Příjem teletextu na 8-bitovém počítači – brožurky Mikrobáze

TELETEXT je dnes již skoro zapomenutá technologie, ale pamatuju dobu, kdy byl velmi populární a hodně lidí v mém okolí, včetně mně, si kartu pro příjem teletextu stavělo. Byl to takový první náznak připojení počítače “online”, svět zítřka, svět netušených možností. Mikeš mi půjčil svoje brožurky Mikrobáze (děkuji), které se této problematice věnují a tak jsem je naskenoval, dovolím si je tady zveřejnit a doufám, že autoři Ing. Lumír Přibyl a Pavel Brychta nebudou proti. Teletext je v brožurkách popsán po stránce principů funkčnosti, hardwaru (s připojením k SHARP MZ-800, SORD M5 nebo Sinclair ZX Spectrum) i základního softwaru. I když dnes už asi nikdo nebude Teletext interface stavět, stojí určitě tato technologie za připomenutí a zaarchivování.

TELETEXT_popis_systemu_WST_obalka  Adapter_pro_prijem_TELETEXTU_obalka  Program_TELETEXT_obalka

První brožurka popisuje principy TELETEXTU:

TELETEXT_popis_systemu_WST.pdf (51 MB)
TELETEXT_popis_systemu_WST_OCR.pdf (7 MB)

Druhá brožurka popisuje hardwarové řešení a interface pro připojení k SHARP MZ-800, SORD M5 a Sinclair ZX Spectrum:

Adapter_pro_prijem_TELETEXTU.pdf (69 MB)
Adapter_pro_prijem_TELETEXTU_OCR.pdf (11 MB)
Adapter_pro_prijem_TELETEXTU_rotated_OCR.pdf (11 MB)

Třetí brožurka popisuje software, pokud ho někdo pro použité počítače máte, pošlete mi ho prosím, přidám ho k brožurkám, ať je všechno po kupě.

Program_TELETEXT.pdf (28 MB)
Program_TELETEXT_OCR.pdf (5 MB)

Kdo by nechtěl stahovat brožurky jednotlivě, tak si může stáhnou celý balík v jednom ZIP souboru:

Brozurky_TELETEXT_Mikrobaze.zip (176 MB)

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-800, SHARP, Sinclair, SORD, SORD M5, ZX Spectrum se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: Příjem teletextu na 8-bitovém počítači – brožurky Mikrobáze

 1. z00m napsal:

  Super, mal som len oskenovanú cyklostylovú kópiu a bola to fakt bieda. Tieto skeny sú parádne.

 2. Mikes napsal:

  Ještě jsem si vzpomněl, že v nějakém Amatérském radiu byl taky článek o teletextu. Pro dekódování se používaly modernější io a konstrukce byla jednodušší. Možná by si někdo vzpomněl, kde to bylo a dá vědět.

 3. omikron napsal:

  Byly dva adaptéry. Jeden byl v ročence AR.
  Druhý byl v Mikrobázi. Ten používal „autokalibraci“. Rozhodovací úroveň mezi 0 a 1 se v každém řádku navzorkovala do sample and hold z úvodní sekvence 010101…. pro zachycení závěsu pro obnovení hodin.

  Dochoval se také SW?

 4. Petr Žydek napsal:

  Opět výborné čtení, jako vždy. 🙂 Akorát mám výhradu k užití pojmu „technologie“ (který se ovšem používá nevhodně napříč internetem a médii vůbec)… Dekodér v původním pojetí je dnes trochu těžkopádný (TTL hardware a relativně složitý kooperující program v osmibiťáku). Ale přesto teoretická smysluplná možnost příjmu TXT existuje – Česká televize jej vysílá a TV boxy DVB-T2 vyšší kategorie (Technisat ISIO HD) jej posílají SCARTem dál jako konvenční teletext VBI. Komunitě jsem předváděl, jak by hardware s modernějšími obvody mohl vypadat. S takovým SAA5246AP/H (SAA5281P/H, SAA581ZP/H, SAA5254P/H, STV5348/H apod.) je to otázka jedno IO (plus externí SRAM 8Kx8). Řízením I2C je použítí dekodéru „hračkou“. Navíc se dá ono řešení použít i jako generátor textových znaků (OnScreenDisplay), což by mělo význam poté, co vysílání TXT jednoho dne skončí (hardware neztratí smysl).

 5. Pavel Brychta napsal:

  Objevil jsem na disku moje staré zdrojové kódy programového vybavení, takže je klidně můžu poslat (ale fakt už netuším, jak jsou aktuální…).

 6. A.I.D.Software napsal:

  Zrovna mám na stole rozloženou dokumentaci k přijímači teletextu… a koukám něco se děje… Super!!! Teletext u nás slaví 35 let… tak dokud je ještě dostupný, uvažuji o stavbě přijímače. Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *