Falešné 20 MHz Z80 CPU z Číny (Z84C0020PEC fake)

Někdy na jaře jsem nakoupil na eBay od prodejce gc_supermarket 10 kousků CPU Z84C0020PEC (Z80 CPU pro frekvenci 20 MHz v pouzdře DIP 40). Obvody jsem zběžně namátkou vyzkoušel v nějakém počítači, co byl po ruce, dal prodejci kladné hodnocení a pohoda. Ovšem jen do té doby, než jsem jedno z CPU potřeboval do konstrukce, kde jsem fakt potřeboval těch 20 MHz, konkrétně Zeta SBC V2. Počítač ani ťuk. Mohlo to být více součástkami, tak v těchto případech začínám oživování snížením frekvence. A šup na 8 MHz Zeta šlapala v pohodě. Pak už byl jen krůček k odhalení viníka.

Z84C0020PEC_fake_on_the_bottom

Po výměně CPU za jiný 10 MHz (žádný jiný na 20 MHz jsem doma neměl) šlapala Zeta v pohodě na 10, 16 i 20 MHz. Procesor z Číny měl svoje maximum na 8 MHz. Navíc pekelně topil.

Nakoupil jsem tedy pokusně další 3 procesory a tentokrát jsem zkusil, z mého pohledu, serióznějšího prodejce – UTsource. Kdyby nefungovaly, zkusil bych Mouser, ale tam jsou za 9,61 EUR, což je hodně. Naštěstí to dopadlo dobře. Procesory dorazily, šlapou jako víno a nehřejí se. Nahoře na obrázku jsou oba. Pro ty, kdo by chtěli vědět, který je který Mrkající veselý obličej, tak ten horní je z UTsource a funguje v pohodě na 20 MHz a ten dolní je falešný.

Předpokládám, že se jedná o klasické NMOS CPU na 4 nebo 6 MHz, které jsou přeznačené na 20 MHz CMOS procesor. Vychází mi to z toho, jak se hřeje a také z měření spotřeby. Zeta SBC V2 se správným 20 MHz CPU má spotřebu na 20 MHz asi 162 mA, na frekvenci 8 MHz je to asi 133 mA. Při použití falešného CPU je spotřeba na 8 MHz asi 270 mA, tj. více než dvojnásobná.

Procesory se fotí celkem špatně, označení není moc vidět, resp. je vidět jen z úhlu, tak jsem udělal ještě sken a tentokrát i s dalším funkčním 10 MHz CPU.

Z80_CPU_fake_in_the_middle

Horní CPU je 10 MHz verze koupená před lety ve Farnell. Uprostřed je ta Čínská potvora a dole je funkční 20 MHz procesor.

Po předchozí negativní zkušenosti s falešnými TDA1543, které jsem ovšem zakoupil od Českého prodejce, je toto moje druhé setkání s přeznačenými obvody. Já ty lidi moc nechápu. Vždyť se na to stejně přijde. Na eBay se to dá navíc vyreklamovat, vrátit peníze, to všichni spoléhají na to, že si to někdo pořádně neotestuje, tak jako já?

UPDATE:

Ještě mi to trochu vrtalo hlavou, tak jsem hledal a našel jsem další obvod, který jsem koupil nedávno, ze zvědavosti, současně s těmi od UTsource, jen jsem to trochu vysklil. Jednalo se o nákup od prodejce pic_hitechworld a CPU je podobně značené, jako ty falešné, pouze tisk je lépe čitelný, světlejší bílou a je lépe vidět z úhlu. Takže jsem ho vyhrabal, vyzkoušel a nefunguje vůbec Smutný obličej. Teda topí a žere, ale to je tak všechno a to po něm nechci. Rozhodně nic neprocesuje, což je u procesoru dost vážná závada Mrkající veselý obličej. Tak a teď to jdu zkusit prodejci omlátit o hlavu. Foto zde:

Z80_CPU_DOA

UPDATE2:

Kloubou dolů. Prodejce pic_hitechworld fofrem poslal místo jednoho výše zmíněného úplně vadného CPU dvě jiné. Mají stejné označení, pouze tmavší trochu hnědou (zlatavou) barvou a oba šlapou jako víno. Teď je otázka, jestli ten první byl fake nebo prostě jen smůla na vadný kus. Tudíž bych prodejce pic_hitechworld nezatracoval. Na prvním obrázku jsou ty dva dobré, na obrázku vpravo jsou všechny tři, původní vadný je vespod.

Z80CPU-20_OK_eBay_pic_hitechworld   Z80CPU-20_2xOK_1xDead_eBay_pic_hitechworld

UPDATE3:

Nedalo mi to a zkusil jsem objednat dalších 5 kousků CPU, tentokrát od prodejce hkpartspipe2011. Procesory došly poměrně rychle, ale z 5 zaslaných kousků 2 nefungují vůbec a 3 jsou klasické NMOS jedoucí na 4 MHz (na 8 buď zlobí nebo ani ťuk). Tak jsem si rovnou řekl o vrácení peněz, uvidíme.

Z80C0020_CPU_fake_hkpartspipe2011_all5   Z80C0020_CPU_fake_hkpartspipe2011

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazeno se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

26 komentářů: Falešné 20 MHz Z80 CPU z Číny (Z84C0020PEC fake)

    Error thrown

    Call to undefined function create_function()