GALSPanic – až 8 MB RAM pro SHARP X68000

Moderních rozšíření pro SHARP X68000 není mnoho a za originální musíte z kapsy vytáhnout hodně penízků, proto je celkem radost, když se objeví nějaké nové a ještě tak užitečné dílko, jako je GALSPanic. Jméno je trochu zvláštní, ale nejedná se o nic jiného, než jednoduchou paměťovou kartou rozšiřující vaše X68000 až o 8 MB paměti RAM.

SHARP_X68000_GALSPanic-8MB-Martin   SHARP_X68000_GALSPanic-8MB-back-Martin

Karta je až kouzelně jednoduchá. Autor použil 2 MB statické paměti SRAM CY62167, které doplnil budiči 74AHCT245 a adresní logiku vyřešil jedním obvodem GAL22V10. To je, kromě blokovacích kondenzátorů, vše.

Do GAL se dá nahrát různý obsah podle osazené paměti. Paměti SRAM jsou totiž celkem drahé, jedna stojí asi 350 Kč, tak můžete kartu osadit podle vašich potřeb a obsahu kasičky. I s plně osazenou kartou jste několikrát pod cenou XSIMM10, ale na většinu her vám stačí i minimální osazení jednou 2 MB pamětí (a ostatními součástkami, ale ty stojí už pár korun). Karta je proti XSIMM10 asi poloviční.

SHARP_X68000_XSIMM10   SHARP_X68000_XSIMM10-GALSPanic8MB

Skvělé je, že je celý projekt Open source (MIT licence), autor zveřejnil KiCad i GALasm zdrojáky https://github.com/stas2k/galspanic. Docela mně překvapuje, že karet už není plný eBay Mrkající veselý obličej.

Samozřejmě nebyl bych to já, abych neměl při prvním testu nějaké problémy. Nejprve mi vůbec nechtěl nabíhat SCSI2SD disk, abych se dostal do konfigurace X68000, kde je potřeba nastavit velikost paměti. Takže jsem zkoumal co mu je a nebylo mu nic, jen jsem musel nastavit bootování ze SCSI, protože mi umřela baterka, jak jsem neměl X68000 dlouho zapnuté. Najít bootovací disketu mi taky trochu trvalo, ale našel jsem, nastavil množství paměti i bootování ze SCSI a po spuštění paměťových testů už jsem jen spokojeně koukal na prázdné okénko chyb. Prázdné bylo i po 8 hodinách a 4 dokončených testech, což jsem bral jako dostatečné.

SHARP_X68000_GALSPanic-8MB_Memtest_Martin

Zdrojáky najdete na GitHub, jak jsem už zmínil, takže není problém si zadat desky do výroby kdekoli. Kdo by si to chtěl zjednodušit a neřeší korunky, tak je projekt na OSHPark https://oshpark.com/profiles/stas2k. No a kdo by si to chtěl zjednodušit hodně a vyhovují mu černé desky s ENIG, tak ještě pár desek mám Mrkající veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice SHARP, X68000 se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: GALSPanic – až 8 MB RAM pro SHARP X68000

  1. Tom M. napsal:

    Že Galspanic… název, při kterém mi vyvstala známá to sága „adult games“ od Kaneko…

  2. stas2k napsal:

    @Tom, you are spot on the name. I used to play the „adult“ game in arcades as a kid. 😉

    Thanks for the kind words, enjoy your RAM board. I also found out that the SRAM is out of stock now and got the pin compatible CY62167G-45ZXI which works fine as well. As a bonus you get ECC memory in your x68k. 😀

    Keep the scene alive

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *