Pár poznámek ke stavbě rozšíření pro ZX80

Protože se objevilo pár dotazů a aby se Vám lépe stavěly rozšíření pro ZX80, mám pár poznámek, které jsem tuším zatím nikde nenapsal a bylo by dobré se o nich zmínit.

ZX80_expansions_PCB_sets_stack  ZX80_expansions_attached2  ZX80_expansions_ZX81_ManicMiner

Základní informace najdete tady na blogu zde nebo zde. Změny v poslední verzi desek, která se vyráběla najdete tady a ke stažení tam jsou schémata i layout desky v PDF a zdrojové soubory v Eagle 5.11.

ZX80_expansions_PCB_sets_back   ZX80_expansions_PCB_sets_front

Určitě doporučím stránky NOSTALCOMP, kde najdete také informace a poznámky ke stavbě ZX81 a hlavně najdete obrazy ROM připravené jak pro ZX80, tak i pro ZX81.

Adaptér ROM

Deska umožňuje osadit pinovou patici zastupující ROM 2364 a nad ni EPROM 27256 nebo 27512. EPROM se dá nastavit až pěticí jumperů a na desce najdete i prakticky využitelné tlačítko RESET (po změně banku).

27C512-ZX81ROM_v2c.brd

Pokud to vezmeme od spodu, tak označení RESET mají piny pro připojení k resetovacímu kondenzátoru na desce ZX80. Já jsem osadil piny a konektor, aby bylo možné desku demontovat. Pozor, ať zemní pin správně spojíte se zemí na desce nebo ho ani nemusíte zapojovat, zem se propojí přes ROM patici. P-B1720 je pak vlastní resetovací mikrotlačítko snadno dostupné pod tímto označením např. v GME.

Jumpery nejlíp pochopíte ze schématu, ale ve stručnosti:

OEGND – připojí OE na zem, u ZX80 neosazovat, pouze pokud byste adaptér chtěli využít jinde k jiným účelům

OECE – propojí OE a CE, je propojeno už na desce, u ZX80 neosazovat, pouze pokud byste adaptér chtěli využít jinde a pak je potřeba proškrábnout spoj na desce mezi piny jumperu.

A13 – pokud chcete EPROM přepínat po 8kB, osaďte 3 piny a jumper dole je 0 na A13, nahoře 1 na A13. Pro optimální využití 16kB bank je potřeba střední pin napojit na A13 na desce ZX80. Najdete ho hned kousek od ROM, přestože k ní nevede.

A14 – osaďte 3 piny a jumper dole je 0 na A14, nahoře 1 na A14.

A15- osaďte 3 piny a jumper dole je 0 na A15, nahoře 1 na A15.

Optimální je jumpery OEGND a OECE neosazovat, střední pin A13 přivést na desku ZX80 a pomocí jumperů A14 a A15 přepínáte 4 různé banky po 16 kB.

Adaptér RAM

Deska umožňuje osadit pinové patice zastupující obě 2114 a nad ně statickou RAM 62256. Získáte tím pro své ZX80/ZX81 až 16kB RAM a snížíte spotřeby. Na desce najdete i prakticky využitelnou možnost osadit jumper pro přepínání polarity videa. Nastavení polarity videa se jinak nachází na spodní straně desky ZX80.

ZX80_RAM_Adaptor_v1b.brd

RD, A10-A13 – úplně vlevo na desce najdete konektor na připojení signálů RD a adres A10-A13, které normálně do RAM nejdou. Signály se nachází poblíž. Omlouvám se, že jsem dal konektor vlevo, vím, že vpravo by byl praktičtější, ale ty signály tak nějak vlevo byly a nechtělo se mi je tahat přes celou desku.

Jumper na polaritu videa můžete osadit na kterékoli ze dvou mít a to druhé přiveďte na desku ZX80. Nezapomeňte proškrábnout stávající propojku na desce.

NMI generátor

Deska NMI generátoru je nejsložitější. Vytvoří z Vašeho ZX80 plnohodnotné ZX81. NMI generátor je práce Granta Searla a v aktuální verzi 4.1 by měl věrně napodobovat funkci ZX81 ULA. Grantův NMI generátor jsem doplnil video zesilovačem od Louise Seidelmanna. Nemusíte video a sync vracet zpět do desky k odporovému směšovači a můžete využít přímo výstup kompozitního videosignálu na desce.

ZX80_NMI_Generator_v4e.brd

Zapojení NMI generátoru není úplně triviální a je velmi dobře popsané na Grantových stránkách, které tady nebudu opakovat.

Během pokusů se zesilovačem jsem zjistil, že s ohledem na použité tranzistory a typ televizoru je dobré mít možnost pohnout s odpory. Asi bych Vám tedy doporučil osadit malé trimry a možná až po odladění správných hodnot je nahradit odpory. Louis použil ve své konstrukci rezistory 1k, 330R a 2k2, mě se osvědčily hodnoty 1k7, 600R a 1k8 (při použití tranzistorů BC557C a BC547C.

Za zmínku stojí i výstupní kondenzátor C10, který nemusíte osazovat vůbec. Pokud ho budete chtít osadit, musíte přeškrábnout propojku jdoucí z R7 k video konektoru, která kondenzátor jinak obchází (zkratuje). Také můžete experimentovat s jeho velikostí, mě se docela osvědčilo 470uF.

Uchycení jsem řešil na poslední chvíli a nevyřešil jsem ho úplně dobře. Udělal jsem doprostřed desky díru a zamýšlel jsem její montáž pájecí stranou nahoru přes sloupek na středovou díru v desce ZX80. Tak by se současně video konektor dostal na kraj desky. Okolo díry je ale hodně málo místa, tak dejte pozor, pokud se rozhodnete tento způsob uchycení využít, ať nic nezkratujete a sloupek i šroubek bych raději použil plastový.

Výsledky

Budu rád, když mi pošlete výsledky svých pokusů, fotky, zkušenosti a rád je zveřejním i pro ostatní. Díky!

Příspěvek byl publikován v rubrice Sinclair, ZX80, ZX81. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Pár poznámek ke stavbě rozšíření pro ZX80

 1. Vrták napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat – která firma vyrábí tak pěkné DPS (jestli to není tajné)?

 2. Milan Caha napsal:

  Dobrý den!
  Dá se ještě sehnat rozšiřující DPS – RAM-ROM-NMI.
  Mám váši základovku, ale nějak jsem zaspal toto rozšíření.

  S pozdravem MC

  • Martin napsal:

   Dobrý den,

   je mi líto, ale jsou všechny fuč. Asi nejjednodušší v této chvíli je stáhnout si Eagle podklady odtud a zkusit nějakou prototypovou výrobu DPS.

   Hezký den, Martin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *