2 verze ROM a manuálu pro SoC (Sinclair) MK14

Už během stavby prototypu repliky MK14 jsem si byl vědom, že existuje poměrně hodně variant desky plošných spojů a musel jsem se rozhodnout, kterou se pokusím replikovat. Rozhodnutí padlo na ISSUE II od kterého se mi podařilo sehnat poměrně dobré skeny DPS od Granta Searla.

MK14_replica_monitor-V1   MK14_replica_monitor-V2

Během oživování mi replika šlapala na první zapojení, ale nešel spustit program. V manuálu mě také zarazilo, že úvodní displej po spuštění má mít podobu „—- –„, ale mě se zobrazovalo „0000 00“.

Při prohledávání internetu jsem narazil na stránky Johna Croudyho (vypadá, že mezitím zmizely), kde jsem nalezl novější verzi manuálu, kde se už píše, že MK14 nabíhá do stavu „0000 00“ a HLAVNĚ je na té stejné straně (10) napsána dole poznámka, že pro zdárný běh programu je potřeba propojit vstup SENSE-A CPU na zem. Tento vstup se totiž používá pro HW krokování (pro tuto možnost je ale potřeba MK14 rozšířit o 2 IO). Po propojení MK14 šlapal jako víno. Konečně chápu, proč některé MK14 mají propojku na externím konektoru.

MK14_SENSE-A-GND_1   MK14_SENSE-A-GND_2

ROM v2 je navíc poměrně slušně optimalizovaná, takže se vešly rutiny pro obsluhu kazetového magnetofonu a kalkulátor ofsetu. Navíc je i jednodušší ovládání, protože nevyžaduje sekvenci MEM-TERM-MEM pro procházení paměti, ale stačí jen opakované mačkání MEM.

Přesto, že je ROM v2 jasná volba, nedalo mi to a začal jsem shánět ROM v1. Pomohl mi Colin Phillips na jehož úžasnou modernizovanou repliku jsem již upozorňoval a ROM mi poslal včetně zdrojového kódu. Nutno poznamenat, že rekonstrukce ROM v2 je práce Paula Robsona. Jeho stránky už bohužel neexistují, ale naštěstí existuje mirror.

Obě verze monitoru si můžete stáhnout v té podobě, jak mi je Colin Philips poslal. Pokud byste chtěli dělat úpravy, můžete na jejich přeložení použít TASM starší verze http://home.comcast.net/~tasm/.

John Croudy mi zase poslal skeny svého manuálu pro v2 ve vyšším rozlišení, já z nich udělal PDF a obě PDF (i starší verzi) jsem pomocí OCR převedl do textové podoby, aby se v nich dalo pohodlně vyhledávat.

MK14 manuál v1 (37 MB)

MK14 manuál v2 (39 MB)

Příspěvek byl publikován v rubrice MK14, Sinclair. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů: 2 verze ROM a manuálu pro SoC (Sinclair) MK14

 1. Pingback: Kompletace klávesnice na repliku Science od Cambridge MK14 | Martinův 8-bitový blog

 2. Pingback: Kompletace klávesnice a tipy na stavbu repliky MK14 | Martinův 8-bitový blog

 3. Pingback: Emulátor magnetofonu pro Science of Cambridge MK14 | Martinův 8-bitový blog

 4. Graham napsal:

  Thank you for the V2 manual, which was a rare document before you made it available here. But am I the only one to notice there is a page missing? (page 88, part of the listing for the ‚Moon Landing‘ game). Maybe this can be reinstated from the same page of the V1 manual?

 5. Graham napsal:

  Hello again, Martin. I see that page 88 of the V2 manual did not get there yet :-). But actually I came here looking for the -hex- or -binary- code for the original ‚Old‘ or V1 version of the MK14 OS – I am sure you had both versions here somewhere and this would be the obvious section where they would be, but I can not find them now. Do you still have them here on the site, and if so, where?

 6. Graham napsal:

  Ah, sorry, just found them under „Both versions of the monitor, you can download“. I did not realise the „Can Download“ was a clickable link.

 7. Graham napsal:

  OK, this is interesting. I think there may be a one byte error in the file you have for the Old / original MK14 OS. I found this by accident by comparing it against the National Introkit SCMPKB code, which I believe should be exactly the same code. According to the SCMPKB listing in the Manual for the SCMP Keyboard Kit and the listing in the MK14 (V1) manual, the bytes at 0046/0047 should be CA 08, but in the file you have here on site the bytes are 08 08. May I ask how you generated that file?

 8. Graham napsal:

  ..And I’m back again! I find that this change (one byte different from the original code) is documented in the source, so it is intentional. Originally the code at 0046 and 0047 wrote to the ninth display cell which is not connected on the MK14 anyway – so the code has been changed to NOP NOP by changing the first byte of the instruction to a NOP.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.