OldComp party 2016

Prázdniny jsou za námi a s nimi snad i čas omezeného 8-bitování. Už jsem měl strach, že budu po stránce nových příspěvků horší, jako nejmenovaný web Mrkající veselý obličej. Ale zadařilo se, a tady je další report z akce. Slibuju, že se brzy pokusím doplnit i pár příspěvků z mých letních aktivit, aby to tu zase trochu ožilo.

OCP2016_Cucovna   OCP2016_Sharpisti

Na letošní OldComp párty jsme byli už dávno domluvení s Uunkem a Radimem Poláškem, ten sice nakonec nemohl, ale pružně ho nahradil Petr (EC1045), takže jsme jeli ve třech. Petra jsem nakládal asi o půl třetí, ale díky kolonám a drobnému zdržená na ubytování v blízkém Mochově, jsme na místo konání akce dorazili okolo půl šesté. Celkem mně překvapilo, že jsme byli jedni z prvních, ale jak se ukázalo, celá akce byla relativně komorní. Nepočítal jsem to, ale tipnul bych tak okolo 20 lidí. Sál je celkem velký a dost prostoru bylo i na venkovním posezení u grilu, takže se osazenstvo celkem rozptýlilo.

 OCP2016_ZatimPrazdno   OCP2016_VenkovniPosezeni

Na místě už byl Radek Suk i Mikeš a pokud mezi Sharpisty zahrnu i Mrafa a Mistica, kteří s sebou měli svoje Sharpy X68000 tak jsme byli coby Sharpisté v jasné převaze Mrkající veselý obličej. Díky nákupům v Japonsku jsme s sebou tentokrát kromě obvyklého MZ-800 měli i MZ-1500 o kterém jsme se všichni mylně domnívali, že je to jen Japonská verze téhož, ale kdepak (až mi přijde moje MZ-1500, určitě o tom pořídím příspěvek), dále MZ-2500, což je tzv. “Super MZ”, jakýsi vrchol 8-bitových počítačů řady MZ, no a samozřejmě X68000 v souladu s aktuální X68k horečkou Mrkající veselý obličej. Vybalili jsme počítač a Mistic nám mezitím natočil pivko, Mraf udělal klobásku na grilu, pohoda. Mezitím přijela další hromádka lidiček, takže se sál pomalu zaplnil. Páteční večer jsem v podstatě prokecali, trochu jsme zagamesili, ale hlavně se popíjelo pivko, grilovalo a klábosilo.

OCP2016_Mraf-a-Mikes   OCP2016_Klaboseni

Sobota byla ve výrazně konstruktivnější pracovním duchu. Skoro bych řekl, že se na žádné jiné akci neudělal tak solidní kus práce. Já jsem s sebou přinesl redukci na připojení PS/2 klávesnice k Sharp X68000, kterou jsem ten v noci předtím mez jednou a druhou hodinou osadil a nefungovala, abych ji testnul a rozchodil. Zrada mohla být ve více věcech. rEVERz upravil firmware pro PIC16F628, ale ani původní PIC16F84 mi nefungoval. Tak jsme s rEVERzem zapojili můj nedávno zakoupený BitScope Micro (mimochodem, pěkný kus HW, ale software je příšerný) a přišlo nám, že se nám data hrnou ven z RX místo TX. Prohození pomohlo až napodruhé, protože napoprvé jsem prohodil READY a REMOTE Mrkající veselý obličej. Nicméně bylo to jednoduché, s tím RX a TX je vždycky potíž, že záleží z čí strany se na ty signály koukáte. rEVERz ještě opravil firmware pro PIC16F628 a oba fw upravil, aby negovaly výstup na indikační červenou LED. Defaultně totiž pořád svítila, a je přizhasínala při aktivitě. Takto hezky poblikává a redukce chodí perfektně. O převodníku určitě napíšu samostatný článek a budou k dispozici desky, kity, případně i osazené kousky.

OCP2016_Mikes-paji-PS2adapter   OCP2016_Prace-na-PS2-adapetru

Vítaným zpestřením byl Pavel Železo, který přijel s autem plným “starého haraburdí”, kterého se chtěl zbavit, takže jsme mu od něj rádi odpomohli a během chvilky se rozprodala asi polovina věcí. Já jsem ukořistil německou kopii origo Sharp floppy řadiče MZ-1E05 i s krytkou slotu, manuál k EOS 3.0 na MZ-3500 a jednu nově vypadající 3.5” mechaniku. Ostatní se rochnili v Sharpech MZ-800 ve stavu od úplného vraku až po skoro luxusně bílého fešáka a pak Amicách, Commodorech, Atari a ani nevím, co tam všechno bylo, snažil jsem se moc nekoukat Mrkající veselý obličej.

Bohouš Nováček opravil bug v Unikartě s neinicializovanou proměnnou, která za určitých okolností způsobovala černý obraz na VGA. Zajímavé, že se na to přišlo na druhém konci světa až poté, co Uunek poslal jednu svoji kartu do Japonska výměnou za Japonský scandoubler k MZ-1500. Takže karta putovala zpět a jiná zase do Japonska. Ale z pohledu Murphyho zákonů je to vlastně úplně v pořádku. Bohouš se taky věnoval úpravě Unikarty pro provoz v MZ-1500. Vypnutí QD bylo celkem, jednoduché, protože to už měl připravené z našich pokusů s kopírováním fyzických QD na Unikartu, ale bylo potřeba upravit Unicard Manager, protože MZ-1500 má jinou verzi ROM monitoru a volání nesedí a navíc se v MZ-1500 programy spouštějí jinak. Vše se mu zdárně podařilo upravit a Uunek si tak pravděpodobně jako první Čech zahrál Cosmic Cruiser 3 na originálním hardwaru. Unicard Manager pro MZ-1500 by to ještě chtělo vytunit, protože MZ-1500 nemá 80-znakový režim, takže by bylo dobré ho upravit na 40-znakový nebo vymyslet na MZ-1500 nějakou obdobu 80-znakové úpravy z MZ-700, protože patnáctistovka je určitě blíž sedmistovce než osmistovce. Aktuální verze tak zobrazuje každý druhý znak, takže je chytré soubory na SD kartě PPOOJJMMEENNOOVVAATT tak, aby znaky byly zdvojené a pak se to dá i číst. Ale hlavně, že už se dají pohodlně spouštět programy. Tedy, bude to chtít nějaké ještě pohledat, pro MZ-1500 toho máme zoufale málo.

OCP2016_UnicardMZ1500   OCP2016_CC3

Mikeš s Bohoušem opětovně rozchodili na Foreveru vytvořenou kopírku QD disků na MZ-800 a Uunek převedl do MZF několik desítek QD nakoupených na eBay. Teď už zbývá se tím “jen” prokousat a podívat se, zda tam není něco opravdu zajímavého.

OCP2016_KopirovaniQD

K večeři dali Mraf s Misticem na rožeň kýtu a k ní pár stehýnek a klobásek pro “neprasožrouty” a byla to opět mňaminka. Ti chlapi by si měli udělat hospodu Mrkající veselý obličej.

Později večer jsem se s Mikešem pustili do dekódování komunikačního protokolu klávesnice MZ-2500. Většina MZ-2500 se totiž prodává bez klávesnice a když už na klávesnici natrefíte, tak se prodává za astronomické ceny. Naštěstí se mi zadařilo a klávesnici mám a mohli jsme tak sledovat reálnou komunikaci počítače a klávesnice. Původní naše představa o jednoduché sériové komunikaci vzala brzy za své. Začalo to už, když Mikeš proměřoval konektor, abychom si ujasnil, kde jsou data a kde napájení a vůbec nenašel zem. Ta se tož přenáší stíněním kabelu a tak na 8-pinovém mini DIN je +5V a 7 datových vodičů. Klávesnici jsme rozšroubovali a zkusili trochu dekódovat hardware. 4 bity vypadají jako datové, protože vedly na obousměrný budič 74HC243m který se otáčí dalším ze 7 signálů. Zbývají nám 2. Podle analyzátoru jeden budou hodiny na cca 750 kHz a druhý asi přerušení nebo požadavek na čtení nebo tak něco, protože je na něm krátký puls každých 50 ms. Hodiny mají přímý vliv na směr budiče, který se mění s hodinami, jen je střída pravidelná, na rozdíl od hodin. Znamená to, že datové vodiče v kabelu klávesnice se pořád otáčí tam a zpět mezi klávesnicí a počítačem a to se celkem blbě analyzovalo, protože software k mému BitScope Micro něco jako maskování signálů asi neumí nebo jsem na to nepřišel. Nicméně to vypadá, že když si odmyslíme to stálé překlápění, není komunikace zase až tak rychlá, na těch 4 datových bitech jde na každé asi 15-16 sériových bitů šířky cca 50 us (v každém se to asi 40x překlopí tam a zpět). Když jsem se nad tím později zamysleli, je asi důvod jasný. MZ-2500 je kompatibilní s MZ-2000 a MZ-80B a Sharp kvůli kompatibilitě potřeboval mít klávesnicvou matici přístupnou přes klasickou parallelní bránu a přitom se dostat do rozumného počtu vodičů ke klávesnici. Tak si vyrobili dva zákaznické obody, které to na obou stranách zakompresí/rozkompresí do menšího počtu vodičů. Asi to ani nebudou procesory, spíš jen nějaká hradlová pole. Ještě na tom budeme muset dál zamakat.

OCP2016_MZ-2500-inside   OCP2016_AnalyzaMZ2500KBD

V neděli už byl víceméně uklízecí den a všicni se balili. Mikeš ještě stihl zabudovat do Uunkova MZ-1500 scandoubler Faudraj a stihli jsme malou diskusi na téma replik cartridge, které Mikeš udělal a které tak trochu podivně všechny zlobí. Jsou citlivé na použité EPROM a nefunguje v nich všechen obsah a to ještě jak v čem. Přitom repliky vypadají opravdu dost “replikózně”, Mikeš si dal rozhodně práci a je pravda, že už i na origo cartridgích od Sorda jsou 1 nF kondíky na některých signálech, což o stabilním designu moc nemluví. Mám doma od Mikeše desky, tak to budu muset vyzkoušet a uvidíme, zda se k něčemu dobereme.

OCP2016_FaudrajMZ1500   OCP2016_SordCartridges

Pak už jsme se opravdu sbalili a něco po 11 vyrazili k domovu. Během akce jsem něco málo nafotil, ale určitě jsem nepostřehnul všechno. Na moje fotky můžete kouknout tady https://goo.gl/photos/4dKzZwEafrh4FfAv9 a určitě se objeví na netu ještě další fotky, fotilo nás tam víc.

Děkuji oběma organizátorům, své role se zhostili se ctí a všechno perfektně klapalo. Můj celkový dojem z akce je, že se udělalo asi nejvíc práce, co se kdy na nějaké akci podařilo udělat. Fakt super, zase se různé věci posunuly dál. Současně se omlouvám všem neSharpistům, že tenhle příspěvek na blog je hodně subjektivní. Dělo se toho samozřejmě víc i na jiných platformách, ale já jsem tak nějak byl pohroužen do těch našich, že jsem ostatní vnímal prostě míň.

Další akce už je naplánovaná na 8-10.9.2017, tak nezbývá, než se těšit zase za rok i když většinu lidí asi uvidím už za měsíc na Bytefestu 14-16.10.2016.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce se štítky , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů: OldComp party 2016

 1. F6 napsal:

  Uvažoval jsem, že se přijdu v sobotu po práci podívat, ale po zjištění, jak katastrofální tam je spojení pražskou MHD jsem rezignoval a to i z důvodu vidiny, že tam platím nehorázných 400kč v podstatně za nic. Tak, hlavně že se sharpistům dařilo, na BF se uvidíme 🙂

  • Martin napsal:

   Ahoj, s tim placenim to nebylo tak hrozny, za jeden den se platilo tusim 150 Kc. A ja to tedy nebral, ze je to za nic. Urcite stal penize pronajem tech prostor, muselo se to nachystat, potom zase uklidit, to vsechno delali organizatori, takze ja jem to bral jako odpovidajici. Spojeni z Brna, taky stoji za starou belu, dalnice rozkopana, sama uzavirka a u Prahy kolony 😉

   • F6 napsal:

    Tak 150 by ještě šlo. Šlo o to, že MHD jezdí do Mochova v sobotu jen každé dvě hodiny a víc a já končil v práci kolem jedné, na Černý most bych se dostal za 35 minut a pak bych tam hodinu a půl čekal na ten autobus, a z Mochova je to pak asi 2km pěšky přes pole (to by mi nevadilo). Horší je to zpátky, pobyl bych tam tak hodinku dvě a už bych musel zase klusat přes pole zpátky, abych stihnul autobus na ČM (potom další do Kbel a další domů). Druhá trasa je přes Brandýs anebo vlakem. Ale jasně, kdybych hodně chtěl, tak jsem tam i přesto dorazil, jenže já právě kvůli těm debilně jezdícím spojům ani moc nechtěl. Ale ráno, když jsem jel do práce, tak jsem počítal s tím, že tam pojedu. Po následném prozkoumání možností jsem z toho ale upustil. To jen pro svji neomluvitelnou omluvu 🙂

 2. Klásek napsal:

  Dobrá práce. Opravdu vydařený víkend. A fotky taky seper :).
  Dík Martine.

 3. Josef Bašta napsal:

  Zdravím všechny příznivce 8 bitových počítačů
  Měl bych jeden dotaz:
  Před časem mne zaujal projekt PMI-80M16. Na tomhle počítači jsem v roce 1991 dělal praktickou maturitu Dnes učím na střední škole mikroprocesorovou techniku, mám docela hezký muzeum, ale PMI mi jako snad jediný chybí ve sbírce. Chtěl bych se zeptat jestli by se ještě dal sehnat plošný spoj na PMI-80M16. Na jednom „nejmenovaném serveru“ ho nabízeli, ale ten je už nějaký čas „vypnutý“- bohužel. ( i když dnešní video mne docela pobavilo). Případně dal by se koupit hotový plošný spoj pro repliku některého jiného historického počítače?

  Děkuji za odpověď

  Josef Bašta

  • Martin napsal:

   Napiste primo Jirkovi Koutnemu na admin takovytokulaty nostalcomp tecka cz. Treba jeste nejake desky na prodej ma. Ja asi nekdy na podzim budu zase delat varku desek pro ZX80, tak se kdyztak ozvete.

   Hezky vecer

   Martin

  • nikdo napsal:

   Momentálně jsou na Aukru k mání originální neosazené plošňáky z úplně původního PMI-80. Za 260,- Kč + poštovné z SK (a ne, není to moje aukce).

 4. Pingback: ByteFest 2016 | Martinův 8-bitový blog

 5. Pingback: Adaptér pro připojení PS/2 klávesnice k Sharp X68000 | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *