8Bit-Museum.de Chip Tester Professional

Stephan Slabihoud pracuje na svém projektu testeru pamětí a integrovaných obvodů už přes rok. Projekt původně tvořilo více jednoúčelových udělátek na testování různých typů obvodů a přes léto projekt dozrál do poměrně komplexního testeru, který umí testovat celou škálu pamětí SRAM i DRAM, ale podporuje i čtení ROM a EPROM a testování velké řady TTL a CMOS logických obvodů. V poslední verzi pak přibylo i načítání některých PAL a GAL obvodů (tam kde nejsou použity interní registry).

8BitMuseumDE-tester_Martin_finished   8BitMuseumDE-tester_Martin_4116-testing

Kompletní seznam obvodů, které tester umí najdete na stránkách testeru. Můžete si stáhnout velmi pěkně zpracovaný manuál i seznamy podporovaných obvodů.

Jelikož projekt mého vlastního testeru pamětí mám ve fázi “zadrátovaná bastldeska” a k tomu jen nějaký ten základní firmware pro PSoC 5LP, hned jsem si desku testeru objednal.

DRAM_tester_proto_2020-04-17   DRAM_tester_proto_2020-04-17_display

Jak už to tak v poslední době s projekty, které stavím bývá, opět se to neobešlo bez komplikací. Při testování testeru Mrkající veselý obličej jsem nemohl  naměřit –5V na ZIF patici. To se nakonec ukázalo jako moje chyba, protože jsem měřil ne na patici, ale na odporech okolo patice, které jsou lépe přístupné a všechny zapojené na piny patice ovšem kromě těch, na kterých může být –5V, protože to by nedělalo dobrotu. Taky mi to mohlo dojít hned a chvíli mi trvalo než jsem přišel na to, že chyba je jen ve mně. Stephan totiž k testeru neposkytuje schéma, ale jen osazovací plánek a velmi dobrý manuál, což je trochu škoda, pokud je potřeba něco oživit nebo opravit.

Druhý zádrhel byl, že jsem na pinu 8 ZIF patice měl pořád cca 4-5V. Naštěstí Stephan má alespoň na desce popsané, který tranzistor řídí který pin patice a tak jsem si celkem rychle všimnul, že zapájený tranzistor není MPSA56, ale BF199. Nevím, jak se mi tam dostal, protože nikde v konstrukci není a skoro podezřívám Mouser, že se jim přimíchal do sáčku s MPSA56. To už by bylo podruhé, co se jim něco takového stalo. Opět zafungovaly Murphyho zákony, protože všech součástek jsem vzal pár navíc, kromě MPSA56 Veselý obličej a doma žádné. Tak jsem tam osadil SS8550, který jsem našel a tester začal chodit, jak měl. Později jsem SS8550 pro vyměnil za MPSA56.

8BitMuseumDE-tester_Martin_4116-ready

Když se podíváte na foto, vidíte, že na hlavní desce je vlevo nahoře deska měniče. Stephan experimentoval s více různými měniči, a tak je deska měniče na konektorech. Pokud nepotřebujete 12V a –5V, můžete fungovat i bez měniče. Na hlavní desku se dá osadit 7805, pokud byste chtěli napájet z klasického napájecí zdroje se souosým napájecím konektorem, ale tester můžete napájet i přes micro USB a pak máte 5V přímo a nepotřebujete ani stabilizátor. Pokud nechcete testovat 4116 a nějaké další raritnější paměti, s 5V si vystačíte.

Vpravo nahoře najdete na foto desku displeje. Nejprve jsem použil klasický podsvícený LCD, který jsem pak vyměnil za OLED. Je kontrastní a parádně vidět ze všech uhlů, nicméně o dost dražší a má i o něco vyšší spotřebu.

Zhruba uprostřed desky najdete modul SD karty. Ten můžete využít, pokud chcete načítat obsah ROM, PROM nebo PAL/GAL. Pokud vám stačí jen testování, SD kartu nevyužijete.

Vpravo dole pod deskou pak vidíte modul 30-pinových SIMM/SIPP DRAM. I s nimi si tester poradí a Stephan připravuje další moduly. V testování je nyní modul pro celkem raritní SRAM 7481 a 7484 a také modul pro ZIP RAM, které se hojně využívají třeba v Amigách nebo SHARP X68000.

Tester je postavený na ATmega2560, která je plně 5V a nabízí dostatek vývodů pro všechny piny ZIF, ovládání všech napětí, displeje, apod. Tester je postavený velmi poctivě na všechny pinech patice jsou odpory a ochranné diody, hodně pinů umožňuje přivést napájecí napětí 5V a GND, některé pak také 12V a –5V, podle obvodů, které se dají testovat. Na druhou stranu tato univerzální koncepce znemožňuje takové rozmístění pinů, aby se dalo rychle přistupovat k adresovým nebo datovým pinům pamětí celými bránami a ovládání pin po pinu je pomalé. To Stephan částečně vykompenzoval možností vybrat si v nastavení (které se dá uložit) testy, které chcete aby běžely u každé paměti.

Všechny testy DRAM 4116 (základní 0, 1, 0101, 1010, random a MarchY) trvají asi 22s, u větší a běžnější DRAM 4164 už je to asi 80s a pokud chcete plnou sadou testů otestovat 1Mx8 SIMM, připravte se na dlouhých 26 minut. Na občasné otestování pár kousků v pohodě, ale testovat celou štangli už je celkem časově náročné Myslím, že standardní testy na nuly a jedničky jsou celkem zbytečné, líbí se mi random test, ale ten má zase smysl, pokud se nechá běžet dostatečně dlouho. Se Stephanem jsem ohledně metod testování a moderních algortimů chvíli komunikoval a Stephan doplnil právě MarchY test, který je relativně rychlý, ale jsou jsou lepší a modernější algortimy s větším zásahem, byť jsou pomalejší. Je to hodně o kompromisu, jak moc paměť otestovat a jak dlouho má trvat testování.

Testování díky tomu, že je relativně pomalé, nemusí moc řešit rychlost testovaných pamětí, ale také se neotestuje, jak se paměti chovají při rychlém přístupu. Tester neměří časování, ani odběr testovaných pamětí.

Když pominu již zmiňovanou rychlost testování, jedná se o super věc. Díky univerzálnosti najdete do svých retro mazlíčků jen těžko paměť, kterou by tester neuměl. Pěkná je i funkce detekování ROM pomocí CRC, co chvíli se mi nějaká válí po stole u které si říkám “co v tomhle je nahrané” Mrkající veselý obličej, nemluvě o možnosti načíst obsah některých raritních typů ROM, na které jsem si dřív musel vždy spáchat nějaký rychlý Arduino bastl. Stephanovi fandím a těším se na další vylepšení, které se neustále a pravidelně objevují.

Stephan nabízí desku osazenou SMD MPU ATmega2560, takže zbytek už je jen klasické THT pájení. K desce testeru je i deska měniče napětí a to celé za v podstatě nákupní cenu. Pokud máte zájem, napište Stephanovi přes webový formulář na jeho stránkách.

Příspěvek byl publikován v rubrice Moderní projekty se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 komentářů: 8Bit-Museum.de Chip Tester Professional

 1. vanthomas napsal:

  Čtení tohohle blogu leze do peněz 🙂
  Deska už je doma, součástky na cestě.
  Zkusím spáchat 3D tištěnou krabičku, ale asi bude muset být slepená ze dvou kusů, je to docela velké…

 2. NuClear235 napsal:

  Právě objednávám. Můžu poprosit o odkaz na OLED displej ?
  Díky

  • Martin napsal:

   Moznosti je asi vic, ja jsem pouzil NHD-0420DZW-AB5 koupeny v Mouser, ale ruku do ohned za to nedam, mam tech displeju vic z ruznych zdroju.

   • Martin napsal:

    Tester už se i já posládal, displej jsem kupoval v GME .. https://www.gme.sk/alfanumericky-lcd-displej-20×4-modry-splc780

    Bohužel jsem zjistil, že tester nezvládne ruské KR565RU5G kterých mám hromadu .. Skoušel ste je někdo ? Prípadne MBH4164 ?

    • kutilpc napsal:

     Na stránce autora je seznam čipů, které tester umí. Jsou tam sovětské KR565RU5 i nespecifikované 4164. Paměti by měly být stejné, co se týká zapojení pinů. Co jsem zjistil, tak KR mají log. úrovně <0.4V/2.4V a např. SAMSUNGY KM4164 <0.8V/2.4V. Ostatní parametry se zdají shodné. Prostě to okopírovali, jak uměli. I tak měli velkou zmetkovitost.

     • Martin napsal:

      Psal jsem si s autorem projektu, dokonce mi upravil firmware, bohuzel to nepomohlo, zhodli sme se že pameti jsou príliš mimo specifikáci,napr. Že ATmega nedokaze dodať na vystupech dostatočný proud pro testovani.. informáce o logických urovnich je rozhodne zajimava. Diky

    • Martin napsal:

     Ten display z GME je v pohodě, já jen mám raději OLED, že je lépe vidět z různých úhlů.

     Testování K565RU5G mi funguje v pohodě, u těch zlacených v bílém keramickém pouzdru musím zapnout pullup na DRAM u těch v plastovém pouzdru jak kdy. Rozhodně se tím nic nezkazí. TESLA MHB4164 mi fungují i bez pullup.

     Zkoušel jsem to i na mém testeru a všechny K565RU5G i MHB4164 mi prochází s pullup i pulldown.

 3. petr napsal:

  Tester jsem si také postavil a protože mám také hromadu pamětí KR565RU5G, tak jsem jich pár zkusil otestovat a povedlo se.
  Odkaz na video z testování: https://youtu.be/CsCjMFlRopY

 4. Martin napsal:

  Diky za komenty,
  Takže primární problém bylo vadné relé, potom mi začali chodit ty keramické.., a po pullupu uz i ty plasťáky ..

  Diky moc ..

 5. Martin napsal:

  Jinak Stephanovi (autor projektu ) se moc nelibila varianta testovani DRAM se zapnutym pullup, nevite proc ?

  Par pameti co jsem takhle otestoval vpohode chodi v me PMD85 ..

  • Martin napsal:

   To se chce zeptat proc, resp. co mel na mysli. Obecne by pamet mela byt schopna sama o sobe vyrobit logickou nulu i jednicku bez potreby pullupu. Stephan nezverejnil schema, tak nevim, jak presne je to zapojene, nezkoumal jsem to, jsou tam ochranne odpory, nevim jak silny je ten pullup. Kdyz zkousim ty pameti na mem testeru s PSoC na 5V, tak delaji jednicku i nulu v pohode a to i s pulldown nebo pullup. Tj. i kdyz je mekce taham k zemi, tak udelaji v pohode TTL 1. Na druhou stranu na sbernici casto nejake pullupy byvaji, nevim jak v PMD.

 6. Martin Stránský napsal:

  Tester jsem si postavil a je to velmi dobrá práce. Testoval jsem více jak 20let staré MHB6164 a všech osm bylo ok. Koupil jsem pět kusů CY62256 a jedna byla vadná. Testuje i TTL a CMOS, což se při opravách hodí.

  K testeru jsem vytvořil spodní kryt k tisku a sloupek pro lcd. Pokud by se někomu hodilo.

  http://www.spirit-pro.com/backup/box.stl
  http://www.spirit-pro.com/backup/lcd.stl

 7. olin napsal:

  Má někdo zkušenost s MiniPro TL866II? Dá se epořídít za cca. třetinovou cenu a kód je veřejný – a jestli se nepletu měl by rovněž umět testování chipů. Může někdo porovnat Minpro TL86II s tímto testerem?

  • Gogen napsal:

   TL866II je fajn, funguje velmi dobře. Prakticky ale DRAM nepodporuje vůbec, SRAM jen některé. Hodí se spíš na čtení a flashování ROMek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *