ZX Spectrum 48/128, PMD 85 a Ondra na SHARP MZ-700/800

Asi znáte Bohoušův starší projekt STMZ-800, o kterém jsem psal tady a tady. STMZ vniklo původně jako jakýsi emulátor pro vývoj Unikarty, ale později se vyvinul v plnohodnotný malinký emulátor SHARP MZ-800 s Unikartou a o něco později Bohouš doplnil emulaci počítačů ZX Spectrum 48k a 128k, PMD 85 + PMD32-SD a ONDRA + Ondra-SD. S modifikací Unikarty mk3c pro MZ-700, která je v hezké samostatné krabičce se tak nějak nabízela možnost v ní také rozjet emulaci SHARP MZ a mít možnost používat Unikartu mk3c i samostatně. Bohouš se ke zprovoznění STMZ firmware pro Unikartu dostal až nedávno, ještě perfektně nefunguje všechno, ale STMZ firmware jde použít i v Unikartě pro MZ-800/1500. To přineslo i pár nových možností a navíc, nebyl by to Bohouš, aby nepřišel se super fajnšmekrovinkami Mrkající veselý obličej.

Unicard_STMZ-800_computer-sw-SHARP   Unicard_STMZ-800_computer-sw-PMD85

Když Unikartu zapojíte do počítače, můžete používat jeho klávesnici, SHARP hraje přes zabudovaný reproduktor (pro ostatní počítače musíte použít audio výstup Unikarty), k dispozici máte joystick porty a kazetový magnetofon. Kazeťák funguje i u ZX Spectrum, takže klidně můžete do SHARPu strčit Speccy kazetu a jedete Mrkající veselý obličej.

Unicard_mk3b_MZ-800-1500_angle   Unicard_mk3c_MZ-700_angle

Unikarta běží klidně i bez MZ-700/800, stačí když připojíte napájení přes miniUSB a PS/2 klávesnici. To je super hlavně u externí Unikarty mk3c pro Sharp MZ-700, která je sama o sobě hezký kus železa (hlíníku). Pokud vám nevadí tišťák na stole, funguje samostatně i Unikarta pro SHARP MZ-800/1500. Když Unikartu napájíte přes miniUSB, můžete ji klidně i stěhovat mezi počítači. Koukněte se na to:

STMZ firmware existuje jen pro MZ-700 a MZ-800, tj. zatím není pro MZ-1500. Pro každý počítač musíte použít odpovídající firmware. Na MZ-700 je situace o dost složitější tím, že MZ-700 existuje v EU i JAP provedení a standardně nemá ROM, ze které by uměl obsluhovat bootovací periferie. Unikarta tak zaemuluje ROM do paměťového prostoru, počítač resetne, program z ROM si ošahá počítač, zjistí v jakém počítači běží, podle toho nastaví Unikartu, vymění ROM za odpovídající a opět počítač resetne. Tohle uživatel vůbec nezaznamená, děje se to na pozadí při resetu a velmi rychle.

Demo práce s STMZ firmwarem v Unikartě v SHARP MZ-800 jsem natočil a na video se můžete podívat tady:

Je potřeba si uvědomit, že počítač, který vidíte na monitoru přes VGA a pracujete s ním je celý emulovaný v Unikartě, včetně Unikarty Mrkající veselý obličej. Na vlastním HW MZ-700/800 běží jen ovladač zprostředkovávající klávesnici, audio, joystick a kazeťák. Proto, když uděláte reset počítače tlačítkem vzadu, jak jste zvyklí, nic se nestane. Resp. počítač se restartuje, znovu spustí klávesnicový driver, ale z hlediska uživatele Unikarty (VGA výstup) se vůbec nic nestane, počítač běží dál, jakoby nic. Je to jako když z PC vystrčíte a zase zastrčíte klávesnici. Proto reset počítače je nutno provádět přes klávesové zkratky.

STMZ_KBD-driver_scr

Důležité klávesové zkratky (v závorce jsou zkratky pro PS/2 klávesnici):

F1+F2 (F12) … Reset
pozn. stiskněte a držte klávesu F1 a následně stiskněte klávesu F2, jakmile uvidíte, že probíhá Reset, můžete klávesy uvolnit, takto fungují všechna klávesová komba pro STMZ

ALPHA+F1+F2 (Alt+F12) … Volba počítače (šipky doleva, doprava a Enter)

Na PS/2 klávesnici jde měnit počítače i klávesovými zkratkami:
S+F12 … SHARP MZ-800
J+F12 … SHARP MZ-800 s Japonským fontem v CG ROM (vhodné pro JAP MZ-700 hry, jako třeba EUGEA, SIDEROLL apod.)
Z+X+F12 … ZX Spectrum 48k
Z+X+C+F12 … ZX Spectrum 128k
P+F12 … PMD85-3 + PMD32-SD
O+F12 … TESLA ONDRA SPO186

Sharp MZ

Ctrl+F1+F2 (Ctrl+F12) … Soft RESET (hodí ne např. v BASIC)
Q+F1+F2 (Q+F12) … Start manažeru z QD, pokud je floppy disk ve virtuální FD mechanice, která má standardně prioritu.
M+F1+F2 (M+F12) … Skok do monitoru

ZX Spectrum 48K

Nabíhá rovnou do ZX Unicard Manager. V něm lze vybrat a spustit soubory typu .SNA nebo .Z80. Soubory TAP, TZX apod. zatím nelze používat.

ZX Spectrum 128K

Naběhne klasické menu ZX Spectrum 128k. Pro spouštění 128k snapshotů použijte manažer u ZX Spectrum 48k, snapshot pro 128k pozná a počítač interně přepne.

PMD 85-3 s PMD32-SD

Nabíhá standardně do CP/M (48K MIKROS V2.2). Na demo disku jsou v mechanikách A: až D: virtuální diskety. Na A: najdete program CD, který po spuštění zobrazí nápovědu. Např. příkaz CD * zobrazí aktuální mapování disket. Např. na disketě B: jsou hry, které se spouští z menu, které vyvoláte přepnutím na disk B: příkazem B: [CR] a následně spuštěním RUN [CR].

TESLA ONDRA SPO186

Po resetu se objeví “Zdraví Vás Ondra”. Pro spuštění ONDRA-SD manažeru je potřeba stisknout TAB, držet a stisknout 3. Tak se napíše znak # a následný stisk Enter načte ONDRA-SD CARD MANAGER. V něm lze už klasicky, jako na ONDRA-SD spouštět hry a programy pro Ondru.

BETA verze STMZ firmware pro SHARP MZ-800 ke stažení, včetně vzorového obsahu SD karty.

Příspěvek byl publikován v rubrice Moderní projekty, MZ-700, MZ-800, Ondra, PMD 85, SHARP, Sinclair, ZX Spectrum se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 komentářů: ZX Spectrum 48/128, PMD 85 a Ondra na SHARP MZ-700/800

 1. Dotaz na fungovani STMZ firmware napsal:

  Dobry den, rozumim tomu spravne, ze se STMZ firmwarem nahranym v Unikarte neni mozne SHARP MZ800 pouzivat ve „starem rezimu“, tj. tak, ze Unikarta slouzi jen jako emulator periferii a „zobrazovac“ provozu v realnem SHARPu (tj. tak, jak to bylo donedavna)? Nebo jsem neco prehlednul? Mam par klasickych periferii (QD – ten pouzivam v rezimu se zakazanou emulaci QD na Unikarte – a plotter) a nerad bych si updatem firmware na STMZ zavrel cestu k jejich pouzivani.

  • Martin napsal:

   Přesně tak, ale nechápal bych STMZ firmware jako evoluci klasického firmware Unikarty. Je to spíš taková zábavná záležitost, ukázka možností, rozhodně ne standardní firmware pro běžné používání. Většina lidí asi nechce na originální železe provozovat emulátor toho samého železa 😉 Betaverze klasického Unicard firmwaru je tady http://www.oldcomp.cz/viewtopic.php?f=133&t=772&start=196 a jelikož je minimum připomínek, tak ho asi uvolníme na sharpwiki.cz jako „stable“.

  • Martin napsal:

   Ještě poznámka k firmwre Unikarty. Firmware se updatuje při zapnutí unikarty, pokud obsah souboru unicard.app v rootu microSD karty je jiný než instalovaný firmware. Ideální je tak mít dvě microSD karty, jednu se standardním firmwarem a jednu se STMZ firmwarem. Prohozením SD karty se prohodí při prvním zapnutí během pár vteřin firmware a je to, jednoduché, efektivní.

 2. Dotaz na fungování emulace PMD85 napsal:

  Dobrý večer.
  Při hře FLAPPY pod PMD85 nefunguje ovládání směru dólu.Jinde funguje bez problémů.
  Jinak je to opravdu perfektní .

 3. drivko60 napsal:

  Dexovi:
  1. neurazil. Nejsem nerudný Sharpista. 🙂 S PMD jsem se setkal dřív, než jsem si pořídil Sharpa. Sord jsem bohužel nikdy neměl. A asi už mít nebudu.. 😉 . Na tom PMD85, co jsem měl kdysi v rukou ale ještě Flappy nebyl. Byl určen do učebny.
  2. Předpokládal jsem, že jestli-že v emulátoru Unikarty PMD85 ve Flappy fungují kursorová tlačítka doleva a doprava, že budou fungovat i nahoru a dolu. Nahoru to nevyzkoušíš, protože postavička začíná vlevo nahoře. Je ovšem pravda, že originál PMD85 má jenom kursorová tlačítka doleva, doprava a šikmo doleva nahoru pro skok na první políčko. Pokud se opět nepletu. :)) Stačilo tedy na můj dotaz odpovědět : POZOR,EMULÁTOR EMULUJE KLÁVESNICI PMD85!
  Ale dík za reakci.

 4. Georgisák napsal:

  Získal jsem skvělou a nenapodobitelnou Unikartu, za kterou mnohokrát děkuji. Jsem nadmíru spokojen a každý den zjišťuji nové a nové možnosti jejího použití 🙂 Mám na vás dotaz: jak provedu možnost nabídky jiných 8-biťáků ? Je na to pravděpodobně nutné uložit na MicroSD kartu SW, který tyto oldcomputery emuluje (nevím které a kde je najít). Zkoušel jsem i stisknutí kláves Alpha+F1+F2, ale na to nereaguje. Budu rád za každou radu. Díky moc 😉

  • Martin napsal:

   STMZ je jiný alternativní firmware. Na konci článku je odkaz na obraz SD karty včetně firmwaru. Stačí nahrát na SD kartu, firmware se aktualizuje a všechny základní soubory tam jsou. Doporučuju použít jinou SD kartu, než tu standardní, ať se to neplete, navíc je tam i starší manažer a méně podporovaných funkcí.

   • Georgisák napsal:

    Díky moc, já jsem si toho odkazu nevšimnul po tom sledování výborného videa, které mne tak uchvátilo, že jsem se snažil to hledat všude jinde. Teď jsem to nahrál na SD kartu, vložil do Unikarty a už se nemůžu od SHARPa, PMDčka, Spectra odtrhnout….

 5. Peter napsal:

  Zdravim chalani nasiel by sa tu niekto kto by vedel naprogramovat do pmd85-3 prom 74s287 ?? Dakujem vopred za odpoved

 6. Peter napsal:

  Zasilkovna na slovensko uplna pohoda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *