Odkazy

Stránky, kde často a rád čerpám inspiraci.

Apple I a II

Briel Computers – Vince Briel se zabývá konstrukcí modernizovaných funkčních replik počítačových legend jako je KIM-1, Altair 8800 a Apple 1. Můžete od něj koupit hotové počítače nebo i jen kity pro vlastní zábavu.
www.brielcomputers.com

Mike Willegal sestrojil perfektní a věrnou kopii Apple II následovanou nádhernou replikou Apple I a Datanetics klávesnice. Funkční a k nerozeznání od originálu. Mike Vám může nabídnout i sadu původních starých součástek ke zhotovení repliky, ale připravte se na to, že budete muset rozbít prasátko 😉
www.willegal.net

PMI-80

NOSTALCOMP jsou úžasné stránky, které mě nakoply k rekonstrukci a později i stavbě zmodernizované repliky tohoto skvělého výukového jednodeskového počítače. Autor se ale nevěnuje jen PMI a tak na jeho stránkách najdete perly jako je Cosmac Elf, COMP JU+TER, Elektor Junior Computer a mnoho dalších.
www.nostalcomp.cz

PMIZ-80A je zajímavá varianta PMI-80 s procesorem Z80. Kromě ní najdete na stránkách ještě další pěkné projekty pro PMI.
pmiz80a.xf.cz

Jednoduchá, ale zajímavá stránku s PC loaderem pro PMI. Stránky obsahují ještě další projekty autorů K1 a K2.
adoid.webzdarma.cz/pmi/pmi.htm

Zajímavosti pro PMI-80, ale i další elektronické projekty najdete na blogu Elektronika2011.

SAPI a ONDRA

Perfektní stránky se spoustou informací o tomto českém průmyslovém počítači nenajdete nikde jinde než na stránkách EC1045 www.sapi.cz.

Martin K. vyvinul skvělý OndraLink, ROM card, Ondra SD, zmapoval grafiku Ondry na svých stránkách https://sites.google.com/site/ondraspo186/home.

Informace k Ondrovi sesumarizoval na stránkách http://www.ondraspo186.8u.cz/ Solaris104.

Sinclair ZX80

Stránky Granta Searla s popisem jeho projektů. Grant si dal tu práci a překreslil DPS ZX80 ISSUE 2. Jeho práce je základem pro moji repliku. Mimo jiné zde najdete spoustu dalších tipů pro stavbu ZX80 a NMI generátor pro přestavbu ZX80 na ZX81.
home.micros.users.btopenworld.com

Stránky Paula Farrowa s úžasným projektem cartridge pro ZX Interface 2, ale je zde i spousta informací a flicker-free her k ZX80.
www.fruitcake.plus.com

Další repliku ZX80 postavil podle Grantova layoutu Konstantinos Giannopoulos s použitím military komponent.
http://www.microwave.gr/giannopk/zxcomputer/
http://www.microwave.gr/giannopk/zxcomputer/sinclair.htm – starší verze stránek s nějakým  zajímavým obsahem navíc

Na stránkách sběratele LitilDivil najdete zajímavé počítače i jinou historickou elektroniku, semtam i něco na prodej a pěknou papírovou konstrukci ZX80.

Sharp

Dokumentace k Unikartě připravená Uunkem www.sharpwiki.cz.

Stránky Pavla Brázdy s informacemi o HW, se SW ke stažení a spoustou dalších informací, převážně o MZ-800, najdete na www.scav.cz/sharp_mz-800/sharp_mz-800.htm.

Obsáhlý archiv věnující se různým modelům Sharp MZ počítačů www.sharpmz.org.

Džinovy (NOBOMI) stránky s mini HW emulátorem Sharpa, Speccy a PMD STMZ800, dále VGA převodníkem MZVGA a inovovanou verzí unikarty pro Sharp MZ-800. Najdete tady taky informace a firmware k ARMSID a ARM2SID.

Stránky Michala Hučíka věncující se Unikartě pro Sharp MZ-800 a dalším zajímavým věcem okolo tohoto počítače.

Stránky Davida Luftnera s jeho pokusy, experimenty, kde najdete například interní VGA konvertor pro Sharp MZ-800 i Speccy FAUDRAJ.

Na stránkách Zdeňka Adlera najdete jeho skvělý emuátor MZ-800 pro Windows i další informace o tomto počítači.

Sharp users club UK www.sharpusersclub.org.

Mailová konference Sharp (pokračovatel Pandora Sharpemu) je na http://mail.ordoz.com/mailman/listinfo/sharpmz

Speccy

Mailová konference Speccy (pokračovatel Pandora Speccy) je na http://pandura.speccy.cz/listinfo/speccy

Vectrex

Pavel Urbančík připravuje klon Vectrexu na http://vectex.itherm.cz/

8-bitové počítače obecně

Hexadecimální doupě je skvělý a zábavný zdroj informací o 8-bitových počítačích. Většina článků jde poměrně do hloubky a všímá si zajímavých technických specifik.

Litil Divil – stránky sběratele historické elektroniky.

blog.factor6.cz

LOGOUTův blog

Diskusní fórum www.oldcomp.cz.

Elektronické součástky

Některé starší a hůře sehnatelné, ale i moderní součástky za solidní ceny najdete na http://www.volny.cz/hezky.den/.

Starší IO TESLA a další najdete také na www.denkl.czwww.bucek.name nebo www.soucastka.cz.

19 komentářů: Odkazy

 1. rew napsal:

  Moc pěkné a přínosné stránky. Chtěl bych se jen zeptat, jak si doma vyrobit kompston/sinclair joystick pro didaktik M z nějakého dostupného, který se dá koupit a pak předělat. Nějaký návod…. Hledal jsem všude možně na netu, ale nezařadilo se. Koukal jsem na foto z bytefestu a tam jsou jich mraky, tak asi možnost si jej udělat doma je. Byl by někdo ochotný mi napsat na email, popřípadě sem. Díky moc.

 2. Ivo napsal:

  Přátelé, díval jsem se na tyto krásné stránky, zvláště na odkazy na repliky Apple I. a II., ale nikde jsem možnost tyto koupit nenašel. Poradí mi někdo ? Troufl by si někdo tuto repliku vyrobit ?

  Ivo

  • Ivo napsal:

   ještě jsem nenapsal svůj mail samsik (at) seznam.cz

   Ivo

  • dex napsal:

   Vždyť jsou v textu přímo odkazy:
   Replica I: http://www.brielcomputers.com/wordpress/?cat=30

   S replikou Apple II je to těžší (nejde koupit hotová, ani jako kompletní komeční kit, jen základní díly – deska, manuál, adaptér pro PS/2 klávesnici): http://www.willegal.net/appleii/appleii-first_page.htm

  • Martin napsal:

   Což o to, vyrobit to asi zvládne spousta lidí tady, ale i jen deska + součástky vyjdou na pěkný balík a některé součástky je VELMI obtížné sehnat. Asi nejjednodušší je koupit desku od Mike Willagala (tuším 150 USD + cca 50 USD poštovné + DPH) a sadu součástek od Unicorn electronics (tuším 666 USD + cca 50 USD poštovné + DPH), ale ani v ní třeba nejsou originální full frame patice, všechny součástky nejsou dobové apod. Hrozně zálaží jak moc má ta replika odpovídat originálu. Tj. jen deska + součástky jsou nějakých 28.000 Kč k tomu nějaká práce, nic levného.

 3. alda napsal:

  ahoj lidi taky se zajimám o elektroniku programoval sem visual basic a k počítačum mám kladný vztah kdyby ste potřebovali něco osadit nebo dokonce vysoustružit tak dejite vědět petr123859m (at) email.cz

 4. Diego napsal:

  Koukal sem že pár odkazů už nefunguje. Asi by to chtělo probrat 😉

 5. Diego napsal:

  Aktualizuj si prosím odkaz na mou stránku Elektronika2011 Nově http://www.elektronika2011.cz

  Dík

 6. Diego napsal:

  Ahoj, nevim kam napsat. Chtěl bych se zeptat jestli používáš (nebo někdo tady) program KiCAD. Mám problém s vykreslením do pdf.
  Díky

 7. Filip Střízek napsal:

  Ahoj, nemáš něco společného s uživatelem EC1045 z bývalé diskuzní komunity Pandora.

  díky

 8. Pavel Kutina napsal:

  Zdravím,

  neznáte někoho, kdo se zabývá těmi o něco menšími Sharpy? Mám na mysli řadu Sharp PC – pár jich mám, jeden zrovna restauruju (PC-1500) a docela bych uvítal nějakou výměnu zkušeností, radu nebo tak podobně.

  Díky.

  Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *