Adaptér pro připojení PS/2 myši k Sharp X68000

Když už máte k X68000 připojenou klávesnici, máte v podstatě vše co potřebujete. Joystick, bez kterého se neobejdete, je naštěstí plně kompatibilní s MSX a tak může někomu chybět už jen myš. Ta je podporovaná sice jen u pár her, ale člověka obvykle láká vyzkoušet i okenní systém SX-Window. Podpora myši je zabudovaná i přímo v systému, takže pravým tlačítkem zobrazíte kurzor i v “textovém” režimu a můžete vkládat některé znaky z virtuální klávesnici, případně použít myš na scroll. Originál myš se obtížně shání a když ano, tak opět vyjde na dost peněz, takže si zase pomůžeme adaptérem na PS/2.

X68k_PS2_adapters_working   X68k_PS2_Mouse_adapter_complete

Při konstrukci adaptéru myši jsem vyšel ze zapojení PS2MS030, které využívá stejné MPU PIC16F84, jako adaptér klávesnice. I destičku jsem navrhnul podobně, do stejné krabičky KM 24, jako adaptér klávesnice.

X68000_PS2_Mouse_THT_KM24_final_schX68000_PS2_Mouse_THT_KM24_final_BRD

Tentokrát jsem neudržel konstrukci kompletně THT a musel jsem trochu pomoci SMT součástkami. Zespodu najdete 2 kondenzátory a 2 odpory velikosti 0805. Doufám, že to nikomu nezabrání v sestavování, zapájet těchto pár SMD v této velikosti není nijak náročné. U prototypu jsem měl jen ty dva kondíky, ale posunutí výřezu kvůli umístění do krabičky si vynutilo i ty dva odpory, aby nemusely být na desce drátky, jako na prototypu.

X68k_PS2MS_prototype_front_Martin   X68k_PS2MS_prototype_back_Martin

Konstrukce je stejná, jako u adaptéru klávesnice. Kablík s 5-pinovým miniDIN konektorem zapojíte do X68000 a proti němu najdete konektor pro PS/2 myš. Oproti adaptéru klávesnice, který jen používáte, jsou tady ovládací prvky. U kablíku je tlačítko pro RESET adaptéru, které ale asi nijak moc nevyužijete, aspoň já jsem ho zatím snad nepotřeboval. U konektoru PS/2 najdete druhé tlačítko, které slouží pro přepínání rychlosti myši a toho, co se má zobrazovat na 6 informačních LED.

X68k_PS2MS_prototype_wcasemouse_Martin   X68k_PS2MS_working_Martin

Tlačítko samotné přepíná jen rychlost myši a pokud si vystačíte se standardní prostřední, asi ho nemusíte ani osazovat. Stejně tak nemusíte osazovat informační LED1-LED6 a jejich odpory R6-R11. Tlačítko na adaptéru se dá využít společně s tlačítky myši:

 • žádné – změna rychlosti pohybu myši
 • levé – změna módu LED
 • pravé – nic
 • levé+pravé současně – uložení konfigurace do EEPROM

Režimy, které se přepínají pomocí levého tlačítka myši a tlačítka na adaptéru jsou následující:

 • Nastavená rychlost myši 1-6 je zobrazena na samostatných LED.
 • Nastavená rychlost myši 1-6 je zobrazena na sloupci LED (bar graf).
 • Stav komunikace s X68000 – LED mění stav (jako KITT v Knight Rider) při požadavku na přenos. Jezdí v podstatě pořád, pohyb myši ho trochu zpomalí, nehýbe se např. v MuTerm, kde asi nejsou dotazy na myš.
 • Stav komunikace s PS/2 – LED mění stav (jako KITT v Knight Rider) při komunikaci s myší (pohyb, tlačítka).
 • Stav myši – data přenášená do X68000 ve formě: 1. LED – levé tlačítko myši, 2. LED – pravé tlačítko myši, 3.-6. LED – směr pohybu myši.
 • Rychlost aktuálního hýbání myší ve formě bar grafu.

Když byste chtěli vidět, jak to vypadá reálně, můžete kouknout na následující video.

Tak, jako u adaptéru klávesnice, i tady rEVERz připravil firmware pro modernější a levnější PIC16F628A. Můžete tedy v pohodě použít ten místo původního PIC16F84. Já ho do kitů, co jsem připravil pro těch pár zájemců dával.

pripravuju_sady_soucastkek   pripravene_sady_soucastkek

Pár destiček mi opět zbylo, tak kdo by měl zájem, klidně mi napište. Na nějakou možná najdu i součástky, není jich moc.

Kdo by chtěl jet po vlastní ose, tak Gerbery si můžete stáhnout tady a poslat je můžete třeba do OSH Park nebo Elecrow.

ps2ms030_bom

Příspěvek byl publikován v rubrice SHARP, X68000 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 komentářů u Adaptér pro připojení PS/2 myši k Sharp X68000

 1. Kris napsal:

  Chtěl bych koupit pár! Jsem v Americe

  • Martin napsal:

   Hi Kris,

   you can write in English, if you wish. I am not sure what would you like to buy? Are you able to build it yourself? I could provide a PCB and possibly parts kit too.

   Kind regards

   Martin

 2. Iggy Drougge napsal:

  Does the PIC16F628 version still require an external oscillator?

 3. Andre napsal:

  Hi Martin, very interesting page. I would be interested in buying both the adapters (keyboard+mouse)… I don’t know if it is possible… Please contact me back -> andreDOTcarpentieriATgmail.com

  I look forward to hearing from you soon.
  Thanks.
  Andre

  • Martin napsal:

   Hi Andre,

   I think I have all parts at home. I will look in the evening and write you an e-mail. I could sell you all components (preferably) or I can build the adapters for you, but it will take some time, as I am always busy 😉

   Kind regards

   Martin

 4. Jordi napsal:

  Hi Martin,
  my names is Jordi, I’m from Barcelona, Spain.
  Do you have any kit left?

  Best regards,
  Jordi.

 5. Jordi napsal:

  Any news, Martin?

 6. HuggyOne76 napsal:

  Hi !
  I’ll be happy if I could buy you one mouse adapter from you… Is it possible ? I don’t have the necessary skills to build it from myself. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *