Zajímavý malinký EPROM emulátor od MicroCore Labs

Na stránkách MicroCore Labs jsem narazil na zajímavý EPROM emulátor využívající brutální výkon vývojového kitu Teensy 4.0. Emulátor umí nahradit EPROM 2764 až 27512, tj. 8 až 64 kB. Na destičce jen o malinko větší než DIP28 se nachází vedle sebe pinová lišta (patice) pro zapojení “EPROM” do obvodu, destička Teensy 4.0 (která má sama o sobě také DIP28 formát) a 3 budiče SN74LVT245BDBR složící jako převodníky mezi 3,3 a 5V. Emulátor využívá brutální výkon ARM Cortex-M7 na lehce přetaktovaných 816 MHz a s ním dosahuje přístupovou dobu pod 200 ns. Nahrání obsahu emulované EPROM probíhá prostřednictvím přeprogramování Teensy přes microUSB.

MCL_EPROM-emu_soldered_angle  MCL_EPROM-emu_pin-header_angle

Celý projekt je k dispozici na GitHub. Najdete tam zdrojáky v KiCad, Gerber pro výrobu DPS, schéma v PDF i BOM a také zdrojové kódy Arduino prográmku. Programování je triviální a přímo z Arduino prostředí. Nejsložitější je asi převod binárky do C zdrojáku, což pokud máte třeba můj oblíbený Hex Workshop sestává z operací Open a Export as .C Mrkající veselý obličej

Sestavil jsem si 2 varianty. Jednu jsem osadil dutinkovou lištou a Teensy 4.0 se dá vydělat, zatímco u druhé jsem Teensy připájel napevno. Také jsem zespodu proškrábnul SMD jumper pro napájení Teensy z USB a přidal jsem dvě Schottky diody, takže tato verze se v pohodě napájí přímo z patice EPROM nebo z USB. Standardní variantu je potřeba napájet z microUSB.

MCL_EPROM-emu_pin-header_parts_top  MCL_EPROM-emu_soldered_top

Obě varianty mi chodily na první zapojení. Také na nich v podstatě nic není, jen patice a 3 budiče v SSOP 20 pouzdru. Arduino je jednoduché a i zdrojový kód je triviální, má pár řádek.

MCL_EPROMemu_Arduino-code-scr  MCL_EPROMemu_Arduino-data-scr

Nutno říct, že EPROM emulátor nemusí fungovat všude. Na patici EPROM není signál /CE a je zapojený jen /OE. Ten je chytře zapojený přímo na /CE 74LVT245 u dataové sběrnice. Pokud potřebujete na EPROM signál /CE musíte si HW upravit. V hodně případech si ale jen s /OE vystačíte.

Já jsem zkoušel emulátor zatím jen v SAPI JPR-1ZI, když jsem upravoval obsah EPROM pro adresaci PMD 32-SD společně s IDE na desce IDE-1 a chodil v pohodě, dokonce jsem nemusel Teensy přetaktovávat a stačila mi standardní frekvence 600 MHz.

MCL_EPROM-emu_soldered_in-JPR-1Z  MCL_EPROM-emu_soldered_in-JPR-1Z-with-USB  MCL_EPROM-emu_both-side

Jediné co mi trochu chybí je možnost automatického resetu počítače pro přeprogramování EPROM, ale už nejsou volné standardní piny, musel by se využít nějaký SMD pad na spodní straně Teensy. Také mi ARM Cortex M7 na 816 MHz přijde na tyto účely jako trochu overkill a i cena Tennsy 4.0 není úplně lidová. Ale funguje to pěkně a je to malé Mrkající veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice Moderní projekty se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 komentáře: Zajímavý malinký EPROM emulátor od MicroCore Labs

  1. Ted Fried napsal:

    I’m glad you enjoyed this project!

    -Ted

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *