Kde koupit součástky

Replika ZX80, stejně jako originál, naštěstí obsahuje převážně dobře dostupné součástky. Přesto se některé součástky obtížněji shání a protože mi stále chodí hodně e-mailů s dotazy, připravil jsem tuto jednoduchou stránku.

ZX80R_najdi_10_rozdilu

Procesor (CPU) Z80A
Potřebujete minimálně Z80A. Originál používal NEC D780C-1, který se dnes těžko shání. Zkuste eBay, ale je to věc náhody. Původní D780C-1 má v nabídce www.littlediode.com, ale připravte si 14 GBP + poštovné, tj. cca 450 Kč. Moje originální ZX80 má v sobě CPU přímo od Zilog Z80A, které je docela dobře dostupné na eBay a nebo ho mám poměrně slušnou zásobu po 62 Kč. Můžete použít i UA880D z NDR (www.bucek.name po 50 Kč). Dejte si pozor na 2,5 MHz verze Z80 (bez A, B…), D780C (bez -1, -2…), UB880D, apod.

EPROM 4kB
ZX80 samozřejmě obsahuje ROM, tu už dnes asi neseženete. K dispozici je ale EPROM 2532, která je pinově kompatibilní. Koupíte ji v pohodě na eBay. Nějaké kousky jsem nakoupil a umím naprogramovat, takže si o o ně můžete napsat. Naprogramované ZX80 ROM a otestované přímo v ZX80 jsou po 84 Kč. Pozor, EPROM 2732 použít nejde, má jinak zapojené některé nožičky.
Pozor, aktuálně jsem všechny udal, ale koncem května budou a asi i za trochu lepší cenu.

RAM 1kB (2 × 1 kbit × 4 bity)
Původní uPD2114LC a uPD2114LC-1 se poměrně těžko shání. Nicméně sem tam se to dá, já koupil . Seženete paměti 2114 s o něco horším časováním, ale co jsem zatím měl v rukou, tak šlapalo všechno, včetně TESLA MHB2114, které mám po 5 Kč.

Patice na IO
Můj originál má v paticích jen CPU a ROM, takže do repliky jsem do patic dal jen tyto dva IO a ještě jsem použil staré obyčejné patice. Pro prototyp jsem použil klasické precizní sockety a ty bych doporučil všem, mnohem lépe se pak ladí chybky Mrkající veselý obličej.

Oscilátor (keramický diskriminátor) 6.5 MHz
O keramickém diskriminátoru CDA6.5MC jsem koupil u Martina Lhotského, ale fungoval mi i keramický filtr od Bučka SFE 6.5 MHz. Pozor, keramický rezonátor 6.5 MHz, který mají v GME použít nelze.

Rezistory
Rezistory  jsou úplně standardní 1/4W, pouze na pozicích R13-R17 doporučuji použít 10k místo 47k. Při použití 47k se mi občas breaknul program při načítání z kazety a to samé mi dělá i originální ZX80.

Kondenzátory
Kondenzátory jsou bez problému dostupné ve všech rozumných prodejnách.

RF Modulátor
Modulátor UM1233 je v obrovském množství starých počítačů, takže máte velkou pravděpodobnost, že vybrakováním jakéhokoli starého Sinclairu nebo 8-bitu z té doby, získáte, co potřebujete. Kdo by chtěl nový, může si ho koupit za 10 GBP na http://markhindes.easywebstore.co.uk.
Pokud nestavíte přesnou repliku, tak RF modulátor není nutný a můžete použít jen video výstup. Pro slušný obraz to chce i úpravu na referenci pro černou.

Chladič stabilizátoru napětí
Stabilizátor 7805 nebo LM340T5 rozhodně potřebuje chladič. I když ho napájíte nižším napětím 7,5 V. Můžete nějaký koupit, ale originál má jen do S ohnutý hliníkový plech o tloušťce cca 3 mm.

3,5″ jack samice
Farnell nabízí originální sockety pod označením 804-4961. Bohužel jsem nechal do DPS vyvrtat malé díry, takže se konektory s  očky moc nehodí. Naštěstí mají i do DPS pod označením 149-932. Bohužel jsou zlaté a nejsou nejlevnější. No a kdo by nechtěl nakupovat v zahraničí, vystačí si i v česku. GME má jack socket do DPS SCJ-0354-U. Ten sice na první pohled vypadá jinak a naprosto nepasuje, ale po ulomení nepotřebných nožiček a při správném množství násilí jde docílit poměrně dobrých výsledků.
Detailněji o jack konektorech píšu zde.

Deska plošných spojů
Pokud jste zruční, můžete si udělat svoji vlastní PCB z podkladů pro výrobu. Desky jsou podle návrhu Granta Searla, ale mají opravené chyby a jsou prokovené, pocínované a mají bílý potisk s rozložením součástek. Naprosto jsem nečekal, že desky zmizí mezi zájemci tak rychle a původně jsem žádnou další várku neplánoval. Protože ale zájemců stále přibývá, asi udělám ještě jednu sérii. První desky vyšly na 480 Kč, druhá várka také. Třetí sérii už jsem dělal jen malou, takže aktuální cena je 510 Kč.

Membránová klávesnice
Originální klávesnice koupíte od Riche Mellora na www.sellmyretro.com. Jsou perfektní, ale stojí 25 GBP (s poštovným cca 800 Kč). Pokud se najde 10 zájemců, jsem domluvený na ceně 22 GBP, ale i to je pořád dost. Připravuji proto postup jak si doma vyrobit klávesnici výrazně levněji.

Case (krabička)
Krabičky byl vždycky můj problém. Svůj kus mám v plánu podložit hliníkem o velikosti DPS, na něj dolů nalepím gumové nožičky a nahoru na distanční sloupky DPS a nad součástky na další distanční sloupky dám plexi. Nechat udělat krabičku podle originální by byl brutální balík. Pokud máte někdo nějaké nápady, prosím se s nimi, podělte se s ostatními.

Další způsob, jak se dostat k některým součástkám je „zkanibalizovat“ starší počítač Sinclair. Například RF modulátor UM1233 najdete skoro ve všech modelech. Zajímavý je v tomto směru ZX81, kde lze kromě ULA využít téměř vše – procesor, keramický diskriminátor, často i paměti (deska umožňuje 2 druhy pamětí), 3.5″ jack konektory a další drobné součástky.

Pokud jsem na něco zapomněl nebo pokud máte vlastní nápady, náměty, prosím pište na email_martin_img. Dobré nápady uvítám a rád zveřejním.

36 komentářů: Kde koupit součástky

 1. Pingback: Kde nakoupit součástky na stavbu repliky ZX80 | Martinův 8-bitový blog

 2. kostas napsal:

  Some spares can be found in this page too: http://www.microwave.gr/giannopk/zxcomputer including the drop-in replacement 8K ROM update 🙂

 3. Petr napsal:

  V souvislosti s krabičkami jsem si vzpomněl na článek o 3D tiskárně, kdy si mladý student elektrotechniky sám vyrobil 3D tiskárnu (asi jako někteří z nás kdysi plotter ALFI). Viz http://aktualne.centrum.cz/veda/clanek.phtml?id=685217
  Pomocí tohoto na koleně vyrobeného zařízení by výroba jakékoliv plastové krabičky neměla být problém. Je to velká výzva. Mít tak na podobné věci více času…

 4. PvvS napsal:

  Krabicku mam v planu. Udelal jsem vzorovej kus s trochu jinym provedenim ( pro vestavby upgrade) a ted je na rade vyroba kopyta a nasledny laminovani nekolika kousku .

 5. Galenit napsal:

  Dala by se ještě zakoupit naprogramovaná Epromka 2532 do ZX-81?? Martin OK1AEU

 6. Samuel Seidel napsal:

  Dobrý den, pokuď byste měl všechny součástky pro sestavení rád bych je koupil.
  Děkuji

 7. MHB napsal:

  Dobrý den,

  nemáte někdo prosím přesné rozměry toho originál chladiče pod stabilizátor?

  Předem děkuji.

 8. Calin Galeriu napsal:

  Hi Martin,
  Do you still sell ZX80 PCBs?
  Thank you.

 9. Sillicon napsal:

  Kdyz uz budes v tom pridavani tak ja prosim taky jednu desku ;-).

 10. John napsal:

  If you ever make another run of boards, I would certainly be interested in a couple for myself.

  Best regards.

 11. Carlos napsal:

  Po součástkách bych se zkusil podívat ještě tady, konkrétně Z80CPU mají, možná by tam mohli mít i ostatní potřebné obvody, kdyby někdo sem uvedl případně i všechny ekvivalenty, možná bych já něco doma také našel, ale nevím v jakém stavu to je, všechno je to vybrané ze starých přístrojů, tedy used. Ale je možné že je to na experimenty použitelné.

  denkl.cz/eshop/integrovane-obvody/rada-z80…-243

  • Piero Andreini napsal:

   Hi,

   Is it available one repro pcb? If yes may you let me know how to pay for it?

   All original PCB from Sinclair had a special issue: on the solder side, tin alloy passed beneath the protective coating forming bulges. Replicas are made in the same way?

   Cheers,

   Piero

 12. kelley napsal:

  Z80CPU a periferie celkem nejsou problém. Ty má Buček, Denkl a dokonce ještě i GM 🙂 Hlavně bacha na značení dederónských verzí. UB880D NENÍ Z80B – UB880D je jen do 2,5MHz ! (= stará Z80 bez písmene). UA880D je do 4MHz (=Z80A). Prodejci to často ani neví a tak rychlejší verzi prodávají levněji než tu pomalou… Z80B na 6MHz pak mají v GMu (=Z84C00006).

 13. localgh0st napsal:

  Dobry den,
  sice je skoro rok od posledneho komentara, ale predsa – mate este k dispozicii DPS na repliku ZX80? Mal by som zaujem.
  Dakujem.

 14. veliz napsal:

  Pokud je to ještě aktuální, mám zájem o DPS a případně i další dostupné součástky – EPROM, RAM…

 15. berk napsal:

  Dobrý den,
  jsem další zájemce. Jakmile se bude chystat další várka tak mě prosím kontaktujte mailem.

  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *