Jednodeskový mikropočítač NCB85

Na NOSTALCOMP.CZ jsem narazil na hezký článek o mikropočítači NCB85. Protože mě jednodeskáče dost zajímají, ani chvíli jsem neváhal a kontaktoval autora. Roman Fulek vytvořil NCB85 pro vlastní pokusy s překladačem Small C. Deska obsahuje CPU 8085, instrukčně kompatibilní s 8080 a všechny základní periferie pro komunikaci s okolím. Jak vidím zajímavou desku, nikdy neodolám. Roman byl navíc velmi vstřícný a nejen, že mi za dobrou cenu prodal DPS, ale i základní sadu IO pro její osazení. Netrvalo tedy dlouho a další NCB85 je na světě.

NCB85_Martin_finished_board2   NCB85_HelloWorld_running

Kromě CPU 8085 obsahuje deska 8 kB EPROM, 64 kB RAM, RIOT 8155 (RAM, 3 porty a časovač) a UART 8251. Na první pohled mi trochu vadilo, že na desce není přímo osazený MAX232 nebo nějaký převodník RS232 úrovní a 9-pinový Canon, ale na druhý je to docela chytré. K TTL sériovým portům můžete totiž snadno připojit převodník z eBay za pár drobných a můžete si vybrat, jestli chcete RS232 nebo USB. Pokud zvolíte USB, máte i napájení. Celý počítač se tak připojuje k PC až neuvěřitelně snadno.

NCB85_Martin_finished_front2   NCB85_Martin_finished_back2

DPS byla udělaná velmi slušně (Čína nás fakt jednou převálcuje) a šlapala na první zapojení. Kromě krystalu 6,144 MHz můžete připojit i 9,8304 MHz a přetaktovat tak CPU z 3,072 MHz na 4,9152 MHz, čímž získáte nějaký ten výkon navíc.

NCB85_Martin_CPU UART_detail   NCB85_Martin_RIOT RAM EPROM_detail

Do konstrukce se vloudila malá chybička a je potřeba přidat invertor na výstup čítače, což ale zvládne snadno každý a vhodné hradlo je na desce volné. Později ještě Roman zjistil, že pro správnou funkci časovače je ještě potřeba přidat děličku dvěma, kterou lze realizovat přidáním jednoho obvodu 7474 na který je desce místo.

NCB85_schema   NCB85_Martin_wires

Jednoduchost se projevuje i v programování. Roman připravil jednoduchý monitor, který ihned po startu čeká na poslaní HEX souboru, který po načtení spustí. Po ESC máte k dispozici jednoduchý, ale dobře funkční Shell s příkazy DUMP, JUMP, SET, LOAD, COPY a FILL. Díky jazyku Small C a jeho integrace do NetBeans IDE, je psaní programů a jejich přesun do NCB85 hračka. Roman navíc Small C upravil a rozšířil tak, aby se v něm daly inicializovat proměnné a pár dalších vychytávek. Psaní i překlad jsou fakt pohodlné.

NCB85_NetBeans_SmallC_1   NCB85_NetBeans_SmallC_2

Komu by nestačil základní monitor, může použít i upravený Monitor Dava Dunfielda, který má už poměrně mohutnou výbavu, jako je integrovaný disassembler, rozšířený výpis paměti a registrů, breakpointy a další.

NCB85_Dunfield_monitor_help   NCB85_Dunfield_monitor_disass

NCB85_Dunfield_monitor_dump

Roman ke svému NCB85 už připojil textový i grafický displej a připravil knihovny ve Small C pro jejich pohodlnou obsluhu. Doufám, že mi přes svátky vyjde chvilka, abych si to také vyzkoušel. A také už vymýšlím, k čemu všemu ho využiju.

Příspěvek byl publikován v rubrice Moderní projekty. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

11 komentářů: Jednodeskový mikropočítač NCB85

 1. Tom M. napsal:

  desky desky desky… chápu že vás baví bastlit elektronky, ale už vás někdy napadlo že se vlastně zabýváte svým způsobem nesmyslnýma zbytečnostma… vážně kde se dnes využije to čemu věnujete desítky hodin času a námahy když je trh plně obsazen nejrůznějšími integrovanými obvody… uvědomujete si vůbec že jste se za celou tu promrhanou dobu mohli třebas naučit pořádně nějaký světový jazyk… takhle je to jen zbytečně spálená hmota… a je to tak.

 2. Hannibal napsal:

  Peeeeeeknaaaaa doštička, naozaj – treba autora pochváliť za dobre mienený koncept. Škoda len, že ma už trieda 8080 a jej klony neťahajú – mojím hlavným problémom je totiž lenivosť, a 8080-tky vyžadujú viac obvodov na zostavenie mikropočítača.

  Ja mám najradšej jednodesky s „jednočipákmi“. Konkrétne „holky“ EMA-51 a Hellena-51, u ktorej stačia iba 4 IO na zostavenie. Prirodzene – nechýba možnosť programovať v priamo v ASM, alebo v C, a fajnšmekri možu skúsiť i inplementovaný BASIC-52.

  * * * * * * *
  Na margo toho predošlého komentáru:

  Ano – naprosto sa s tým dá súhlasiť. V dnešnej dobe sa už takmer neoplatí vyvíjať takéto dosky, a nie len mikropočítačové dosky, ale takmer nič, lebo všetko kúpite za „babku“. A nie len, že sú veci okolo elektronoky fest lacné, ale ešte sú aj dizajnovo krásne doriešené, miniatúrne, s malou spotrebou….. – skrátka: KONIEC BASTLENIU!

  Lenže….

  Může sa Vám stať taká vec, že budete mať na chalupe otca po 75-tke,(moj prípad, a zhodou okolností i prípad mojho kolegu z práce), ktorý nedokáže obslúžiť NOVÝ perfektný vymakaný kotol ústredného kúrenia (pretože starý kotol REKO doslúžil), vybavený geniálne vymysleným ovládaním, ktoré sleduje teploty vonku, vnútri, kreslí krivky spotreby po displeji, má milión možností ako ho aprogramovat na celý týždeň a čo ja viem ešte čo všetko – proste výrobca si dal naozaj námahu, aby to obsahovalo menu čo najzložitejšie, a aby skrátka ukázal, že ide s dobou bez ohľadu na to, či všetky funkcie sériovo vyrábaného zariadenia využijete, alebo nie. A to nehovorím o super farebnom displeji, na ktorý by bolo dobré používať asi lupu, lebo menšie sa to už ani urobiť nedalo!

  75-ročný otec bol dlhé roky zvyknutý na starý REKO, ktorý mal iba prepínač auto-režimu a termostat a do tohoto nevedel a nedokázal ani škrabnúť.

  Keďže tam býva sám, tak mi iné nezostávalo, len upraviť kotol na manual a vyrobiť vlastný mikropočítač-dosku s MCU a displejom, ktorá má presne skalibrované čidlo teploty od 15,0 – 25,0C (menší, alebo vačší rozsah je zbytočný) a vybaviť to 3-mi tlačítkami. (bližšie sa o tom rozpisovať nebudem, bolo by to zdĺhavé).

  A teraz sa spýtam ja: keby som sa už 22 rokov nevenoval mikroelektronike a nemal skúsenosti –
  KDE ZOŽENIEM JEDNODUCHÚ VEC, KTORÚ POCHOPÍ I 75-ROČNÝ ČLOVEK, KEĎ VŠETKO ROBIA STÁLE „VYMAKANEJŠIE a DOKONALEJŠIE“?

  • Martin napsal:

   Ahoj,

   ono hrozně záleží, co kdo za tím mám. Já v tom mám fakt relax. Plním si spoustu dětských snů, takže v tom vůbec nehledám nějaké praktické využití. V práci mně živí hlava a pusa a můj pracovní prostředek je Outlook, Word, Excel, ERP a CRM. K elektronice se ani nepřiblížím. I když zrovna nedávno jsem zbastlil pro kolegy z produkce malé blikátko z PIC. Přece to nebudeme někam zadávat, když mě to baví 😉 A úplně chápu, že jsi udělal pro tátu regulátor. Proč ne, když to umíš a tátovi to pomůže. On by Ti to taky nějaký profík na zakázku udělal, jenže je to o tom se tím navíc zabavit a to je bezva.

   Hezké svátky, Martin.

   • zz_indigo napsal:

    A co myslis Jak sa profik stal profikom? robenim uplne zmibticnich opakovani a postupnich vylepsovaniem uzplnych zbytocnosti.

 3. Pingback: archeocomp blog | Martinův 8-bitový blog

 4. Pingback: CP/M na i8085 (NCB85 a PMD32SD) | Martinův 8-bitový blog

 5. Dominic napsal:

  Zdravim velic me zaujl Jednodeskový mikropočítač NCB85. A pokud by to nevdilo, tak bych si chtel taky jeden takovy potavit. Pokud by to bylo mozne, tak bych byl rad kdyby ste mi do emailu poslal seznam soucastek a nejake schema zapojeni. Dekuji

 6. Pingback: Minimalistický 8085 počítač – MiniMax8085 | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *