2 verze ROM a manuálu pro SoC (Sinclair) MK14

Už během stavby prototypu repliky MK14 jsem si byl vědom, že existuje poměrně hodně variant desky plošných spojů a musel jsem se rozhodnout, kterou se pokusím replikovat. Rozhodnutí padlo na ISSUE II od kterého se mi podařilo sehnat poměrně dobré skeny DPS od Granta Searla.

MK14_replica_monitor-V1   MK14_replica_monitor-V2

Během oživování mi replika šlapala na první zapojení, ale nešel spustit program. V manuálu mě také zarazilo, že úvodní displej po spuštění má mít podobu „—- –„, ale mě se zobrazovalo „0000 00“.

Při prohledávání internetu jsem narazil na stránky Johna Croudyho (vypadá, že mezitím zmizely), kde jsem nalezl novější verzi manuálu, kde se už píše, že MK14 nabíhá do stavu „0000 00“ a HLAVNĚ je na té stejné straně (10) napsána dole poznámka, že pro zdárný běh programu je potřeba propojit vstup SENSE-A CPU na zem. Tento vstup se totiž používá pro HW krokování (pro tuto možnost je ale potřeba MK14 rozšířit o 2 IO). Po propojení MK14 šlapal jako víno. Konečně chápu, proč některé MK14 mají propojku na externím konektoru.

MK14_SENSE-A-GND_1   MK14_SENSE-A-GND_2

ROM v2 je navíc poměrně slušně optimalizovaná, takže se vešly rutiny pro obsluhu kazetového magnetofonu a kalkulátor ofsetu. Navíc je i jednodušší ovládání, protože nevyžaduje sekvenci MEM-TERM-MEM pro procházení paměti, ale stačí jen opakované mačkání MEM.

Přesto, že je ROM v2 jasná volba, nedalo mi to a začal jsem shánět ROM v1. Pomohl mi Colin Phillips na jehož úžasnou modernizovanou repliku jsem již upozorňoval a ROM mi poslal včetně zdrojového kódu. Nutno poznamenat, že rekonstrukce ROM v2 je práce Paula Robsona. Jeho stránky už bohužel neexistují, ale naštěstí existuje mirror.

Obě verze monitoru si můžete stáhnout v té podobě, jak mi je Colin Philips poslal. Pokud byste chtěli dělat úpravy, můžete na jejich přeložení použít TASM starší verze http://home.comcast.net/~tasm/.

John Croudy mi zase poslal skeny svého manuálu pro v2 ve vyšším rozlišení, já z nich udělal PDF a obě PDF (i starší verzi) jsem pomocí OCR převedl do textové podoby, aby se v nich dalo pohodlně vyhledávat.

MK14 manuál v1 (37 MB)

MK14 manuál v2 (39 MB)

Příspěvek byl publikován v rubrice MK14, Sinclair. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: 2 verze ROM a manuálu pro SoC (Sinclair) MK14

  1. Pingback: Kompletace klávesnice na repliku Science od Cambridge MK14 | Martinův 8-bitový blog

  2. Pingback: Kompletace klávesnice a tipy na stavbu repliky MK14 | Martinův 8-bitový blog

  3. Pingback: Emulátor magnetofonu pro Science of Cambridge MK14 | Martinův 8-bitový blog

  4. Graham napsal:

    Thank you for the V2 manual, which was a rare document before you made it available here. But am I the only one to notice there is a page missing? (page 88, part of the listing for the ‚Moon Landing‘ game). Maybe this can be reinstated from the same page of the V1 manual?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *