Sharp setkání Tálský mlýn – podzim 2016

O víkendu 12-13.11. se konalo další setkání Sharpistů na Tálském Mlýně. Akce začala okolo 14 hodiny, ale mně se podařilo dorazit, díky rodinným povinnostem, až někdy po 18. Vše už bylo v plném proudu, na stolech rozjeté počítače, diskutovalo se, řešilo, takže jsem s chutí zapadl do děje. Parta byla podobná jako na jaře – Radek Suk, Bohouš Nováček, Vašek Peroutka, Mikeš, Uunek, SCJoe a já.

TalskyMlynII_debata_GDG   TalskyMlynII_debata_zdroj

Bohužel jsem prošvihnul velmi zajímavou diskuzi o obvodu GDG, což je něco jako Sharp ULA. Vaškovi se podařilo nechat jeden obvod odleptat a nafotit vnitřní strukturu. Zatím jen pár fotek, ale vypadá to, že jsou celkem dostatečné a dá se z nich snad dekódovat zapojení hradel resp. tranzistorů, takže Vašek teď plánuje nechat nafotit celý obvod. Musí se to dělat v rozumných krocích a pak z fotek poskládat jednu celkovou. Kdo by se chtěl podívat na aktuální fotky, tak tady jsou https://goo.gl/photos/PmAHMrD5jFeqXeC87.

SC65040G032_07  TalskyMlynII_GDG_flipchart1  TalskyMlynII_GDG_flipchart2

Chlapi mně v rychlosti seznámili s tím, na co přišli a jak to funguje. Není to zase až tak složité, jen je toho moc. Až Vašek vše nafotí, pokusil bych se o nějakou automatickou analýzu obrazu. Počet připojovacích bodů je omezený a všechno vypadá, že má poměrně přísný řád a logiku, tak by to snad mohlo jít a nemuselo by se vše rozpoznávat ručně.

Potom Vašek představil svoji rekonstrukci hry T.N.T. BombBomb pro Sharp MZ-800. Resp. Vašek už hru ukázal na Bytefestu a stále na ní pracuje, ale pro nás si připravil přednášku, jak je to celé udělané a naprogramované. Vyšel ze screenshotů, které objevil na webu, protože hra jako taková se asi nezachovala, ty převedl do formátu vhodného pro MZ-800 a celý engine hry naprogramoval v assembleru s tím, že si na PC vytvořil několik nástrojů, které mu usnadnily práci s grafikou a pomohly generovat data pro kód.

TalskyMlynII_prednaska_Vasek_TNT1  TalskyMlynII_prednaska_Vasek_TNT2

Vašek si dal celkem práci, pro obrazová data používá kompresi, hesla jsou zašifrovaná, engine je napsaný tak, aby se dal potenciálně portovat na další počítače, zkrátka pěkná práce. Přednáška mně velice potěšila a bylo vidět, že zaujala i ostatní.

Stravování probíhalo v místní hotelové restauraci, kam jsme si pohodlně chodili i pro pivka a na večeři na nás zbyla i dobrá svatomartinská husa, takže jsme si pěkně naplnili bříška. S ohledem na to, že jsem přijel přímo z rodinné oslavy, tak u mně to bylo skoro ultimátní Mrkající veselý obličej. Když nám zavřeli večer restauraci, chodili jsme pro pivka na recepci, až jsme kompletně vypili všechnu Plzeň. Holt, husa potřebovala plavat Mrkající veselý obličej.

Hodně pozornosti se pak směřovalo na Japonské přírůstky do našich sbírek. V centru dění je asi Sharp MZ-1500, který byl dlouhou dobu u všech zapsán jako Japonská černá obdoba MZ-800. Počítač je to ale poměrně hodně jiný a velice zajímavý. Chystám se tady o něm napsat víc a popsat rozdíly proti MZ-800, takže “stay tuned”. MZ-1500 se nám na akci sešly hned 4 a k tomu jeden MZ-2500, co je také velice zajímavá mašinka a asi vrchol řady Sharp MZ. Disponuje jak kazeťákem, tak dvěma 3.5” disketovými mechanikami. V plánu bylo dekódování protokolu klávesnice, protože klávesnice jsou pro tyto stroje nedostatkovým zbožím. Bohužel, jak jsem přijel pozdě a jak byla akce jinak nabitá děním a informacemi, tak nebyl prostě nějak čas. Nakonec to skončilo tak, že jsem svoji klávesnici půjčil Mikešovi, který se z ní pokusí něco “vydolovat”.

TalskyMlynII_MZ-1500  TalskyMlynII_MZ-2500

V souvislosti s Japonskými přírůstky do sbírek přibývá i nějaká ta literatura. Vašek vzal na ukázku tu svoji a určitě ho časem poprosím o zapůjčení na naskenování, až dodělám svoji vlastní. Člověk si sice v Japonštině moc nepočte Mrkající veselý obličej, ale naštěstí se najde v časopisech a příručkách i dost obrázků, ilustrací, hodně zdrojového kódu a sem tam i nějaké to schéma, a ty už se pochopit dají. S ohledem na to, že jinak je informací poskrovnu, je každá trocha dobrá. Japonci jsou v tomhle zvláštní, píšou o počítačích na webu, dělají k nim i nějaké ty vylepšení, ale dokumentaci, ani software zásadně nesdílejí. Software je tak na tyto počítače. paradoxně. výrazně dražší než hardware.

TalskyMlynII_casaky_MZ-1500   TalskyMlynII_casaky_MZ-2000   TalskyMlynII_casaky_OhMZ

Bohouš “novou” vlnu Japonských strojů podpořil po svém a připravil hned několik úžasných udělátek. První byl scandoubler, který posktuje perfektní VGA obraz přímo ze Sharp MZ-1500. Scandoubler so montuje místo původního video modulátoru na distanční sloupky. Připojení je na video konektor MZ-1500, takže žádné pájení, žádné komplikace.

TalskyMlynII_scandoubler_NOBOMI   Youkan_MZ-700-1500_scandoubler

Jak vidíte na obrázcích nahoře, podobný scandoubler už vytvořil před nějakou dobou v Japonsku Youkan. Jenže není dokumentace a Youkan není moc ochoten poslat scandoubler k nám. Takže Bohouš vytvořil svůj vlastní a lepší, jak se můžete přesvědčit na následujících foto obrazovky. Bohoušův má obraz hezky rovnoměrně přepočtený, zatímco obraz z Youkanovi verze má občas tenčí svislé pixely a obraz je posunut vlevo.

TalskyMlynII_scandoubler_NOBOMI_scr   TalskyMlynII_scandoubler_Youkan_scr

Další konstrukcí, se kterou se Bohouš vytáhnul je nový univerzální zdroj pro Sharp MZ-1500. Problémem Japonských zdrojů obecně je Japonské síťové napětí 100V. Potřebujete tak ke všem strojům konvertory, které jsou nákladné, těžké a nepohodlné. Bohouš vytvořil desku zdroje, která se vymění za původní a získáte tak univerzální zdroj, který můžete napojit na libovolné napětí od 85 do 265V. Je tak jedno, do jaké zásuvky MZ-1500 připojíte. U strojů z původním zdrojem je potřeba dávat fakt bacha, protože kabel je klasický typu “holící strojek” a 230V v Japonském stroji nadělá celkem paseku.

TalskyMlynII_PSU_NOBOMI   TalskyMlynII_PSU_NOBOMI_cmp

Už před delší dobou Bohouš vytvořil externí VGA convertor pro MZ-800. Z něj pak vytvořil inovovanou verzi, která měla větší CPLD a možnost načítání parametrů obrazu z SD karty. Tento VGA convertor se dá přpojit k více počítačům a parametry se dají pro ně jednoduše uživatelsky upravit pomocí konfiguračního souboru na SD kartě. Cílem by pak mělo být, aby se tyto parametry automaticky zvolily podle vstupního signálu. Jak už to tak ale chodí, projektů je moc a k dokončení tohoto nebyl čas. Tak se mi podařilo Bohouše alespoň ukecat, aby nechal udělat desky (lehce inovované o novější stabilizátor), já jsem nakoupil součástky a všechno jsme to na Tálském mlýně porozdělovali.

TalskyMlynII_MZVGA_soucastky1   TalskyMlynII_MZVGA_soucastky2

Další desky, které s sebou Bohouš donesl byly desky na adaptér sběrnice MZ-700 na sběrnici MZ-800, pomocí kterého se dá do MZ-700 připojit karta původně určená pro MZ-800, aniž byste potřebovali externí skříň Sharp MZ-1U06. Když už jsme u MZ-700, donesl Bohouš i desky na MZ-700 verzi Unikarty.

No a aby toho nebylo málo, přinesl Bohouš vetřelce. Ano, je to tak. Je to smutné, ale i když nepřišel Sillicon, tak se Commodore C64 dostal na naši akci. Naštěstí jsme chlapci tolerantní a inkriminovaný kousek C64 měl také štěstí, že měl PLA 252535-01 vyrobené Sharpem, takže jsme ho vzali do party. Důvod, proč Bohouš C64 donesl byla nová verze SIDu, kterou připravuje. Já to moc nepoznám, ale podle mně hrála perfektně.

TalskyMlynII_Sharp_PLA_in_C64   TalskyMlynII_NOBOMI_SID

SCJoe donesl i SwinSID Ultimate, což je v současné době asi nejsofistikovanější náhrada SIDa a nutnoříct, že Bohoušova je mnohem jednodušší. Používá mnohem výkonnější MPU než SwinSID, takže nepotřebuje CPLD pro práci a výkon pro výpočet zvuku může být výrazně sofistikovanější. Jsem zvědav na srovnání od nějakých C64 odborníků, ale mně přijde Bohoušova práce naprosto super.

TalskyMlynII_NOBOMI_SID_vs_SwinSID_top   TalskyMlynII_NOBOMI_SID_vs_SwinSID_bottom

Bohouš také donesl kromě desek i nějaké součástky ke zdrojům a tak jsme díky přebírání součástek a desek končili až v neděli po poledni, místo ráno. Akce se tako nelánovaně trochu protáhla a tak už všichni spěchali domů. Možná by příště stálo za to zvážit, zda akci neuspořádat od pátečního večera, přes celou sobotu. Získali bychom tak více času na projekty a věci, na které vůbec nedošlo. Původně bylo v plánu třeba se mrknout na protokol klávesnice MZ-2500, protože zatímco počítače jsou relativně dostupné, tak klávesnice je nedostatkovým zbožím. Trochu jsem také doufal, že bude čas mrknout na moje nemocné MZ-1500, což tedy chlapi chvilku bádali, ale fakt jen chvíli a k ničemu kloudnému jsme se nedostali. Dalo by se dělat na Unicard manageru pro MZ-1500, také Unikarta na tomto počítači neumí ještě správně emulovat jeho grafiku, dal by se vytunit QDSCAN, což je program, který Bohouš napsal na loňském Foreveru pro kopírování souborů z QD na SD kartu, u QD by se obecně dalo zauvažovat nad jeho emulátorem, také rozšiřující bedna na více karet by stála za debatu a našlo by se jistě i spousta dalších aktivit, které by stály za to.

No a nakonec samozřejmě foto z akce. Tentokrát se jedná o mix mých a Uunkových fotek, za což mu děkuji. Také děkuji Radkovi za organizaci, Bohoušovi za to, že mám co pájet Mrkající veselý obličej a vůbec všem za prima společnost a perfektně strávenou část víkendu.

https://goo.gl/photos/ji4rRhVwKnkJoDne6

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, MZ-3500, MZ-700, MZ-800, SHARP, X68000 se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: Sharp setkání Tálský mlýn – podzim 2016

 1. Jaroslav Hlavatý napsal:

  Vážení pánové,
  sleduji celou komunikaci v e-mailech a jako fanda a původní vlastník MZ-821 velmi obdivuji vaši práci a znalosti. Přejí vám hodně zdraví a výdrže v této činnosti do dalších let.
  S pozdravem
  jhlavaty

 2. dex napsal:

  Je technicky možné, že by Bohoušova náhrada SIDu zvládla rovnou stereo?
  Nebo by se v případě stereo úpravy musely namontovat úpravy dvě, jako se to dělá se stereo SIDy?

  Jinak i ten zdroj je úžasný… a nejen ten.
  Kolem ztracených platforem, jako je MZ-1500 nebo X68000, je teď nejčilejší dění, a to zásluhou jen pár lidí.

  • Sillicon napsal:

   Pokud si to pamatuju dobre tak co jsem s Bohousem o tom naposledy mluvil tak by ten procak mel zvladnout 6 SIDu najednou takze StereoSID by mohl byt implementovany 🙂 jen dotahnout dratek na adresu a vystup ;-).

  • nobomi napsal:

   Stereo z principu ano, ale tenhle konkrétní kousek stereo nedá, nemá druhý D/A výstup, použil jsem co nejmenší a nejočesanější verzi, co to jen šlo, má i poloviční výpočetní výkon (i tak by možná stereo výpočetně „utáhl“), odměnou ale bylo brutálně jednoduché zapojení. Když použiju stejný procesor jako v emulátoru STMZ800 (za trojnásobnou cenu), tak by stereo nebylo sebemenší problém, jen přidat druhý operační zesilovač a dodělat vývody na desce, jak píše Sillicon. A teoreticky by šly i 4 kanály, do každého výstupu dva 🙂

 3. Sillicon napsal:

  Po přečtení článku a prohlídce fotek mne fakt mrzí že jsem nakonec nemohl přijet… tak třeba příště se poštěstí.

 4. Klásek napsal:

  Dobrá akce, sákryš …

 5. rEVERz napsal:

  Škoda, že mi tato akce již podruhé kolidovala s rodinou akcí/návštěvou vinných sklepů 🙁
  Takových zajímavých věcí na place…
  Moc pěkné!

 6. jirka napsal:

  Jste draci! 😉

 7. Pingback: Sharp MZ a X1 VGA video konvertor MZVGAv3 | Martinův 8-bitový blog

 8. Stv napsal:

  Uzasne, len tak dalej, kedysi som chodil ku kamaratovi na Sharp MZ800, potom som si kupil Commodore 64 II, ktory bol na hry o dost lepsi, moja srdcovka je dodnes Zynaps Plus, to co dokazali z C64 vyzdimat je neskutocne, pozri na Youtube, ale na Sharp nikdy nezabudnem, po C64 som kupil Amigu 1200, s uzasom citam o Sharp X68000, ktory bol podobnou platformou a velmi lutujem ze sa nerozsiril viacej.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *