Adaptér pro připojení PS/2 klávesnice k Sharp X68000

Sharp X68000 je beze sporu zajímavý japonský stroj. Když už si ho pořídíte, čeká vás s nejvyšší pravděpodobností poměrně dlouhé období zkoumání, opravování a dovybavování. Jednou z prvních věcí, kterou zjistíte, že se hodí, je klávesnice. Ovšem na originální málokdy narazíte a když už ano, bývá pekelně drahá. Proto existuje několik schémat, jak připojit k X68000 klasickou PS/2 klávesnici. Asi nejpoužívanější je zapojení M. Sawady GKA-AT68 Je poměrně často zmiňované a zdá se, že všem funguje. Proto jsem se ho rozhodl realizovat, byť je spíše z těch složitějších.

X68k_PS2_adapters_working   X68k_PS2_Keyboard_adapter_complete

Adaptér se samozřejmě dá koupit v Japonsku už hotový, ale bývá drahý a navíc, rád si stavím všechno sám. Kromě schématu na moc informací nenarazíte. Destičku plošných spojů si snad nikdo nedělá nebo ji nezveřejnil. M. Sawada je kdysi dávno prodával, ale je to už více jak 10 let. Japonci jsou v tomhle fakt zvláštní. Chlubí se na webu často tím, co dělají, a jsou to zajímavé věci, ale detailní informace ani software moc nezveřejňují.

Překreslil jsem schéma a navrhnul destičku.

X68000_PS2_KBD_THT_KM24_final_sch   X68000_PS2_KBD_THT_KM24_final_BRD

Rozměrově jsem se vše snažil nacpat do plastové krabičky KM 24, což se na druhý pokus zadařilo. Prototyp bylo potřeba trochu upilovat a jeden odpor osadit zespodu. Finální desky pasují do krabičky perfektně. Krabička je velmi malá, má rozměry jen 24×30×55 mm.

X68k_PS2_Keyboard_adapter_final_board   X68k_PS2_Keyboard_adapter_final_in_case

Celý adaptér je koncipovaný tak, že přímo do desky je zapájený krátký kablík končící 8-pinovým miniDIN konektorem, který se zasouvá do X68000. Na druhé straně adaptéru je pak miniDIN konektor pro klasickou PS/2 klávesnici.

rEVERz navíc upravil firmware tak, aby bylo možné použít novější a levnější PIC16F628 místo už poměrně zastaralého a drahého PIC16F84.

Ve finále jsem udělal pár sad součástek pro pár šťastných tuzemských majitelů tohoto stroje, kteří si zvládnou takovou jednoduchou DIY konstrukci zapájet sami.

pripravuju_sady_soucastkek   pripravene_sady_soucastkek

Pár destiček mi ještě zbylo, tak kdo by měl zájem, klidně mi napište. Na nějakou možná najdu i součástky, není jich moc.

GKA-AT68_BOM

Kdo by chtěl jet po vlastní ose, tak Gerbery si můžete stáhnout tady a poslat je můžete třeba do OSH Park nebo Elecrow.

Majitelům adaptérů se pak asi bude hodit vědět, na které klávesy PC klávesnice jsou namapované některé speciální klávesy klávesnice X68000. Zatím jsem na nějaký vážný trabl nenarazil, ale možná bude potřeba některé znaky upravit. Japonská PC klávesnice má 109 kláves. Dejte vědět, zda je potřeba nějaké klávesy nějak jinak přemapovat.

XF1 = Left Alt
XF2 = no convert (Japan keyboard)
XF3 = convert (Japan keyboard)
XF4 = Left Win
XF5 = Right Win
OPT1 = Right Alt
OPT2 = Right Ctrl
UNDO = End
HOME = Home
CLR = NumLock
CAPS = CapsLock
HELP = ScrollLock
ROLLUP = Page Up
ROLLDOWN = Page Down
COPY = PrintScreen

Příspěvek byl publikován v rubrice SHARP, X68000 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 komentářů: Adaptér pro připojení PS/2 klávesnice k Sharp X68000

 1. Igi napsal:

  No, pekne si sa „vyhral“. Naozaj paráda.

 2. Markus napsal:

  Hello,

  Just found this site about the Adapter to use PS2 Keyboards on an X68000 Computer. I´m new in Sharp X68000 and i my new machine Comes wothout an Keyboard so i need such an Adapter. Is it still possible to get one ?
  a PCB oder DIY Kit would be nice too.

  I am from Germany.

 3. Carlos napsal:

  I’m interested too. Do you still sell at least the PCB?
  Thanks

 4. Daniel napsal:

  would love to buy a few (assembled)

 5. Andre napsal:

  Hi Martin, I missed your email in July last year and I’m still interested in both PS2 keyboard and mouse converter for X68K. Just sent you an email. Hope you can still help me!

  Cheers ^^^^
  Andre

 6. Mark Cardinale napsal:

  I have this keyboard adaptor and I’m wondering how to get the backslash charater, thanks!

  • Martin napsal:

   Sorry I do not remember and do not have it currently by hand. It definitely depends on a keyboard layout and basically it is constructed for Japan keyboard layout. However source codes are available and you can adapt it to your keyboard.

  • Markus napsal:

   On Japanese Keyboards the layout is slightly different. So the Backspace key is only half like western Keyboards and instead there is a „YEN“ key. With this key you can write the Backslash. Same problem with „Underline“. That is a key near right shift that doesnt exist on western keyboards. I bought a PS2 keyboard on Yahoo Japan to solve this problem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *