a kompaktní CP/M počítač.

ZetaSBC_Martin_finished_wtihFDDandCF_da   ZetaSBC_Monitor

Kromě disketové jednotky je možné připojit přes malou PPIDE kartu standardní IDE disk nebo odpovídající adaptér na Comapct Flash kartu.

Technické specifikace Zeta SBC

• CPU Z80 4-20 MHz (snadno nastavitelné výměnou oscilátoru v patici)
• 512 KB zálohované SRAM (zálohování CR2032 s DS1210)
• 512 KB flash EPROM (programovatelné ze systému)
• sériová linka RS-232 (16550 UART)
• paralelní linka 8255 pro připojení externích zařízení jako např. PPIDE, PPSD apod.
• řadič disket SMC FDC9266 (kompatibilní s Intel 8272)
• obvod reálného času RTC DS1302

Softwarově je Zeta SBC kompatibilní s N8VEM SBC a DiskIO. V ROM se tak standardně nachází monitor, zavaděč CP/M 2.2 a nejdůležitější obslužné programy CP/M. Všechny zdrojové kódy jsou k dispozici, takže si snadno můžete přizpůsobit svůj vlastní build. Ver verzi RomWBW 1.5.2 je mapování následující:

A: RAM disk
B: ROM disk
C: floppy disk 0
D: floppy disk 1
E: PPIDE 0 LUN 0
F: PPIDE 1 LUN 1

ZetaSBC_CPM22_DIR-ROM   ZetaSBC_TurboPascal_301A_1

Programy se přenášejí na Zeta SBC prostřednictvím Xmodemu. Použitá novější verze XM.COM 12.5 vyžaduje pro spolehlivý přenos 38400 takt CPU alespoň 8 MHz.

ZetaSBC_TurboPascal_301A_2   ZetaSBC_TurboPascal_301A_3

Na internetu najdete pro CP/M 2.2 spoustu užitečných i zábavných programů. Kdo by neznal takové pecky jako je Multiplan, Wordstar nebo Turbo Pascal 3.0.

Celý projekt je perfektně zdokumentován a desky plošných spojů se dají objednat na stránkách projektu N8VEM.

PPIDE

PPIDE je malá samostatná karta, která sloužící pro připojení IDE zařízení k paralelnímu interface založenému na 8255.

PPIDE   PPIDE_with_CF256MB

Karta v podstatě obsahuje jen invertory 74LS14 a to proto, že 8255 při přepínání režimu shazuje linky na 0, což při obsluze IDE vadí. Karta umožňuje svoje vlastní napájení přímo z N8VEM nebo Zeta SBC a současně umí i napájet IDE zařízení, pokud je toto na to  připraveno a samozřejmě nepotřebuje příliš výkon. Na CF kartu to stačí.

Obslužný software podporuje až 256 LUN po 8MB. Limit 8 MB je dán CP/M, ale i tak je to na CP/M obrovská kapacita 2GB, kterou stěží někdo využije.

2 komentáře: Zeta SBC

  1. Pingback: Zeta SBC – jednodeskovy pocitac se CP/M | Martinův 8-bitový blog

  2. Brad napsal:

    Krásnej stroječek! Něco podobného (ovšem podstatně méně chytrého) jsem si chtěl časem taky zbastlit (jsa inspirován zejména NCB85), nicméně vidím, že tu práci už někdo odvedl v profesionální kvalitě, a dal tak stvořit stroji chytřejšímu než já 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *