MUSE – hudební interface pro počítač ZVT SMEP PP 01 color

Počítač PP 01 zažívá v poslední době celkem renesanci. Je to velká zásluha Romana Bórika a Ikona, kteří dali do kupy perfektní SD-ROM modul, který výrazně zjednodušil spouštění programů na PP 01. Roman také napsal skvělý emulátor, díky kterému se začaly objevovat nové hry z nichž většinu má na svědomí Stamil a teď můžou začít vnikat i plnohodnotné multimediální tituly, protože PP 01 už má i šestikanálový stereo audio výstup.

PP-01_MUSE_boxed_in-PP-01   PP-01_MUSE_in-PP-01

MUSE (MUsic and Sound Enhancer) používá zvukový čip SAA1099, který je například v počítači Sam Coupé a byl i na první zvukovkách Creative. Při tvorbě zvukovky pro PP 01 vyšel Roman Bórik ze svojí starší konstrukce MIF 85 pro počítač PMD 85. Interface se připojuje na konektor K3 PP 01, který je vpravo u klávesnice vpředu a je interně zapojený na port A obvodu 8255. Reset je řešený přes Mosfet tranzistor BS250, protože SAA1099 reset jinak nemá. Protože je MUSE určený převážně pro hry, je logickým doplňkem i joystick interface, který podporuje standardní Atari joystick.

Interface jsem poprvé zaznamenal na letošním Foreveru, kde na něm RomBor a Ikon předvedli port dema Whole a Busy a Noro 1k intro Song in lines, které na PP 01 fakt překvapily a zaujaly. Když tedy Ikon na letošní Bytefest donesl desky plošného spoje, nezaváhal jsem ani vteřinu Mrkající veselý obličej.

Osadit desku byla celkem brnkačka, ale trochu zádrhel byl 48-pinový FRB male konektor, který jsem byl přesvědčený, že doma mám, ale neměl jsem. Naštěstí Buček má stále nějaké ty starší zásoby byť ne za úplně lidové ceny. Ovšem rozchodit MUSE taky nebylo úplně hračka. Naštěstí díky Ikonově článku jsem nemusel moc dlouho bádat a po doplnění 270p kondenzátoru (později jsem snížil na 180p) na A0 se MUSE rozjel a začal hrát. Ovšem nechtěl se resetovat a vypínat. Rychlé měření ukázalo, že nevypíná BS250 a nakouknutí do datasheetu prozradilo, že pouzdro, které jsem použil má prohozené D a S. Po otočení už tranzistor vypínal, ale hudba se nechtěla správně spouštět. Následovala výměna 330uF C13 za menší 47 uF a od té doby jede interface jako víno.

PP-01_Whole_scr1   PP-01_Whole_scr3

Mezitím mi přišla od Ikona nádherná krabička, takže jsem MUSE do ní hned zabudoval a je to paráda. Ještě bych teda měl zakrytovat moje pracovní PP 01 Mrkající veselý obličej.

PP-01_MUSE_boxed_front   PP-01_MUSE_boxed_back

Emulátor PP 01 už podporu MUSE také obsahuje, tak teď jsem zvědav, která hra jako první pořádně zazvučí Veselý obličej.

Příspěvek byl publikován v rubrice Československé počítače, PP 01 se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: MUSE – hudební interface pro počítač ZVT SMEP PP 01 color

  1. Ikon napsal:

    Martine, ďakujem za pozitívnu recenziu a veľmi ma teší, že si niekoľko kusov MUSE aj SD ROM modulov našlo nových spokojných majiteľov. Dúfam, že aj samotné počítače sa budú dlho držať pri živote a v kondícii, aby sme si mohli vychutnať ich zašlú slávu, ktorú vlastne predtým nikdy nemali 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *