JHCon 2017

Uplynulý víkend 8-10.12.2017 se konalo tradiční předvánoční setkání Spectristů JHCon 2017. Na tuhle akci jezdím moc rád, protože není moc velká a je tam hrozně příjemná, vstřícná, přátelská a zábavná atmosféra. A ani letos tomu nebylo jinak.

JHCon2017_kviz   JHCon2017_jidlo

Spectristé jsou vstřícní i přesto, že jsme s Radkem Sukem lehce provokovali tričky SHARP. Jen jsem musel déle čekat na pizzu a Radkovi ji vyměnili za jinou, ale třeba to nebylo spiknutí. V dnešní době plné dezinformací těžko říct Mrkající veselý obličej. Jídlo bylo asi jedinou větší změnou, kterou jsem zaznamenal. Akce bývá tradičně naprosto přežírací. Ne, že by tentokrát nebyla, ale letos jsem tomu nějak uniknul Mrkající veselý obličej. Společný oběd v sobotu byl díky naplněnosti oblíbené indické restaurace pozdnější a tak jsem už ani nešel na večeři a nedělní oběd v udírně jsem také vynechal, protože jsem spěchal domů za rodinnými povinnostmi. Na jednu stranu škoda, protože udírna je super podnik a i klábosení u jídla je fajn, ale na druhou stranu nejsem teď v pondělí ještě pořád přejedený, jako obvykle.

Tak to byla taková jídelní vsuvka a teď už k akci samotné. Přijel jsem v pátek okolo šesté a myslel jsem, že už bude plno. K mému překvapení, bylo lidí jen pár, ale během hodinky se situace rapidně změnila a učebna se zaplnila téměř k prasknutí.

Docela mně překvapilo, že Speccy nebylo na place až zase tolik. Hodně lidí, resp. skoro každý měl s sebou notebook, někteří kvůli informacím, někteří jeli emulaci a Čižo ho používal jako monitor ke Commodore 128. Sillicon měl, jako obvykle C64, ale vzal si i svoje ZX Spectrum +3 na otestování. DEX měl s sebou zajímavou variantu Cosmac ELF,  4-bitový “stavebnicový” počítač Gakken FX MYCON R-165 a cvakající relátkový počítač Single Board Relay Computer Trainer od Jhallen. Všechno celkem raritky se kterými bylo spousta legrace i poučení, všechno fungovalo, super.

CDS_FX-SYSTEM   Jhallen_Relay_Computer

DEXe se mi podařilo “zatknout” a dostat z něj nějaké ty informace ohledně Sinclair QL. Už před nějakou dobou jsem jedno QL koupil, k němu ještě jedno na náhradní díly a nějaké to příslušenství a všechno jsem to zatím pořádně ani nezapnul. Tak jsem celou “QL” bednu vzal na JHCon a tam jsme se tím postupně s DEXem prokousali. Ukázalo se, že obě QL fungují, jen jedna membrána je mrtvá úplně druhá skoro. Tu “skoro” mrtvou nám pomohl rozchodit Sillicon. Zručně části dostřihl a hlavně měl ten správný grif ji zasadit do QL, aniž by zase přestala fungovat. Na Commodoristu velmi podezřelé, určitě to nedělal prvně Mrkající veselý obličej.

QL_Dex_Sillicon   QL_inside

Rozfungovali jsme SER-USB, které se už bohužel nedělá, dokonce z netu už zmizela i veškerá dokumentace. Chtělo to rozšířit paměť a také pomohlo nainstalovat Hermes, který zrychlil sériovou komunikaci se SER-USB. Horší bylo, když jsme zapojili nějakou starší verzi QubIDE. Mělo mě varovat, že stabilizátor 7805 je proklemovaný spojkou nebo jsem to měl alespoň více prozkoumat. Ale chtěli jsme všechno vybádat, tak dobře mi tak. Po zapojení QubIDE odešlo QL do věčných lovišť. Naštěstí se nám je podařilo poměrně snadno resuscitovat výměnou ULA 8301 (CLA2310). Ještě něco odešlo v 512kB paměťové kartě, ale to taky nebude problém opravit. No a samozřejmě je podivné do QubIDE, tak na ně se budu muset také podívat. Jako poslední jsme zkusili rozchodit nově zakoupený vDrive QL, ale nezadařilo se. Měl jsem s sebou jen jeden Microdrive kablík a přímá spojka nefungovala, takže těžko říct, kde je zrada. Musím si vyrobit jiný kablík a pořádně ho proměřit, ale na akci jsem neměl vhodné měřící hroty ani jiné prostředky. Na tohle zařízení se celkem těším, tak doufám, že budu fungovat. Nicméně jsem si ze všech těch pokusů udělal jednoduchý závěr, že se standardní ROM JM to nepůjde, takže další krok je Minerva a Toolkit a pak teprve budu dělat další pokusy. No a samozřejmě nové membrány.

souteze   Wotnau_Factor6

Nebyl by to JHCon bez kvízů a soutěží. Jednu poznávací soutěž rozmístil Factor6 na obrázcích po škole. Bohužel nejsem moc gamesník a už vůbec ne na Speccy, tak jsem skoro nic nepoznal. U soutěží, které si připravil Wotnau se mi vedlo o poznání lépe, kdy se mi se štěstím podařilo na základě indicií vyslovit jméno hry, kterou jsem vůbec neznal Mrkající veselý obličej a tím získat první a poslední body. Tak aspoň jsem na hru podíval dodatečně. Wotnauovi i Factorovi souteže jsou tradičně fajn a je u nich i spousta legrace. Fascinují mně znalosti některých lidí. Takový Dex nebo Sillicon jsou chodící encyklopedie. Zajímavou a trochu podivnou hudebně zvukovou soutěž si připravil TDM, ale ani tam jsem se nechytal.

Pár účastníků jsem zahlédnul hrát hru PARIBORO. Ani tu jsem neznal, ale vypadala dobře a později doma jsem s ní nějaký čas strávil je celkem návyková, tak doporučuji k vyzkoušení.

Pariboro   Pariboro-ingame

No a to je tak v kostce všechno, dělo se toho hodně, ale všechno se postřehnout ani popsat nedá. Pokud máte zájem můžete mrknout na nějaké ty fotky na Google+: https://photos.app.goo.gl/OkbEsJvwDUJLBeao2

Jako obvykle byl JHCon super akce. Moc díky Logoutovi za organizaci a za rok nashle.

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce, Sinclair se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: JHCon 2017

 1. mike/zeroteam napsal:

  Ja ti dám, že Paribororo! 🙂

 2. Miroslav Dvornik napsal:

  Zdravim! Koupil jsem si starsi ZX QL. Jde pres TV a kabel do monitoru RGB snad udelam. Mikrodrive jedou i kdyz z 8 kazet mi prehraly jen Cheese…
  Objednal jsem si ze https://www.sellmyretro.com/offer/details/vdrive-ql-29035
  vDrive i s kabelem pro QL. Bohuzel nemaji prazdny skrinku ze stareho mikrodriveru.
  Nemate nekdo nahodou (nebo nevite o nekom) kdo vlastni i nefunkcni mikrodrive ze ZX Spectrum?
  Jestli ho nesezenu, budu muset ho nejak prisrubovat. Pouzivate nekdo vDrive (Martin?) spolu s QL? Jake mate zkusenosti? Co poradite?
  Mooc dekuji Mirek

 3. Miroslav Dvornik napsal:

  Aha! takze do te plast skatule se vDrive nevleze.
  Tak jo, stale hledat krabicku od mikrodrive.
  Dekuji. Mirek

 4. Miroslav Dvornik napsal:

  Dekuji, mikrodrive uz mam. Spolu s Interfacem 1 (ten pro vDrive nepotrebuji) koupeny na eBay.
  Drzte palce, snad to vse rozbehnu.
  Dekuji Mirek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.