Postavte si počítač SAPI-1 (8. díl) – funkční IDE i PMD 32-SD

Tento příspěvek je update mého předchozího článku o nové SAPI-1 desce IDE-1. Na desce jsem osadil zbytek IDE části a podařilo se mi IDE rozchodit. Vlastně to všechno fungovalo rovnou Mrkající veselý obličej. Trik byl jen ve správném nastavení jumperů adresace 8255 a úpravě BIOSu CP/M jejíž PMD 32-SD část je v bootovací ROM desky JPR-1ZI. Potřeba byl také vhodný IDE disk nebo Comact Flash disk s IDE adaptérem.

IDE-1_opr_Martin_PMD32-SD_DOM_conn  IDE-1_opr_Martin_CPM-BOOT-STAT-C_scr

Jirka Bíba předpokládal provoz desky IDE-1 s porty defaultně nastavenými pro IDE na 58h-5Bh a pro PMD 32-SD na 5Ch-5Fh. Jirkovi ovladače i testovací programy jsou napsané pro tyto adresy. Petrova CP/M byla upravená pro práci s PMD 32-SD připojeném na standardní desku DPP-1, kde je standardní adresace 2Ch-2Fh. Kombinace adres 58h-5Bh a 2C-2Fh současně se na desce IDE-1 nastavit nedá, protože horní tři bity adresy jsou pro obě 8255 společné. Rutiny CP/M BIOSu pro obsluhu PMD 32-SD jsou v ROM na desce JPR-1ZI. ROM jsem tedy upravil aby používala pro PMD 32-SD porty 5Ch-5Fh. Najdete ji na Dropboxu a ke stažení je i tady JPR-1ZI_ECMON_2k_IDE-1_Martin.zip. Do IDE jsem zasunul PQI Disk On Module 128 MB a voilá, měl jsem IDE i PMD 32-SD současně.

IDE-1_opr_Martin_CPM-STAT-C-DSK_scr  IDE-1_opr_Martin_CPM-MYIDEZ_scr

IDE využívá LBA (disk tedy musí LBA adresaci podporovat) a na jednom fyzickém disku je 16 logických disků o velikosti 8MB. V aktuální verzi CP/M jsou k dispozici dva logické disky, disk B: je od LBA adresy 0 a disk C:má offset LBA 200h. Pro inicializaci a smazání disků slouží program INIHDBC.COM.

Zatím jsem nezkoušel žádný fyzický “točací” disk s plotnami, ale Jirkovi standardní 3,5” IDE disky 2-8 GB fungují v pohodě. Já jsem testoval modernější flash náhrady a to buď Disk On Module nebo Compact Flash přes adaptéry na IDE. Teda vlastně kecám, zkoušel jsem Hitachi Microdrive Compact Flash, což je miniaturní plotnový disk a ten mi chodí OK. Obecně platí, že některé CF karty chodí v pohodě, některé nechodí vůbec a některé zlobí a jak moc zlobí, závisí třeba i na tom, jestli mám adaptér s IDE kablíkem nebo přímo připojenou redukci do IDE slotu na IDE-1. Na obrázku jsou disky, které mi chodí OK.

IDE-1_opr_Martin_finished_front  IDE-1_opr_Martin_working_disks

Testoval jsem tak, že jsem nejprve sledoval, jak se disk detekuje při startu systému. Tohle už hodně napoví. Pokud se detekoval opakovaně správně, pak jsem pomocí programu INIHDBC.COM smazal oba logické disky a pak jsem nakopíroval s verifikací soubory z ZRMD do HDD pomocí příkazu PIP B:=A:*.*[v] a ten stejný příkaz jsem proved i pro disk C:. Výsledky mého testování jsem zapsal do textového souboru.

Fungují mi disky:
PQI Disk On Module 128MB
Hitachi 4GB Microdrive CompactFlash
Kingston Compact Flash 256MB
Canon CompactFlash Card FC-16M (16MB)
SanDisk Ultra 4GB 25MB/s CompactFlash
SanDisk Ultra 4GB 30MB/s CompactFlash

Nespolehlivě pracují disky:
PRETEC Compact Flash 8GB 233x
Kingston Compact Flash Elite Pro 4GB 133x

Nefungují mi disky:
PRETEC Compact Flash 2GB
Kingston Compact Flash 4GB
Kingston Compact Flash 16GB  600x
PRETEC CompactFlash 8MB
Transcend 128 MB CompactFlash Industrial

S ohledem na to, že některé disky mi chodí dobře na krátkém adaptéru a na dlouhém dělají chyby nebo že některé disky nakopírují část souborů dobře než verifikace selže, myslím, že je ještě i nějaká nekompatibilita v IDE rozhraní. Nezdály se mi pull-up R8 a R9 na PC25 a PC26, které zvedají na 1 invertory ovládající IDE signály /IORD a /IOWD a tím je vlastně aktivují. Toto se děje jen při nenastavené bráně C 8255, což je asi jen chvilku po resetu. Zkusil jsem je z VCC přepojit na GND, ale žádná změna. V Jirkově původním zapojení vůbec nejsou, takže myslím, že by se neměly asi ani osazovat a pokud ano, tak přepojit z VCC na GND.

S Jirkou jsem si psal, že může být problém s kompatibilitou LBA40 disků, ovladače počítají s LBA27 a nenastavují vyšší adresní bity. Zatím ale nemám zdrojáky, ze kterých bych mohl zkusit sám zkompilovat kompletní CP/M. Nebo možná někde na Dropboxu jsou, ale nevyznám se v nich. Snad Jirka časem opráší své informace a koukne na to. V plánu mám ještě vyzkoušet nahrazení 7406 a 7407 na výstupu k řídící sběrnici IDE za 74LS06 a 74LS07, jestli to udělá nějakou změnu. Každopádně celkem dost disků funguje spolehlivě. Také musím vyzkoušet nějaké ty klasické plotnové disky. Ony možná budou nejlepší. CP/M hodně a opakovaně zapisuje alokační tabulky na disk a flash by se tak mohla celkem rychle opotřebit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Československé počítače, SAPI-1 se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Postavte si počítač SAPI-1 (8. díl) – funkční IDE i PMD 32-SD

  1. dex napsal:

    To je boží, na tenhle okamžik jsem čekal!

  2. Igi napsal:

    Naozaj pekná vec a pre SAPI bohužiaľ predlho chýbala …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *