Skunk, který vůbec nesmrdí – Atari Jaguar Skunkboard v3 Red

Ať už si pod názvem Skunkboard představuje kdokoli cokoli, nemá s nevoňavým zvířátkem vůbec nic společného. Jedná se o cartridge interface určený pro vývoj aplikací, samo převážně her, pro Atari Jaguar, legendární poslední herní konzoli firmy Atari.

Atari_Jaguar_Rayman_running   Atari_Jaguar_Tempest2000_running

Kromě vlastního vývoje je možné Skunkboard využít i jako duální cartridge 2× 4MB, kterou je možné poměrně rychle přes USB naplnit jakýmkoli vlastním obsahem a ten snadno (už bez nutnosti připojení k USB) spouštět. Skunkboard je dílo Tursiho a KSkunka. Poslední série (rev3) obsahovala několik set kousků a prodával je GOAT Store. Bohužel poslední kousky se vyprodaly už loni a další nejsou a nebudou. Trochu mně vyhecoval fakt, že už se nedají koupit (a tudíž se s nimi nehorázně šmelí) a navíc jsem dostal nabídku, kterou nelze odmítnou Mrkající veselý obličej Co se nedá koupit, to se dá určitě postavit. Takže jdeme na to.

SkunkBoard_rev3_Martin_full_front   SkunkBoard_rev3_Martin_full_back

Tursi mi velice usnadnil situaci, když dal celý Skunkboard k dispozici jako public domain. Součástí uvolněných podkladů nejsou gerber data pro poslední verzi rev3. Ta však přináší jen drobnou modifikaci, kde programovací napětí se nebere 12V z Jaguaru, ale využívá se interních 3.3V. To znamená pomalejší programování, ale zato spolehlivé. S 12V programováním byly problémy s některými napaječi pro Atari Jaguar, které nebyly schopny dodat dostatek energie a programování selhávalo. Byl jsem připravený gerber data upravit, ale podařilo se mi nakonec od Tursiho získat i data pro poslední revizi, takže jsem měl ušetřenou práci. S Tursim jsem se také dohodl na číselné řadě 85xx pro sériová čísla nové červené edice. Některé použité součástky se už nevyrábějí, ale sehnat se dají. V dnešní globálním světe seženete skoro všechno. Vzpomínáte, jak jste se seznamem součástek napsaným na papírku stáli dlouhou frontu v elektro obchodě a když jste se dočkali, prodavač vám vyhledal 3 ze 20 položek, ty škrtnul, vy jste poděkovali a šli stát frontu do dalšího obchodu? Mrkající veselý obličej

Desky pro Skunkboard jsou 4-vrstvé a obsahují 8MB flash, Cypress EZ-Host USB Controller, CPLD a nějakou tu bižuterii. Desky jsem chtěl odlišit od předchozích revizí, Atari Jaguar používá červenou  protože červené desky na Skunkboard tu ještě nebyly, neváhal jsem ani vteřinu. Za tři týdny byly desky doma a s kvalitou jsem byl velice spokojen. SkunkBoard_PCBs_Martin_red_85xx

Frézování perfektně pasuje do cartridge krabičky a jediná nutná manuální úprava je zkosení hrany konektoru sběrnice. Toto je nutné, jinak si můžete zatlačit piny konektoru dovnitř a oprava není žádná legrace, nemluvě o horší dostupnosti použitého konektoru.

SkunkBoard_rev3_Martin_Skunk_in_open_cartridge   SkunkBoard_rev3_Skunkboard_with_cartridges

Součástky jsem měl po kupě a tak osazení byla otázka jednoho večera.

SkunkBoard_rev3_Martin_sn8501_front1   SkunkBoard_rev3_Martin_sn8501_back

Bohužel, zatímco s naprogramování CPLD jsem neměl problém, programování flash přes BJL byl už trochu zádrhel. Nemám totiž Jaguár upravený pro BJL a jelikož mám jen jeden kousek, příliš se mi ho na BJL nechtělo modifikovat. Naštěstí pomohl uunek, který ochotně flash naprogramoval a Skunkboard vyzkoušel. Díky moc! Světe div se, Skunkboard šlapal jako víno. Všechny testy proběhly podle očekávání. Skunkboard čte i zapisuje do obou 4 MB bank a a hry i aplikace jdou spouštět bez problémů, jak z paměti, tak i z flash.

SkunkBoard_rev3_Martin_sn8503_working   Atari_Jaguar_Cartridge_back

Skunkboard se ovládá z příkazové řádky, prostřednictvím programu JCP. Příkaz JCP –R funguje vždy, protože o reset se stará samotný USB Host čip, ale ostatní příkazy fungují pouze při aktivním firmware, které je indikované zelenou obrazovkou.

SkunkBoard_rev3_Martin_flashing   SkunkBoard_rev3_Martin_Skunk_readyr

Umožnění resetu přes USB příkaz v jakékoli situaci je velice chytré, protože kdykoli se rozhodnete nahrát do Skunkboardu novu aplikaci nebo novou verzi vašeho programu, prostě jen uděláte softwarový reset a následně zápis do paměti nebo flash bez ohledu na to, v jaké fázi se Váš Jaguar nacházel.

Při programování je interní flash nejprve smazána a posléze naprogramována. Obě operace trvají u 4 MB aplikace přibližně 35 s, u 2 MB pak logicky polovinu.

SkunkBoard_rev3_Martin_Erasing_flash   SkunkBoard_rev3_Martin_flashing2

Ze základní zelené obrazovky můžete, i bez připojeného USB, přejít pomocí šipky nahoru na ovladači na obsah flash v bance 1 a šipky dolů na obsah flash v bance 2. Jednoduché.

Atari_Jaguar_Cybermorph_cartridge   Atari_Jaguar_Dino_Dudes_cartridge

Osadil jsem zatím celkem 7 Skunkboardů a u jednoho z nich jsem se setkal s problémem. Skunkboard se hlásil, šel resetnout pomocí příkazu JCP –R a bylo možné i vypsat verzi firmwaru pomocí JCP –S nebo JCP –*. To však bylo vše. Ostatní příkazy nefungovaly jak mají. Chvíli jsem měřil, kontroloval a nakonec jsem vyměnil Cypress USB Host.

SkunkBoard_rev3_Martin_sn8503_bad_chip_out   SkunkBoard_rev3_Martin_sn8503_bad_chip

SkunkBoard_rev3_Martin_sn8503_without_bad_chip   SkunkBoard_rev3_Martin_sn8503_after_repair

Volba byla správná. Po výměně čipu pracoval Skunkboard jak má.

Desek bylo 10 a skoro všechny jsou zamluvené, ale pokud má někdo zájem o kompletní sadu součástek nebo hotový, osazený a oživený Skunkboard, napište na email_martin_img, pár kousků tady ještě čeká na svoje nové majitele.

SkunkBoard_rev3_Martin_sn8504-7_front

Příspěvek byl publikován v rubrice Atari. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 komentářů: Skunk, který vůbec nesmrdí – Atari Jaguar Skunkboard v3 Red

 1. Ctirad napsal:

  Ahoj,

  já bych si jednu sadu vzal, pokud nějaká zbyla.
  Píšu to sem, protože mail se mi vrací jako odmítnutý z důvodu content restrictions.

  Ctirad

  • Martin napsal:

   Ahoj, to je nas lehce paranoidni spam filtr. Pridal jsem Te na whitelist, tak bys snad mel uz od nej mit pokoj.
   Se sedou soucastek a DPS pro Tebe pocitam.
   Krasny den
   Martin

 2. dex napsal:

  Jen taková debilita – manuál a papírovou krabičku ke Skunkboardu se na GOAT Store dalo ještě koupit. Takže kdo chce, může mít Skunkboard opravdu jako z obchodu!
  http://www.goatstore.com/Products/Atari/Jaguar/152930/SkunkBoard_Box_and_Manual_ONLY/

 3. Raul napsal:

  Hola, quiero comprar un Skunkboard para Atari Jaguar.
  Sabes donde puedo conseguirlo?
  Gracias. Raul (Spain)

 4. Pingback: Save/Load pro Atari Jaguar Skunkboard | Martinův 8-bitový blog

 5. Panos napsal:

  Hi Martin.
  I know I am late only 4 years, but could you inform me please where you bought the Flash memory?
  I would like to make some of skunks, but I can not find a reliable source (no fakes) to buy.

  Thank you Panos.

  • Martin napsal:

   Hi Panos,

   I had exact the same problem, lot of fakes and a lot of reliability problems (errors on flash). I had to replace flash chip on most of the cards, to get them reliable. I tried several soures from eBay, none of them seems to be reliable. Sorry for bad news. On the other side, I have heard form my Atari friends, that someone should be working on some kind of SD cart, but I have no more info about it. Hope it will be soon.

   Kind regards

   Martin

 6. Panos napsal:

  Thanks for the answer Martin.
  So to understand better, you bought them here and there within eBay stores, and incidentally some of these worked fine?

  Panos

  • Martin napsal:

   Almost like that. And even in batch from the same seller, there were bad and good pieces and some of them even failed after several reprogramming cycles. I did quite thorough tests.

 7. Miro Kropacek napsal:

  Ahoj,

  predpokladam, ze sanca, ze by som si od teba takuto dosku po tych rokoch vedel kupit asi prilis vysoka nie je, co? 😉

 8. James napsal:

  Hi Martin,

  Just came across your blog while searching around for skunk build info. I was looking into building a few of these myself (For fun/learning mostly. I see Zaxxon is still making them), and I was wondering what soldering technique you used. Did you hand solder, use a reflow oven, hot air gun and solder paste, or some combination? Did you have a solder paste template made? Thanks for writing the blog entry about the build!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *