Minimalistický 8085 počítač – MiniMax8085

Sergey Kiselev si už pár let pohrával s myšlenkou postavit si počítač s CPU 8085, ale žádný projekt na síti nebyl podle jeho představ. Na NCB85 Romana Fulka mu vadilo, že namá vyvdenou sběrnic, ale NCB85v2 už mu zase přišlo zbytečně komplexní. Projekt Glitch Works 8085 zase nemá UART. No a tak si Sergey postavil vlastní – MiniMax8085.

   

Než jsem se nadál, přistál mi v poště plošňák a tak jsem ho osadil. Součástky jsem měl po ruce, deska je opravdu jednoduchá. Najdete na ní kromě CPU 8085 ještě GAL, který dělá děličku frekvence pro USART a adresaci obvodů, dále demultiplexer adresové sběrnice, statickou paměť RAM 32 kB, paměť ROM (až 32 kB), již zmíněný USART 8051A spolu s obvyklým MAX232A a jako bonus DS1210 pro zálohování SRAM paměti z externí baterie. Na desku rozměru 10×8 cm je to tak akorát plno.

Na první zapojení ani ťuk. To mně docela nakrklo, protože takto jednoduchá konstrukce by měla chodit na první dobrou. Chvíli jsem měřil a všechno vypadalo dobře. Zkusil jsem zapojit externí USB/serial převodník a šup, najednou to šlo. Když jsem zapojil desku na interní COM1: mého počítače šlapala taky, ale interní sériová PCI-X karta, která dělá COM2: a COM3: mi nechodí. Budu na to ještě muset mrknout, kde je zakopaný pes, protože jinak ji normálně používám.

Sergey použil MON85 od Dave Dunfielda ve verzi 1.2, kterou Roman Bórik rozšířil o nedokumentované instrukce 8085, příznaky a pár dalších užitečných funkcí. Sergey připravil ještě další ROM, která obsahuje TinyBASIC. Takže, pokud si nechcete hrát v assembleru, může to zkusit v BASICu. Ovšem nutno vzít v potaz, že TinyBASIC je opravdu omezená implementace BASICu a u takovéto destičky bych spíš čekal, že si ji každý postaví právě proto, aby si “osahal” CPU 8085 a to jde nejlíp ve strojáku.

   

Jak je u Sergeye zvykem, tak je celý projekt naprosto dokonale zdokumentován. Na desce jsou popsány všechny nastavení jumperů a v dokumentaci získáte kromě popisu MiniMax8085 i spoustu zajímavých externích odkazů, která také stojí za prozkoumání.

Kdo by měĺ o projekt zájem, tak Sergey nabízí DPS na RetroBrewComputers fóru.

Příspěvek byl publikován v rubrice Moderní projekty se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Minimalistický 8085 počítač – MiniMax8085

 1. mborik128 napsal:

  MON85 rozšíroval brácho Roman a nie ja, btw 😉
  Inak super projekt, 8085ka by mala byť aj v PMD 85-4. Snáď sa to raz za pomoci SinDiKaTu podarí aj realizovať. 🙂

 2. Pingback: Dexovo Hexadecimální Doupě • Basic na PMI-80?

 3. Mariano Cividino napsal:

  Hi. I´m trying to find Sergey Kiselev´s e-mail address to enquiry about one of these PCBs. Do you have it?

 4. Thanks.
  I ordered the PCBs from Osh PArk and built one already.

  Cheers.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *