Efektní Commodore multicartridge – UltraCart 128

Při oživování nemocných Commodore C64 a C128 jsem došel k závěru, že by se šikla nějaká ta testovací cartridge. Nemusí to být zrovna Dead Test Cart s veškerým příslušenstvím, ale prostě cartridge, ze které se spustí program, který potřebuji i bez funkční obrazové části C64/C128. Chvíli jsem zvažoval zkanibalizovat nějakou standardní cartridge nebo ohnout ZZ_RAM, ale pak jsem našel tento projekt. TIL311 miluju a po doplnění nějakými dalšími světýlky je cartridge prostě úchvatná. Světýlka já rád 😉 .

UltraCart128_finished   UltraCart128_working_top

Technicky se nejedná o nic složitého – jednoduchá multicartridge osaditelná dvěma až 8-megabitovými EPROM, tj. až 2 MB dat. Jednotlivé cartridge se adresují po 16 kB, tím pádem se na UltraCart vejde až 128 různých cartridgí.

Výběr cartridge probíhá prostřednictvím 16-polohového rotačního přepínače a třemi dalšími samostatnými přepínači. Jeden přepíná jednu ze dvou EPROM a druhé dva pak volí binárně jednu ze 4 bank po 16 cartridgích. A tady právě tkví fór celého zařízení. Autor použil podsvícené miniaturní přepínače NKK, které efektně ukazují svůj stav nejen polohou páčky, ale i barvou, kterou páčka svítí. Autor navíc přidal ještě čtvrtý přepínač pro možnost spouštění Ultimax cartridgí.

128 cartridge je opravdu hodně a vejde se vám tam slušná sbírka, ať už chcete pouštět hry, dema nebo testovací utility, jako já.

UltraCart128_working_angle   UC128_ROM_sb

Na druhou stranu nutno říci, že díky použití podsvícených přepínačů a displejů TIL311 je tohle určitě nejdražší konstrukce v přepočtu na cenu jednotlivého komponentu, kterou jsem kdy stavěl. Jen deska se součástkami vyšla skoro na 1500 Kč a to je pěkná darda.

Koho jsem neodradil cenou a má zájem o tuhle diskotéku, napište Daleovi, má ještě nějaké PCB k dispozici.

UltraCart128_PCBs

A kdybyste měli pocit, že by to chtělo ještě více světýlek, koukněte na tenhle Daleův projekt.

Příspěvek byl publikován v rubrice C128, C64, Commodore se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Efektní Commodore multicartridge – UltraCart 128

 1. Roman napsal:

  Hotová kozmická loď 🙂

 2. Sillicon napsal:

  No teda to je světýlek … jak na pouti :-D. Ale chválím že jsi ze začal konečně věnovat C64 ;-).

  • Martin napsal:

   Ja jsem cekal, kdy se objevis. Ovsem tu mrtvou C128 jsem zatim nemel moc casu ozivovat, jedine jsem diky tehle cartridgi zjistil, ze mi hapruje vyssi RAM v druhe C128, tak ted abych spravoval dve 😉

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *