Interní VGA scandoubler pro SHARP MZ-1500

Potíže s japonskými počítači po importu do Evropy spočívají, když pomineme funkčnost 30 let starých mazlíků, v nutnosti napájení 100V a v obrazovém výstupu NTSC-J. Na druhou stranu, obraz 483/480 řádků a 60 snímků za vteřinu si přímo říká o převod na VGA 640×480 a tak není divu, že podobné zařízení v Japonsku vytvořil Youkan pro tam poměrně obvyklý a oblíbený SHARP MZ-1500. Jak už to ale je s Japonskem, komunikační bariéry jsou velké, Japonci neradi posílají do Evropy a tak je skoro zázrak, že se Uunkovi podařilo jeden kousek získat výměnou za Bohoušovu Unikartu. No a nebyl by to Bohouš, aby se nechopil hozené rukavice. O podobném zařízení uvažoval už dříve pro MZ-800 a tohle představil už na letošním Bytefestu. Desky a součástky rozdal už na Tálském Mlýně, ale až teď jsem měl konečně čas dát to celé do kupy, nafotit a napsat článek.

NOBOMI_MZ1500_VGA_Martin_finished   NOBOMI_MZ1500_VGA_Martin_SFighter-scr

Výhodou scandoubleru proti “plnotučným” VGA převodníkům je jeho malé zpoždění, které je jen jeden nebo dva řádky, zatímco VGA convertor si nejdřív poskládá celý snímek, než ho pošle na výstup. Díky tomu stačí i malá paměť a relativně malé CPLD.

Celé zařízení je pak velmi jednoduché a levné. Bohouš použil CPLD 5M160ZT100 z řady Altera MAX V, malou statickou paměť 32kB a kromě nich už na desce najdete jen oscilátor, napěťový regulátor, pár odporů na D/A převodník, blokovacích kondíků a konektory. Součástky za cca 300 Kč, deska 120 Kč, fakt za pusu. Ani sestavení není nic složitého. Součástky jsou sice SMD, ale relativně příjemných velikostí. Něco času zabere výroba kablíku, ale s dobrými nástroji opět nic složitého.

Naprogramování je jednoduché přes JTAG a Altera USB Blaster, který je k dispozici na eBay také za pár korun. Výsledek stojí za to. Obraz je jako břitva. Na desce najdete dva jumpery. Jeden slouží pro přepínání palety 8 nebo 16 barev, tím pádem u MZ-1500 je dobré zapnout syté barvy, kdo by měl rád “vyblité”. Druhý jumper rozhoduje o “plavání” obrazu synchronizace versus pixely. Bohouš dělá časovou interpolaci a v jedné poloze je synchronizace pixel perfekt a pixely plavou kolem ní (tak to mají raději analogové monitory a některá starší LCD) nebo plave obojí, ale průměrná časová odchylka je poloviční (tak to mají většinou radši LCD s vyšším rozlišením). Můj monitor má raději “tradiční” pixel perfekt nastavení a obraz je fakt super.

NOBOMI_MZ1500_VGA_Martin_inMZ   NOBOMI_MZ1500_VGA_Martin_UM-scr

Desku jednoduše osadíte místo původního video modulátoru. Přijdete tím o možnost klasického kompozitního , RF a RGB výstupu. RGB DIN konektor Bohouš na desku dal, ale je příliš vysoko, chtělo bych ho to umístit na nějaký mini adaptér o něco níž nebo použít miniDIN řešení jako Youkan. Já bych docela ocenil ten kompozit, ne úplně vždy je po ruce VGA monitor nebo se hodí třeba přepínat vstupy, ale to je jen drobnost.

Bohouš je neuvěřitelně plodný a bohužel taky velmi zaneprázdněn, ale přesto se mu daří přicházet se stále novými super hračkami. Díky.

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-1500, SHARP se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Interní VGA scandoubler pro SHARP MZ-1500

  1. Mikes napsal:

    To s temi jumpery jsem nevedel a to jsem to mel rozchozene na me MZ-1500 hned po Talskem mlynu 😉
    Ale jinak se taky sklanim pred Bohousovou super periferii pro japonske mazliky – a diky.

  2. Pingback: Sharp MZ a X1 VGA video konvertor MZVGAv3 | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *