Replika MK14

Po replice ZX80 mě dlouho lákalo udělat i repliku prvního počítače Cliva Sinclaira – MK14. Tento jednodeskový počítač má u nás nepříliš známý procesor SC/MP-2 (INS 8060 ISP-8A/600), který je poměrně komplexní a na svou dobu má pár vychytávek, jako třeba třístavové sběrnice, což umožňuje konstrukci víceprocesorových systémů. Další zvláštností je inkrementace PC před provedením instrukce. Procesor umí adresovat až 64kB, ale práce s více jak 4kB je trochu komplikovanější. Navíc i externí adresová sběrnice je pouze 12 bitová a horní 4 bity jsou multiplexované na datové sběrnici. Další zajímavostí je zabudovaný sériový vstup a výstup, což usnadňuje komunikaci.

mk14_annotated

Kromě CPU obsahuje základní verze MK14 paměť RAM 256B, monitor v 512B PROM, hexa klávesnici a 8-9 znakový sedmi segmentový displej. Přímo na desce je pak možno počítač rozšířit osazením dalších 256B RAM a I/O obvodem INS8154, který obsahuje 2 osmibitové I/O porty a dalších 128B RAM. Tak může mít počítač celkem až 640B RAM přímo na desce. I/O porty INS8154 a některé signály z procesoru jsou pak vyvedené na rozšiřující 32-pinový konektor. V prvních verzích je konektor jednostranný, ale protože to nestačilo a některá rozšíření si vyžadovala sběrnici, mají pozdější verze konektor oboustranný. Na desce ale není dost místa k proroutování signálů ke konektoru a proto je sběrnice připojena drátovými propojkami.

Dlouho mi trvalo, než jsem se dopracoval alespoň k první verzi. První verzi desky jsem udělal jako variaci na ISSUE 2, pouze s oboustrannými konektory. Po ověření funkčnosti (a nalezení drobné chybičky) mě teď čeká upřesnění polohy a jednotlivých spojů, prokovů. To se týká hlavně klávesnice, kterou jsem nahradil mikrospínači a ve finále je asi ponechám tak, jak byly na ISSUE 5, protože původní membránová konstrukce je silně nespolehlivá. Taky bych rád připravil rozšíření o minimálně kazetový interface, ale láká mně i VDU, případně něco modernějšího na pohodlnější přenos dat přímo z PC.

Více o konstrukci mojí repliky najdete zde.

MK14_repika_rev-a

3 komentáře: Replika MK14

  1. Pingback: Replika prvního "Sinclaira" – Science of Cambridge MK14 | Martinův 8-bitový blog

  2. Simon Raybould napsal:

    Hi Martin,

    Do you still have a replica MK14 for sale or to pre-order?

    Kind Regards,
    Simon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *