Consul

Počítače Consul nejsou příliš známé. Ono jich také nebylo moc. Asi nejznámější je Consul 2717, přezdívaný Zbrojováček podle místa jeho zrodu – Zbrojovky Brno. Nicméně značka Consul je poměrně známá řadou periferií, jako klávesnice, tiskárny apod.

Consul 2717 (Zbrojováček)

IMG_0753

Počítač vyráběný Zbrojovkou Brno a dodávaný téměř výhradně do škol. Počítač nebyl oddělený od obrazovky, jak bylo obvyklé, ale byl přímo součástí monitoru. Jediné co se připojovalo byla klávesnice. Obrazovka byla pro zlepšení obrazu potažena jemnou síťovinou ala „dámská punčocha“. Konstrukční základ Consul 2717 byl v Tesla PMD 85 a obsahoval několik vylepšení, jako např. lepší grafiku nebo možnost práce v síti. Právě práce v síti byla využívaná ve školách, kde šlo snadno vytvořit počítačovou učebnu pro žáky s malým centrálním serverem (obvykle Consul 2715 s 8″ disketovými jednotkami).

Rok výroby 1989-1990
CPU TESLA MHB 8080A / 2 MHz
ROM
RAM
video RAM
16 kB
64 kB
součást RAM
Grafika 288×256 bodů s nastavitelným jasem a blikáním
speciální grafický režim až 384×256 bodů (bez jasu a blikání)
Audio
Klávesnice profesionální, 81 kláves
I/O konektory Magnetofon
Rozšiřující sběrnice (2x)
Konektor pro připojení klávesnice
Zajímavosti Síťovina na obrazovce pro zlepšení obrazu
Možnost zapojení do sítě v rámci učebny
Moderní rozšíření ?
Rozměry
Hmotnost
300×270×300 mm
8 kg

16 komentářů: Consul

 1. Sillicon napsal:

  Ta síťovina na monitoru byla z tenkých drátků a měla jednak funkci filtru – elmag. ostínění a taky zabraňovala odleskům od okolních zdrojů světla (typicky okno v učebnách)takže obraz byl lepší a oči nebolely tak brzy. 🙂

  • šarik napsal:

   ——–. Síťka byla z nějakého silonu či co, ale žádné drátky tam nebyly. A byla tam jenom pro zkvalitnění obrazu, zejména v rozích. Žádný jiný účel neměla, natož stínící. I když se braly od výrobce ty nejlepší kusy obrazovek, tak při pohledu z blízka a zejména v rozích to zobrazení ani tak nebylo nic moc, tak proto ta síťka.

 2. Helišák napsal:

  Jako že moc dobře tento počítač znám a je to taková moje záliba o tomto modelu 2717 a 2715 tak chci jenom uvést na pravou míru ten mýtus o síťce přes obrazovku. Je z tmavého nepružného nylonu, tedy žádné drátky atp. a je tam jenom kvůli odleskům od oken a světel a jiných zdrojů světla.Nic víc.Akorát se v tom držela špina jak lidi šahaly na obrazovku.Jediný co sem na obrazovkách našel bylo že byly různých monochrom. barev (zelená,červená,modrá) snad byly aji jiný barvy.Obrazovky alá TV MERKUR akorát ta obrazovka v consulu měla delší dosvit znaků aby se odstranilo tzv. mihotání obrazu 50Hz.Takže po výměně obrazovky z consulu do MERKURU došlo k tomu že za obrazem v pohybu zůstávala ještě rušivá stopa.Jinak jednu dobu sem byl strašnej nadšenec do těchto strojů a sálových počítačů.Ještě na konec kdo je z brna tak možná spomene na bezvadný vrakovyště RECOM na Klíčově 2 v černovicích,nyní už to tam není.Škoda

  • šarik napsal:

   Nikolivěk. Síťka tam byla hlavně kvůli zkvalitnění obrazu jak píšu výše. Ty odlesky byl už jen vedlejší produkt. Že bych ten počítač znal ještě líp z výroby a tu síťku jsem si z výroby donesl právě k mému Merkuru přestavěný na monitor, než se mi podaří si ve výrobě vybrat nejlepší obrazovku, nějak nenápadně odklonit a hlavně dostat ven? A proč jsem asi síťku nahodil i na monitor provozního SAPI a obsluha mi líbala ruce po skončení každé směny, když seděla v šerém koutě bez odlesků?

 3. Kopy napsal:

  Dobrý den, za kolik se dá prodat tento počítač?
  Mám jeden kousek.

  • Martin napsal:

   Dobrý den, záleží na stavu, jak vypadá, zda je funkční, jestli má příslušenství, dokumentaci, orig. krabici, … Nejjednodušší je dát ho na Aukro od kačky a uvidíte. Osobně myslím, že tak někde mezi 500-3000 Kč.

  • tomas napsal:

   Dobrý den,

   mate jej jeste? Shanim,jeden.

   Dekuji
   Tomas Kutej

 4. Martin (Ruehl) napsal:

  sháním počítač Consul 2717 měl bych o něj zájem

 5. NEG napsal:

  superčasy na základce, hry jako PODRAZ, HAMURABI a TETRIS, kde jsem soutežil s matikářkou o lepší skóre nikdy nezapomenu!

 6. LooK napsal:

  a taky CIHLY a pak nejaky zavodnicky…..

 7. Pavel Klimek napsal:

  Sháním počítač Consul. Má někdo na prodej prosím nebo mi doporučí kde seženu? Spěchá

 8. Jiří napsal:

  Zdravím..tak se „pochlubím“ taky, po delší době jsem zapnul svého Zbrojováčka, ještě nedávno plně funkční, teď má obraz posunutý jakoby o 3-4 řádky.. :-/…a ještě jsem vyhrabal dávno odložené desky počítače, tak jsem je zkusil..chvilku šly, pak jedna jen svítí celá plocha, ale na klávesnici reaguje, i na reset, druhá po chvíli činnosti taky jen světlá plocha, na klávesnici nereaguje… má někdo zkušenosti s takovými poruchami?? :-/

 9. Radek napsal:

  Ahoj. Neměl by někdo náhodou na prodej k tomuto počítači klávesnici? Díky Radek

 10. Vlastik napsal:

  Já vzpomínám, jak jsme docházeli z naší školy na ZŠ Merhautova v rámci výuky informatiky, kde jsme kreslili v programu Žofka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *