Amiga 1200 akcelerátor PiStorm32-Lite

Zhruba před rokem jsem psal o relativně dostupném akcelerátoru pro Amigu 500 – PiStorm. Krátce před Vánocemi se objevila verze toho akcelerátoru přizpůsobená pro Amigu 1200 – PiStorm32-Lite. Ono „lite“ v názvu vypadá, že se jedná o nějakou lehčí „ořezanou“ verzi a částečně to tak je, ale v podstatě ani ne 🙂 . Claude Schwarz původně vyvíjel verzi, která využívala Raspberry Pi CM4, ale díky jeho nedostupnosti a taky nedostupnosti použitého BGA FPGA nakonec konstrukci změnil tak, aby bylo možné použít klasické Raspberry Pi 3 nebo 4. Nejlépe sedí stará dobrá verze 3A+, která už je občas i dostupná.

PiStorm32-Lite je opět plně Open Source a navržený tak, aby byl levný a každý si ho mohl postavit. Pokud zvládnete číst postup a klikat podle toho na webu, tak si v Číně můžete objednat komplet osazenou desku za pár peněz a jediná „složitá“ operace je připájení konektoru. Není to ale žádné SMD, konektor má sice hodně pinů, ale je THT, rozteče jsou 2,54 mm, takže pokud zapájíte běžný integrovaný obvod, zapájíte i toto.

Bohužel výše uvedený postup má jedno velké ALE a tím je dnešní (ne)dostupnost součástek. Když jsem výše uvedený postup namátkově zkusil dnes, zjistil jsem, že není skladem FPGA, není konektor pro Raspberry Pi a nejsou level shiftery, kterých je na desce 6. Můžete si je koupit jinde a do Číny poslat, ale to už celkem věc komplikuje. Bohužel je to i důvod, proč ceny PiStorm32-Lite nejsou až tak přátelské, jak by mohly být. Přijde mi, že výrobci a prodejci trochu hamouní a snaží se nachroupat kačáky, dokud to jde, což jde dost proti filozofii celého projektu. Já jsem PiStorm32-Lite objednával začátkem ledna a jediná nedostupná součástka bylo FPGA. To jsem si tedy nenechal v JLCPCB osadit vůbec, objednal ho v DigiKey a osadil ručně. Konektory samozřejmě taky. Všech 5 desek šlapalo na první dobrou a celkové náklady byly asi 1100 Kč na jednu desku bez DPH. Nepočítám práci, ale i když k tomu práci připočtete, přidáte rozumnou marži, nějakou rezervu na držení záruky a DPH, tak mi těch 120-150 EUR, za které se Pistorm32-Lite prodává pořád nevychází. Cena už pomalu jde dolů na reálných 80-90 EUR a doporučuju každému spíše tu dobrodružnější builder cestu, ušetříte a něco nového se při tom naučíte 😉 .

Raspberry Pi se do desky osazuje ze zadní strany a termální ploška na desce je potřeba doplnit teplovodivou hmotou. V postupu je uvedená tl. 1 mm, ale já použil 2 mm, protože mi přišlo, že jinak má Pi slabý kontakt a tím i přenos tepla. Zkoušel jsem tedy jen Pi 3A+, možná 4B má čip vyšší nebo jsem mohl použít trochu nižší distanční sloupky, ale ty jsem měl správné.

Tedy zkoušel, ehm. teď přichází nejpotupnější část celého projektu. Nepodařilo se mi najít a vyhrabat moji Amigu 1200. Našel jsem jen klávesnici, kterou mám nachystanou na výměnu, protože ta stávající trochu zlobí, ale vlastní A1200 jsem neobjevil. Je někde na půdě v desítkách krabic plných starých počítačů a musel bych strávit přerovnáváním asi mnoho hodin. Poprosil jsem tedy Uunka, který měl A1200 naštěstí po ruce, zda by mi PiStorm32-Lite neotestoval. Na jaře plánuju větší úklid, tak snad moji Amigu 1200 objevím ;-))) .

Instalace je jednodušší, než u Amigy 500, počítač není potřeba rozebírat, stačí kartu zasunout do konektoru pod standardní dvířka, jako u ostatních akcelerátorů. Zpočátku to vypadalo podezřele, protože byla jen černá obrazovka. Pokud se na prázdnou kartu nahrála starší verze Emu68, objevila se klasická ručička s disketou. Později se ukázalo, že i původní karta bootovala v pohodě, ale byl na ní kompletní CaffeineOS a ten bootuje s černou standardní obrazovkou, protože svůj výstup ve vysokém rozlišení hrne na RTG a HDMI výstup.

Dle očekávání je to rychlý „jak sviňa“, resp. s použitým Raspberry Pi 3A+ to odpovídá výkonu, který má PiStorm v A500. Tady máte navíc AGA chipset Amigy 1200, tedy mělo by se dát rozjet v podstatě všechno. V praxi tomu tak není, protože existují různé nekompatibility, které Amigisté řeší běžně i bez akcelerátorů a samozřejmě Pistorm i Pistorm32-Lite, resp. Emu68 jsou stále ve vývoji. Pro Pistorm32-Lite myslím už teď je upraven i původní firmware, ale každý asi používá výrazně rychlejší Emu68, který píše Michal Schulz.

Díky emulaci RTG grafiky na HDMI výstupu a velkému výkonu emulovaného CPU, si můžete zahrát i náročnější hry, ale já konzerva toto moc neocením. Až vyhrabu tu moji A1200, tak nainstaluju asi klasický Amiga OS, WHDLoad a klasické Amiga hry a dema.

Až budou trochu dostupnější Raspberry Pi CM4, bude k dispozici i „plnotučný“ PiStorm32, jehož výhodu spatřuji v použití M.2 SATA disku nebo integrované eMMC, která se tolik „neošoupe“ jako microSD karta, ale na občasné hraní je i microSD v pohodě a větší výkon už nemám pocit, že je potřeba na těchto počítačích nahánět.

Nakonec připojuji velké poděkování Uunkovi za otestování všech mých karet a za natípání, resp. nafocení screenshotů. Já tu Amigu jednou najdu 😉 .

Příspěvek byl publikován v rubrice Amiga se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Amiga 1200 akcelerátor PiStorm32-Lite

  1. pavt napsal:

    Ahoj Martine, díky za skvělý čánek a zajímavý test. Čistě náhodou, nezbyla ti nějaká z těch karet? Já si to fakt nepostavím, ale vyzkoušel bych to opravdu rád.

  2. Pingback: CM4 adaptér a I/O board pro Amiga PiStorm32-Lite | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *