Finální verze repliky Science of Cambridge MK14 (Sinclair)

Minulý týden jsem dostal z výroby hotové desky první série. Dvě desky jsem osadil, hlavně proto, abych vyzkoušel, zda jsem ve finální verzi něco “nedomrvil” a také abych vyzkoušel, že fungují nižší klávesové plíšky s menším tlakem a současně je možné instalovat i tlačítkovou klávesnici.

mk14_annotated   MK14_replica_final_angle

Z té klávesnice jsem měl strach. Musel jsem udělat kontakty tak, aby byly co nejmenší na straně součástek a nedošlo ke zkratu na keypad dome plíšcích. Současně, ale ploška na straně součástek nějaká být musela, aby šel udělat prokov. Naopak na straně spojů byla potřeba ploška širší, aby šel zapájet případný tlačítkový spínač. Ten si navíc vyžádal zvětšení díry. Byla to všechno hra na kompromisy.

Naštěstí vše dopadlo dobře, fóliovou klávesnici s nižšími plíšky vidíte na horním foto v úvodu článku. Lépe se mačka, nevyžaduje takový tlak.

I tlačítková verze funguje skvěle. Otvory jsou přesně tak, aby tam tlačítko mírným tlakem zapadlo a dalo se připájet. Docela jsem si oddech. Trochu složitější byl potisk, protože tlačítka jsou taková “viklavá” a udržet je v rovině, aby byly všechny stejně byl kumšt. Naštěstí pomohla vyrobená šablona, která je při tisku podržela, takže i tlačítková klávesnice vypadá skvěle.

MK14_replica_final_P6DT-switches_angle

Na této desce MK14 současně vidíte, že jsem se nebál použít barevnější rezistory, dokonce starší bílé patice pro 40-pinové IO a přesto si troufnu tvrdit, že byste ten počítač neodlišili od originálu. MK14 se prodával jako stavebnice, každý si ho osazoval sám, klávesnice stála za prd, takže byla často různě modifikována a na netu a hlavně v eBay aukcích jsem za ta léta nalezl spoustu variant, takže se při stavbě nemusíte bát trochu experimentovat.

Obě varianty klávesnice ještě jednou v detailu.

MK14_replica_final_dome-keyboard_detail   MK14_replica_final_P6DT-switches_detail

Ještě musím dotisknout potisk na ostatní DPS (zatím jsem si ho vyzkoušel jen na těch dvou, co jsem osadil) a můžu rozesílat první várku desek.

K deskám nabídnu součástky, co se komplikovaně shání nebo vyrábějí:

 • pružné plíšky na klávesnice 5133TR + 2x mezifólie + horní fólie s potiskem a laminací
 • sadu 15 ks Ohmite OD rezistorů pro ty co chtějí více “vintage look”
 • 2 ks naprogramované PROM MH74S571 se SCIOS

Ostatní součástky musí každý sám. Pro první várku mám zájemce evidované, takže všem pošlu e-mail. Pokud vám nepřijde, omlouvám se, ozvěte se, dám vás do druhé dávky.

Příspěvek byl publikován v rubrice MK14, Sinclair se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

30 komentářů: Finální verze repliky Science of Cambridge MK14 (Sinclair)

 1. Charos napsal:

  Zdravím,
  jakou technologií děláte potisk tlačítek?

  • Martin napsal:

   Konkrétně tyto se dělaly na digitální UV tiskové technologii, speciální podklad, barva, nahoře lak. Jinak technologií potisku klávesnice je vícero, záleží na množství, materiálu, podsvícení, požadavcích na kvalitu, rychlost a cenu. Není to žádná sranda, ale firma kde pracuju http://www.artax.cz se má tohle jako jednu ze specializací. Potiskujeme například klávesnice pro menší série notebooků, které se nevyplatí výrobcům pro náš trh lokalizovat, např. DELL a další. Pokud vás to více zajímá, napište mi na pracovní e-mail martin tecka lukasek tovytokulaty artax tecka cz.

   • Charos napsal:

    …díky, jasně, takže pro běžného smrtelníka (=amatéra) nedostupné.

    • Martin napsal:

     Tak to bych úplně neřekl, záleží o co konkrétně jde a většinou se dá nějak domluvit, ale za pár korun to není nikdy. Na druhou stranu jen ty tlačítka plus hmatníky bez potisku vyjdou v Mouser asi na 600 Kč.

 2. msch napsal:

  Please put me on your list for a kit.
  Thanks! Mathias

 3. Gert napsal:

  That PCB looks very nice, I’d be interested in one of those.
  Over the years I already collected already a lot of parts: roms, rams, even the CPU but have no way to test it yet.

 4. martin napsal:

  škoda že to pořád má ten původní malej displej

 5. andrew steers napsal:

  Hello, I am currently putting together a kit MK14. I am in need of a keyboard sticker and I am looking for 4 x ns MM2111-1n 256 x 4 ram or AMD equivalent. Can you help me?

  • Martin napsal:

   Hi Andrew,

   do you have a PCB from me? I have the keyboard layout and stickers exactly for my replica, it possibly will not match any other. The MM2111 and AM9111 are readily available on eBay, no problem to buy it.

   Best regards

   Martin

   • andrew steers napsal:

    hello, the board I have got is J M Precision board. I have tried an original keyboard on it and it fits o.k. How can I purchase 2 x stickers from you?

    • Martin napsal:

     No problem, to purchase a sticker, but I am really not sure if it will match. The J M Precision verison has buttons, it shoul be better to print it as in the last picture in the article above. I will send you a design file to check or you can make the sticker yourself. I will send you an e-mail.

 6. Glen Capper napsal:

  Just wondering if you are close to having enough people interested to make another batch of mk14 boards yet?I have already sent you an email confirming my interest.

  • Martin napsal:

   Hi Glen,

   I am sorry, I have missed your e-mail somehow. I have all PCBS and some parts available at the moment. I will send you an e-mail with possibilities.

   Kind regards

   Martin

 7. andrew steers napsal:

  Hello Martin,

  Do you have any news on my order I placed last week?

  Best Regards,

  Andrew.

  • Martin napsal:

   Hi Andrew,

   I am sorry, it takes me more time than i thought. Please, be a little bit more patient, I have this as a hobby, it takes time to complete the orders and I have to work too 😉 Now it is even more complicated as i have got the boards for RAM/ROM extension, VDU and Cassette Interface. I have your contact and will send you an e-mail when it will be ready.

   Kind regards

   Martin

 8. Russell napsal:

  Hi Martin,

  I would like to order a pcb and some components from you. Can you please send me your email address

  Thanks

  • Martin napsal:

   Hi Rusell,

   I will send you an e-mail. I have to finish previous orders which take longer for different reasons and then I will see, if I will have any boards left. Currently all MK14 boards are spoken for. If there will be more interest, I can maka anothe smaller batch.

   Best regards

   Martin
   martin theroundedsymbol thisblogdomain

 9. David Allday napsal:

  Hi
  How is the production of the boards going. Are they still available?

 10. Frank napsal:

  Hi
  Are you able to supply a complete (or near complete) kit

 11. Gertjan van het Hof napsal:

  Hi Martin,

  Do you sell this MK14 as a DIYS kit?
  Do assembly will be done by me.

  Kind regards,

 12. Miroslav Dvornik napsal:

  Dobry den. Mam sbirku vsech pocitacu Sinclair. Zacinaji Z80. a konci Z88.
  Myslim, ze mi ale chybi ten uplne prvni MK14…
  Najde se nekdo, kdo by mi ho skompletovany a funkcni prodal?
  Dekuji moc.
  Mirek

 13. Miroslav Dvornik napsal:

  Kdyby nekdo potreboval, tak manual k MK14, je tady ke stahnuti.
  http://jmprecision.co.uk/media/mk14ManualV1.pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *