Postavte si počítač SAPI-1 (7. díl) – připojení disku IDE-1

Tahle deska historicky na SAPI rozhodně nebyla. Je to naprosto “odporná” modernost, které ale velmi zpříjemňuje práci a zase tak strašně moderní vlastně není. Umožňuje připojení diskových periferií, jako je SD karta a IDE disk k SAPI. SD karta se připojuje prostřednictvím PMD 32-SD zařízení od bratří Bóriků a umožňuje emulaci disketových jednotek, ať už standardních SAPI 8-palcových (obrazy .8SD) se 77 stopami a 26 sektory o délce 128 bytů na stopě o celkové kapacitě 256.256 bytů nebo “moderních” (obrazy .2MB) s 255 stopami a 64 sektory o délce 128 bytů na stopě o celkové kapacitě 2.088.960 bytů. Druhá možnost, kterou má zatím ale rozchozenou jen Jirka Bíba na svém prototypu, je připojení standardního IDE disku nebo Compact Flash přes adaptér.

IDE-1_opr_Martin_front  IDE-1_opr_Martin_back

Jirka Bíba, je člověk, který vlastně stojí za zrodem téhle desky. Vychází původně z desky DPP-1, ke které se PMD 32-SD připojuje na port X2. Pokud tedy máte DPP-1, nemusíte si IDE-1 ani stavět. Stačí jen udělat správně zapojený kabel a dobře nastavit DIP přepínače.

Propojeni_SD  IDE-1_M_u.sch

IDE-1 připojení PMD 32-SD zpříjemňuje, protože obsahuje rovnou správný konektor a i nastavení je jednodušší. Omezuje se vlastně jen na nastavení adresy portu, která je velmi variabilní. PMD 32-SD můžete připojit napřímo nebo přes přímý prodlužovací kabel.

IDE-1_opr_Martin_PMD32-SD_conn

První prototyp vůbec nefungoval. S EC1045 jsme ho zkoumali na posledním ByteFestu a podařilo se nám najít pár chybek, které Petr spáchal při kreslení poslední verze desky. Pomohl i Roman Bórik a po pár přeškrabech a zapojení několika brutálních (nic jiného nebylo na místě k dispozici) drátových propojek se nám podařilo připojení PMD 32-SD rozchodit.

IDE-1_Martin_Front2  IDE-1_Martin_Back2_Bytefest-opravy

Nová verze, jejíž foto je nahoře v úvodu, už žádné přeškraby ani opravy pro připojení PMD 32-SD nepotřebuje a fungovala mi na první zapojení.

CP/M upravená od Jirky Bíby s ovladačí na PMD 32-SD chodí perfektně.

PMD32-SD_Martin_front  IDE-1_opr_Martin_CPM-CD-star_scr

Velmi pohodlné je i použití utility CD.COM od Romana Bórika, které umožňuje pohodlně prohlížet obsah SD karty a mapovat virtuální disky do CP/M. Jak vidíte, na výše uvedeném screenshotu, v disku D: mám obraz velké 2 MB diskety “VZOR_2M.2MB” a v disku E: mám obraz standardní 8” SAPI diskety “ZZRMD.8SD” v režim R/O. Tento disk obsahuje program ZZRMD.COM od EC1045 pro zálohování a obnovení obsahu ZRMD-1 přes sériovou linku. Program vyžaduje RTS/CTS handshaking, takže nebude zatím asi fungovat na DTR-1, ale přes sériovou linku DMR-1 nebo DSM-1 funguje perfektně. Nevýhodou je delší čas přenosu, takže je asi jednodušší použít DTR-1, pokud ji máte.

IDE-1_opr_Martin_CPM-ZZRMD_scr

Obsah mojí SD karty pro PMD 32-SD jsem dal stažení tady a také do SAPI_DOKU

SD_IDE-1_PMD32-SD_Martin.zip (1,2 MB)

a také v SAPI_DOKU\Martin_repliky_2021-06\PMD32-SD\SW\

Ke stažení zde a v SAPI_DOKU je i kompletní obsah ZRMD-1 se CP-M od Jirky Bíby:

SAPI_CPM_Martin_2019-10-07.zip (3,5 MB)

a také v SAPI_DOKU\Martin_repliky_2021-06\ZRMD-1\SW\

Uvidíme, jestli se podaří (trochu doufám i v pomoc Jirky Bíby) rozchodit i IDE část. Obávám se, že tam bude také chybka na desce. Něco už jsme EC1045 našli, ale je vlastně si ani nejsem jist portem, na kterém komunikují ovladače a jestli mám správnou verzi CP/M.

Kompletní dokumentace k desce je v SAPI_DOKU\Martin_repliky_2021-06\IDE-1\.

Příspěvek byl publikován v rubrice Československé počítače, SAPI-1 se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Postavte si počítač SAPI-1 (7. díl) – připojení disku IDE-1

 1. Igi napsal:

  Tento seriál o SAPI je naozaj zaujímavý.

 2. Igi napsal:

  Kľudne popíš podrobnejšie …

 3. Igi napsal:

  SAPI-1 je svojím spôsobom jedinečné a má svoje čaro – i keď veľkostne to príliš na prenášanie stále nie je to pravé orechové. Bol to prvý počítač čo som postavil. Doska procesoru bola dodaná origo, osadená, v.č 00048, sériové číslo bolo naozaj optimistické. Ostatné dosky som staval sám. Spomienka na to keď som zapol prvýkrát napájanie a nabehlo READY …
  Malo to procesor MHB8080. Bolo to proste naozaj „chodivé“ – teda ak bol dobrý zdroj – ten som staval tiež, aj s ochranou proti výpadku -5V. RAMky som už používal statické – 4x 6116, t.j 8kB. Na rok ´84 celkom slušné.

 4. EC1045.01 napsal:

  Program ZZRMD.COM nepoužívá „podáni ruky“ takže jde použit i s tři drátovou verzí NULL MODEM kabelu. Ale programy pro přenos souborů od Jirky Bíby DOPC.COM a DOCPM.COM které využívají protokol XMODEM tak ty nutně k provozu potřebují úplný NULL MODEM kabel aneb používají „podání ruky“.

  Základní veze programů DOPC.COM a DOCPM.COM pracuje s DSM-1/2 tj. bázová adresa 14H ale Jirka Bíba udělal i varianty co umí pracovat s DSM-1/1 tj. bázová adresa 14H nebo DSP-1 případně vše v jednom.

  U programu ZZRMD.COM jde vybrat jakákoliv z možných adresaci DSM-1 a také obě možné adresace ZRMD-1.

 5. Pingback: Postavte si počítač SAPI-1 (8. díl) – funkční IDE i PMD 32-SD | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *