MZJOY – připojte si Atari joystick v emulátoru na PC přes USB

Bohouš Nováček (Džin) na Bytefestu 2013 představil dvě zajímavé novinky – emulátor počítače Sharp MZ-800 (a taky jaksi navíc i ZX Spectrum 48k a 128k) na desce 57×57 mm a v krabičce rozměrů 67×66×28 mm  a adaptér pro připojení Atari Joysticku k PC přes USB umístitelný do krytky D-Sub 37 konektoru. Kdo byl na letošním Bytefestu nebo sleduje Oldcomp, určitě už o těchto prima „hračkách“ ví, ale kdyby někdo náhodou nevěděl, tak si o nich trochu něco povíme. Teď je na řadě MZJOY.

MZJOY_1   MZJOY_configuration_settings

Jedná se o adaptér, který umožňuje připojit klasický Atari  nebo obdobný joystick k PC přes USB a hrát tak v emulátoru pohodlně svým oblíbeným joystickem. Adaptér emuluje klasickou USB klávesnici a nepotřebuje žádné ovladače.

Konfigurace adaptéru probíhá pomocí přehledné aplikace, kterou také Bohouš vytvořil, a ukládá se do EEPROM v MCU v adaptéru (ARM Cortex-M0 na 50 MHz Mrkající veselý obličej, 32 kB flash, 4 kB EEPROM, 6 kB SRAM). Můžete zvolit předdefinovaný typ joysticku (Amstrad CPC, Atari, Commodore C64, MSX, Sharp MZ-800) nebo si udělat i konfiguraci vlastní. Pokud joystick potřebuje napájení, můžete si vybrat, zda ho dát na pin 5 nebo 7. Konfigurační program komunikuje s adaptérem sériově přes LED klávesnice, což se hezky zrcadlí na LED připojené skutečné klávesnice Mrkající veselý obličej. Zajímavé řešení.

MZJOY_configuration_settings_2

Nebyl by to Bohouš, aby vše nevyladil k dokonalosti, takže samozřejmě i MZJOY má svoji krabičku. Tentokrát to ale není Bohoušova oblíbená krabička Hammond 1593K, ale „obyčejná“ plastová krytka pro konektory D-Sub 37 pin. Paráda.

MZJOY_back_2   MZJOY_front_2

A stejně jako s STMZ800, i zde Bohouš připravuje DPS a snad i sady součástek, takže pokud Vás MZJOY zajímá, neváhejte a ozvěte se mu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Amiga, Atari, Commodore, SHARP. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: MZJOY – připojte si Atari joystick v emulátoru na PC přes USB

 1. Pingback: STMZ800 – Sharp MZ-800 do kapsy (a ZX Spectrum jako bonus) | Martinův 8-bitový blog

 2. Martin81 napsal:

  Ešte keby sa našiel producent hotového interfejsu.

 3. hroch obojživelný napsal:

  Řeším spíš opačný problém – jak k reálnému počítači (C64, A800, A1200…) připojit něco, co se dá sehnat nové nebo alespoň v použitelném stavu. Všechny spínačové joysticky už jsou dávno zničené a nedělají se…

 4. Pingback: MZJOY podruhé, konečně vlastní | Martinův 8-bitový blog

 5. Pingback: Sharp MZ-800 emulátor STMZ800, podruhé a vlastní | Martinův 8-bitový blog

 6. Tomix napsal:

  Atari joyport ještě uměl měřit dva potenciometry („padle“ ovladač).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *