SD-ROM Modul pro osobní mikropočítač PP 01

Roman Bórik se kromě PMD 85 v poslední době intenzivněji věnuje i dalšímu historickém Československému mikropočítači – PP 01 vyvinutému v VÚVT Žilina a vyráběném ZVT Banská Bystrica. Počítačů je mezi lidmi celkem dost, ale vyznačují se poměrně velkou chybovostí způsobenou složitou konstrukcí a špatným technickým zpracováním. Rovněž softwaru se moc nedochovalo. Přesto se Romanovi společně s Matúšem podařilo zachránit poměr dost softwaru a obsahu ROM modulů. Roman také vytvořil skvělý emulátor tohoto počítače a aby bylo možné spouštět pohodlně programy i na fyzickém počítači navhrnul Roman společně s Ikonem SD-ROM Modul a naprogramoval manažer, který velmi usnadňuje práci s tímto zajímavým mikropočítačem.

PP-01-SD-ROM_Martin_front   PP-01-SD-ROM_Martin_back

Desku na SD-ROM Modul od Martina a perfektní stylově barevnou vytištěnou krabičku od Ikona jsem dostal už někdy loni na Bytefestu, ale jak to tak chodí, času není nikdy dost, dostal jsem se k osazení a oživování až okolo vánoc.

Myslel jsem, že osadím, zapojím a jedu. No a jak to tak chodí, nejel jsem Mrkající veselý obličej. Poměrně dost jsem bojoval s mými PP 01. Funkční byly obě, ale jak se ukázalo, jen jeden ROM modul byl rozumně opravitelný. Proto jsem se také pustil do konstrukce zmenšeného a zjednodušeného Single EPROM ROM modulu. Než se tak stalo, bojoval jsem na více frontách. ROM modul mi nenabíhal. Po zadání příkazu ROM vytuhnul s rožnutou LED čtení z SRAM. Analýzou sériové linky, po které SD-ROM Modul komunikuje s PP 01 jsem zjistil, že komunikace probíhá, jen velmi pomalou, protože se špatně zinicializují hodiny. Mapování fungovalo, ale jen pro jednu stránku, druhá se jednou ROM nemapovala vůbec a s druhou ano, ale modul stejně nefungoval. Naštěstí byl Roman velmi nápomocen a téměř online jsme spolu intenzivně komunikovali e-mailem. Zjistili jsme, že zlobí mapování paměti, což je poměrně záhada, protože s ROM deskou ani ROM modulem to nemá co do činění. Když se podíváte na schéma mapování, tak zapisujete do RAM 7489 a z nich čtete inverzní hodnoty. Ostatní části obvodu by na to neměly mít vliv. Nicméně třeba ROM deska dost zjevně má Veselý obličej.  Při zápisu hodnoty F9 na port E5 se mi do paměti uložilo (nebo se z ní četlo, těžko říct) E9 a opravdu na adrese 5000h byla namapovaná paměť z oblasti 9000h.

PP-01-SD-ROM_OUT-E5-F8-FF_scr_Martin   PP-01-SD-ROM_OUT-E5-F9_scr_Martin

Roman napsal krátký testovací prográmek TESTMM2.ppb, který určitě doporučím všem, co mají PP 01 funkční si opsat nebo stáhnout a spustit. Roman totiž zjistil, že mapování zlobí i na některém jeho počítači. Všechny problémy zmizely, jakmile jsem do PP 01 nainstaloval moji novou zmenšenou desku ROM. Časem bych tohle chtěl více probádat, ale prozatím mám “boje” s PP 01 dost, jsem rád, že to funguje a chci se také věnovat dalším projektům. Je toho tolik a času je tak málo.

PP-01-TESTMM2

Po výměně desky ROM za novou oba počítače s SD-ROM modulem fungují. Po spuštění a zadání příkazu ROM se SD-ROM modul nahlásí a po zadání příkazu MNG nebo současném stisku tlačítek Lock+LockRight (“pojistka+šipka vpravo” a LOCK Veselý obličej) dojde ke spuštění manažeru.

PP-01_SD-ROM_ROM_scr   PP-01_SD-ROM_Manager_scr

V něm můžete procházet soubory na SD kartě, BASIC programy lze načíst a spustit, obsah ROM modulů lze natáhnout do vybrané banky.

SD-ROM Modul po inicializaci také rozšíří příkaz BASIC o příkazy práce s SD-ROM Modulem a přidá malá písmena abecedy, která normálně na PP 01 nejsou dostupná.

SD-ROM modul se zasouvá do horního slotu desky ROM v PP 01, který je standardně zakrytý plastovou krytkou. Kromě slotu je potřeba zapojit ještě tři dráty do DIN konektoru na pravé straně počítače. Tohle mám zatím trochu zfušované, ale potřeboval jsem to zapojit rychle a od té doby to tak prostě funguje. No jo no, určíte to předělám Veselý obličej.

PP-01_SD-ROM_working_naked_Martin   PP-01_SD-ROM_working_boxed_Martin

Měl bych už jen proto, že zakrytovaný modul v Ikonově krabičce v PP 01 vypadá fakt dobře dobově.

PP-01_SD-ROM_in_PP01_detail   PP-01_SD-ROM_in_PP01

Pokud máte o SD-ROM Modul zájem, zkuste kontaktovat Ikona, myslím, že nějaké hotové měl k dispozici a možná ještě bude mít na Foreveru nebo později.

Určitě doporučuji mrknout na stránky RM-Teamu, protože na nich najdete spoustu dalších informací. Roman také sepsal poměrně dlouhý a obsáhlý návod na použití SD-ROM modulu, kde najdete vyčerpávající informace.

Příspěvek byl publikován v rubrice Československé počítače, PP 01 se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře: SD-ROM Modul pro osobní mikropočítač PP 01

  1. mborik napsal:

    Super článok! Chcem iba upozorniť, že s PP 01 nemám nič spoločné a nepodieľal som sa na emulátore, ani ničom inom – tu ide plný kredit Romanovi. 😉

  2. Ikon napsal:

    Martine, ďakujem za pozitívny ohlas, ktorý ma ako spoluautora konštrukcie – teda skôr Romanovho kibica – naozaj potešil. Reklama – tu u teba na blogu – je tiež fajn. Aspoň ľudia zistia, že niečo také vôbec existuje. Momentálne je prvá várka dosiek rozobratá, ale ďalšie sú na ceste z Číny. Snáď to do Foreveru stihnú 🙂

  3. Pingback: MUSE – hudební interface pro počítač ZVT SMEP PP 01 color | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *