STMZ800 – Sharp MZ-800 do kapsy (a ZX Spectrum jako bonus)

Bohouš Nováček (Džin) na Bytefestu 2013 představil dvě zajímavé novinky – emulátor počítače Sharp MZ-800 (a taky jaksi navíc i ZX Spectrum 48k a 128k) na desce 57×57 mm a v krabičce rozměrů 67×66×28 mm  a adaptér pro připojení Atari Joysticku k PC přes USB umístitelný do krytky D-Sub 37 konektoru. Kdo byl na letošním Bytefestu nebo sleduje Oldcomp, určitě už o těchto prima „hračkách“ ví, ale kdyby někdo náhodou nevěděl, tak si o nich trochu něco povíme. Teď je na řadě STMZ800.

STMZ800_1   STMZ800_running_Flappy

Jedná se o emulátor Sharp MZ-800 založený na MCU STM32F405RGT6 (ARM Cortex-M4 na 168MHz, 1MB flash, 192kB SRAM). Sharp MZ-800 je emulován včetně rozšiřujícího vybavení jako je Floppy Disk, Quick Disk a RAM Disk, takže je možné spouštět v podstatě všechny programy, které jsou k dispozici.

Pro zprovoznění STMZ800 potřebujete VGA monitor, PS/2 klávesnici, sluchátka nebo min 8 ohm reproduktory do 3.5 jacku, microSD kartu se strukturou jako pro Unikartu (zaváděcí soubory, MZF soubory a DSK obrazy disket) a napájení přes miniUSB konektor. Naprosto jednoduché a pohodlné. Ovládání vychází z MZ-800 emulátoru pro Windows od Zdeňka Adlera, takže většina lidí by neměla mít problém, pouze přibylo pár kláves praktických pro ovládání HW (nebo SW? Mrkající veselý obličej) emulátoru. Např. F9 ukáže stavovou lištu s praktickými informacemi, * a / mění rychlost emulace, + a – hlasitost atd. Vše je pěkně popsané na Bohoušově stránce o STMZ800 nebo na stránce s popisem Zdeňkova emulátoru.

STMZ800_and_MZJOY_and_PCBs   STMZ800_and_real_MZ-800

Docela legrace je, že emulátor vzniknul v podstatě jako vedlejší produkt, kdy Bohouš zkoušel jak na Unikartě rozjet emulaci grafiky na VGA v plném rozlišení bez interpolace za využití výstupu na SD kartu. Takže se můžeme v budoucnu těšit na inovovanou verzi Unikarty s plným rozlišením bez interpolace.

No a protože je zapotřebí, při demonstraci Sharp emulátoru Spectristům, mít připravenu odpověď na šťouravou otázku „A Spectrum to neumí?“, přidal Bohouš emulaci ZX Spectrum 48k a 128k. Stačí stisknout klávesy Z a X a F12 (reset) a naběhne 48k, Z a X a C a F12 nastartuje ZX Spectrum 128k. Emulace ZX Spectra zatím umí jen načítání a spouštění snapshotů SNA a Z80 a není úplně bezchybná a už vůbec ne „cycle perfect“, ale většině programů to vůbec nevadí a legrace si užijete dost.

STMZ800_running_RoboCop

No a abych nezapomněl tak jaksi ještě jen tak navíc si můžete loadnout MP3 a přehrávat ji na pozadí, pokud Vám nevyhovuje zvuk právě emulovaného programu.

A teď to hlavní. Pár nadšenců vzalo těch pár destiček co měl Bohouš na Bytefestu útokem a tak Bohouš připravuje novou várku plošných spojů a možná i nějaké ty součástky. Kdo by tedy měl o tuhle taškařici zájem, neváhejte a ozvěte se mu.

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-800, SHARP, Sinclair, ZX Spectrum. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů: STMZ800 – Sharp MZ-800 do kapsy (a ZX Spectrum jako bonus)

 1. Pingback: MZJOY – připojte si Atari joystick v emulátoru na PC přes USB | Martinův 8-bitový blog

 2. radim napsal:

  predposledni dva obrazky maji spatny link

 3. tommy napsal:

  Hi

  Where can I buy this MZ-800 emulator ?

 4. Pingback: Sharp MZ-800 emulátor STMZ800, podruhé a vlastní | Martinův 8-bitový blog

 5. Pingback: Sharp do kapsy »

 6. I wonder how many people around the world would like Martin’s Unicard? I have to say that there are lots of vintage computers (Not just Sharp) that would benefit from something like this.

  The MZ-80K and A would both benefit from, a RAM disk, a serial port and SD card storage

 7. Pingback: ZX Spectrum 48/128, PMD 85 a Ondra na SHARP MZ-700/800 | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *