Save/Load pro Atari Jaguar Skunkboard

Uunek už do mně dlouhá léta, vlastně od té doby, kdy jsem dělal první várku Skunkboardů, reje, abych do nich dodělal ukládání pozic. Standardní Atari Jaguar cartridge totiž obsahuje EEPROM 93C46 pro ukládání pozic ve hrách, ale Skunkboard tuto možnost nemá. Nevím proč ho tam Tursi a KSkunk nedali, ale myslím, že z části nechtěli, aby se Skunkboard stal pirátským zařízením, zčásti si možná kryli trochu záda před Atari. Pravda, že z pohledu Tursiho jde o zařízení pro vývojáře, zatímco většina lidí na Skunkboardu pleje klasické cartridge. No a to potom ukládání pozic občas chybí. Když už jsem tedy dělal pár dalších kousků, tak jsem se na to ukládání podíval a rozfungoval ho.

Skunkboard_EEPROM_93C46_front1_Martin   Skunkboard_EEPROM_93C46_front_Martin

Technicky se nejedná o nic složitého. Prostě vezmete EEPROM 93C46 a připojíte ji na správné piny cartridge konektoru.

jaguar_cart_conn93C46-66

CS (pin 1 EEPROM) je potřeba připojit na GPI01 (B43)
SK (pin 2 EEPROM) je potřeba připojit na GPI00 (B42)
DI (pin 3 EEPROM) je potřeba připojit na ED0 (A23)
DO (pin 4 EEPROM) je potřeba připojit na E2DATA (B40)
VCC a GND EEPROM na kterýkoli dopovídající pin cartridge konektoru
ORG (pin 6 EEPROM) a DC (pin 7 EEPROM) zůstávají nezapojené

Použil jsem 93C64 v pouzdru SO-8 a první prototyp jsem zadrátoval jen tak do vzduchu, abych vyzkoušel, jestli to funguje.

Skunkboard_EEPROM_chip_proto_Martin   Skunkboard_SAVE_working_Martin

A fungovalo Mrkající veselý obličej. Nejtěžší bylo dohrát Raymana do pozice, kde mi dovolí uložit další a ne jen základní pozici Mrkající veselý obličej. Holt jsem na gamesení dost lama.

Takže, kdo máte Skunkboard a chcete mít možnost uložení pozice ve hře, pusťte se do toho. 93C46 v pouzdru SO-8 má jednu velkou výhodu. Když ohnete nahoru pin3, tak piny 1, 2 a 4 skoro přesně sedí na kontakty B40, B42 a B43. EEPROM jsem pro jistotu ještě podlepil kouskem kaptonové pásky. Dejte také pozor, ať vám cín po kontaktu nenavzlíná moc daleko. Pak už stačí jen dvěma drátky přivést napájení a jedním delším z druhé strany desky signál ED0. Když tak koukněte na obrázky v záhlaví článku, kliknutím se dají zvětšit. Možností připojení je hodně, určitě vymyslíte ještě lepší.

Mimochodem, když už si budete se Skunkboardem hrát, můžete si upgradovat firmware. Tursi nedávno vydal novou verzi 3.0.2 opravující práci s 6 MB cartridgemi. Znáte někdo nějakou cartridge, co má 6 MB? Já zatím na žádnou nenarazil, ale asi být musí Mrkající veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice Atari se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Save/Load pro Atari Jaguar Skunkboard

 1. Poison napsal:

  tak 6mb cart je např. Alices Moms Rescue. Je to komerční věc a dump sem nikde nenašel:)

  ale dotaz . . mám Skunka V3. bylo by možné tam dodělat to ukládání pozic a dát tam FW, který umí spustit i gamesy, které jsou na „blacklistu“ jako Battle Sphere a Mad Bodies? Možná jich je i víc, ale krupkaj psal jen o těhle. Nechodí mi na něm např. i Raiden, Flip Out a Air Cars . . vyzkoušel bys případně jestli Ti pojedou?

  • Martin napsal:

   Ahoj,

   kdyz mi je posles nebo napises, kde to sosnout, tak je klidne vyzkousim, jen mi to bude chvili trvat, protoze JAG mam montalne ulozeny v hlubsich vrstvach 😉 Nicmene, pokud ty hry jsou novejsi a maji ochranu, aby nebezely ze Skunka, tak nepobezi. Mam verzi 3.0.2 asi stejne jako ty.

   Dodelat SAVE neni problem, je to jen EEPROM, ale pamatuje, ze to funguje na jednu hru, jakmile spustis jinou, ktera umi SAVE, zbori to obsah EEPROM a o vsechno prijdes. Je to fakt na to, kdyz chces dohrate hru do konce, ale ne na caste prohazovani her. To by se muselo nejak inteligentne implementovat na firmwaru a to Tursi nechtel.

   Hezky vecer

   Martin

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *