ByteFest 2016

Minulý víkend, 14. až 16.října 2016, se konala na Smíchovském nádraží v Praze asi největší česká akce pro milovníky retro počítačů – ByteFest. Na takovéto akci jsem samozřejmě nemohl chybět a tak si teď můžete přečíst můj report z akce a kouknout na nějaké ty fotky.

Bytefest2016_pozvanka_v16_2   ByteFest2016_01

S EC1045 jsme vyrazili z Brna v pátek okolo jedné hodiny. Po cestě jsme u Velkého Meziříčí naložili ještě Uunka a v Českém Šternberku pak nějaké SAPI desky zakoupené na Aukro. Mně se konečně podařilo získat nějaké “Z” desky, takže snad konečně dám do kupy CP/M SAPI a Petr narazil na nějakou super raritní desku, co ještě neměl, což se divím Mrkající veselý obličej.

Na akci jsme dorazili okolo 16 hodiny a už tam bylo celkem dost lidí a další přijížděli, takže už i v pátek bylo relativně plno. Podařilo se nám sesednout pohromadě, takže jsme vytvořili trojici Sharp stolů vedle sebe a EC1045 se SAPI si sedl proti mně. To se ukázalo jako mírně zákeřné, protože Petr strávil většinu ByteFestu zachraňováním a kopírováním starých disket od Sillicona a DEXe a vždycky, když jeho 8-palcové disketové mechaniky začali zuřivě seekovat na vadném sektoru, tak jsem měl pocit, že mi odešel QuickDisk na Sharpovi. Na 8-palcovou mechaniku byly ty zvuky normální, ale z QuickDisku by se tohle rozhodně ozývat nemělo Mrkající veselý obličej. Zajímavé bylo, že jsem si na to nijak nezvykl a po celé tři dny jsem se děsil opakovaně.

SAPI-8palce-za-QD   SAPI-8palce-za-QD-EC1045

S sebou jsem měl Sharp MZ-821 a MZ-1500. Uunek měl to samé a Bohouš Nováček na mou žádost přinesl také MZ-1500. Na to, že tento počítač v Čechách a v podstatě v Evropě nikdo pořádně neviděl, se nám jich sešlo dost. Důvod byl jednoduchý, můj MZ-1500 nějak záhadně zlobí (funguje mi vše, kromě BASICu) a tak jsem jej chtěl srovnat s jiným funkčním kouskem. Bohužel Uunkův, který byl na OldComp párty OK, se tady jevil jako poměrně mrtvý, tak jsem poprosil Bohouše, aby vzal ještě ten jeho. Bohoušův MZ-1500 byl v pořádku, ale na kloub záhadě toho mého se mi zatím nepodařilo přijít. Napsal jsem si poměrně solidní paměťové testy, ty fungují, ale BASIC nefunguje a hlásí podivnou hlášku Memory Capacity Error. Na jiných MZ-1500 funguje v pohodě. A je jedno, zda ho načtu z kazeťáku, QuickDisku nebo Unikarty. Na druhou stranu nám paměťové testy pomohly poměrně jasně odhalit závadu v Uunkově počítači a tak Bohouš v neděli přinesl páječku a nový multiplexer 74LS157 a proběhla operace. Deska v MZ-1500 je dílko. Cesty jsou tenoučké a vnitřní vrstvy desky mají rozlitou zem na napájení i zemi, takže napájecí nožičky se nám v lehce polních podmínkách na akci nepodařilo z desky dostat a museli jsme trochu improvizovat. Operace byla celkem zábavná a s Bohoušem jsme se dobře bavili. Ne tak Uunek, který měl občas zoufalý výraz ve tváři a neměl moc pochopení pro naše šprýmy o propálené desce Mrkající veselý obličej. Pacient nakonec nezemřel a resuscitace byla úspěšná.

vadny_74LS157   MZ-1500_po_oprave

MZ-1500 je celkem zajímavý počítač, který se prodával jen v Japonsku. Vypadá úplně stejně jako MZ-800, jen je černý. To pravděpodobně vedlo k tomu, že většina webů uvádí, že se jedná o stejný počítač. Ani omylem. Rozdílů je více než dost a plánuji k tomu napsat samostatný příspěvek.

Bohouš udělal zase kus dobré práce a upravil Unicard Manager tak, aby fungoval pod 40-znakovým režimem MZ-1500, takže už se dá normálně vybírat a spouštět soubory z SD karty bez problému. Unicard Manager je na MZ-1500 lepší umístit do emulovaného SRAM disku, jinak by musel být ve fyzickém QD. Bohouš navíc zapojil chytristiku, kdy před spuštěním programu nastaví SRAM disk na poslední stránku a tím pádem BASIC, který na stránkování nesahá, si pro sebe vezme poslední stránku a ta první s nahraným Unicard Managerem zůstane nedotčená. Dobrý nápad. Ještě zbývá pár věcí k doladění a hlavně firmware Unikarty pro MZ-1500 ještě vlastně neemuluje grafiku ani audio tohoto počítače kompletně správně, ale použitelné je to v pohodě a hlavně výrazně pohodlnější než vypípávání z kazeťáku nebo QD diskotéka.

Bohouš se navíc vytasil s hromádkou projektů, které vypadají moc zajímavě a jsou ve fázi přípravy prototypů. Nová verze VGA převodníku (scandoubleru) s větším CPLD a možností načítání konfigurace z SD karty určitě potěší každého s více různými, nejen MZ, počítači. Náhradní deska zdroje pro MZ-1500 zase umožní připojení k 100V i 230V a tak nebudeme muset trnout, že si jednou do MZ-1500 zastrčíme 230V šňůru, jsou fakt stejné. Pro MZ-1500 připravuje Bohouš i skutečný scandoubler, tj. žádné bufferování celého obrazu, ale v podstatě okamžitý převod na VGA bez zpoždění. Dalším připravovaným projektem je převodní deska pro připojení MZ-800 Unikarty k MZ-700. To by pak znamenalo, že stejný HW může sloužit více počítačům. Při posezení v bistru se rozvíjela i myšlenka nějakého jednoduchého menu v unikartě a speciálních kláves, protože se ukazuje, že některé operace (výměna QD, výměna FD) by bylo fajn mít možnost dělat za chodu Sharpa bez přerušování běžícího programu.

Na ByteFestu se objevil i Vašek Peroutka a Michal Hučík, takže Sharpistická sestava byla poměrně silná. Michal si dal práci a převedl těch pár her, co se dá získat na QD. Vašek zase přinesl originálku Maria pro MZ-1500, takže jsem si chvíli připadal, jako v Sharp klubu před 30 lety, když jsme s Uunkem tvořili malou frontu na kopírování a měnili jedno médium za druhé. Sice to nebyly kazety, jako dřív, ale i nakopírovat oboustranně 2x 9 QuickDisků chvilku trvá.

Vašek Peroutka představil těsně před ByteFestem betaverzi remaku hry T. N. T. Bomb Bomb pro MZ-800, které pro MZ existovala nebo možná někde i existuje, ale zkuste dostat nějaký soft z Japonců Smutný obličej.

TNTBomb_scr_01   TNTBomb_scr_02

Díky tomu, že jsem se víceméně celou akci vrtal v tom mém zabugovaném MZ-1500, jsem měl jen málo času tak nějak oběhnout všechno okolo, ale přece jen pár věcí jsem zaznamenal, byť určitě ne všechno zajímavé. Ono je zajímavé všechno.

EC1045 řádil na svém SAPI a převážnou většinu času trávil kopírováním starých disket na PMD-32SD připojeném přes desku DPP-1.

Z dalšího spíš namátkově šachové počítače i vymazlený herní videoautomat, počítače SiliconGraphics, Factorův podivný Japonský hudební nástroj, narozeninový dort ke kulatinám Z80. Počítačů byla spousta, každý by stál za zkouknutí, osahání, ale byly prostě jen dva dny.

UB880D předvedl novou hru pro Ondru – Solitaire. Slíbil doladit ještě pár drobností a pak ji pustit mezi vyčkávající davy (ehm no dobrá, ale tak 3 desítky to budou) uživatelů. Jak to bude, určitě tady najdete článeček.

Ondra-Solitaire

Zaujaly i přednášky, bohužel tu o historii programování jsem prošvihl a byla prý super. Další už jsem sledoval a asi nejvíc mně zaujala Factorova o nakupování počítačů v Japonsku. Je to prostě jiný svět a navíc to Factor6 pojal celkem zábavně. Bezva.

Jsem rád, že jsem se osobně viděl se spoustou milých lidí, velké díky organizátorům, asi hlavně Ferymu a už se zase těším na další ByteFest. Čekání si můžete zkrátit pár fotkami z toho aktuálního.

https://goo.gl/photos/3RU4ZY4HwqtZ3YobA

P.S. Jo a ještě díky Solarisovi, který pořídil část fotek, když já byl zabraný do bádání nad pamětí mého MZ-1500.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 komentářů: ByteFest 2016

 1. Solaris104 napsal:

  Moc děkuji za report, Suksofte, o moc jsi přišel :-). Už se těším na další retropočítačovou akci.

 2. Kamil napsal:

  Měl jsem SHARP MZ-821, o existenci 1500 jsem dosud neměl ani tušení :-). Lišily se pouze barvou case?

 3. F6 napsal:

  Dik za report, dobrej 🙂

 4. Michal Hucik napsal:

  Vzhledem k tomu, ze se na BF ukazuju v poslednich letech jen sporadicky a to vetsinou jeste jen na chvilku, tak mne ty prosvihnute prednasky taky docela mrzi. Bylo by fajn, kdyby je nekdo nahraval a pak se na ne dalo kouknout treba na YT.

 5. Tomáš M. napsal:

  Uvažoval jsem, že bych se na nějakou takovou akci i přijel podívat, ale to by to muselo mít opravdovou úroveň a hlavně náplň retro. Ne že se tam 10-20 nerdů sleze u jednoho podlouhlého stolu u plochých neretro-LCD a jakože to připustí pro veřejnost tehdy a tehdy. Chci vidět akci ve stylu Play Expo Manchester – autentické CRT (Merkur), autentické počítače, autentické periferie… Ne plachta v pochybné místnosti někde na Smíchově plné nestandardních CF/SD udělávek…

  Mimochodem když už tam ten vůl z Arcadehry tečka cz dovezl automat, tak proč 16-bitovou Segu proč ne Playchoice… vždyť ho v Unhošti má a funguje na něm i tlačítko start… Teda předpokládám že to tam bylo z Unhošti… vzhledem k logu sponzora

  • jirka napsal:

   Nezlobte se na mne, ale předpokládané merito sdělení – že by to podle Vás chtělo držet vše puritánsky autentické době reálného používání daných strojů – se dalo sdělit značně méně nabubřele. Tato myšlenka je sice podnětná, ale forma sdělení je trapná. Zejména v anonymním příspěvku. Nevím, jestli ostatní účastníci o něco přišli, když tam bylo o jednoho rýpavého anonyma méně. Myslím, že spíš ne.

 6. Pingback: Opravdovy VGA scandoubler pro SHARP MZ-1500 | Martinův 8-bitový blog

 7. Pingback: Interní VGA scandoubler pro SHARP MZ-1500 | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *