Finální verze repliky Science of Cambridge MK14 (Sinclair)

Minulý týden jsem dostal z výroby hotové desky první série. Dvě desky jsem osadil, hlavně proto, abych vyzkoušel, zda jsem ve finální verzi něco “nedomrvil” a také abych vyzkoušel, že fungují nižší klávesové plíšky s menším tlakem a současně je možné instalovat i tlačítkovou klávesnici.

mk14_annotated   MK14_replica_final_angle

Z té klávesnice jsem měl strach. Musel jsem udělat kontakty tak, aby byly co nejmenší na straně součástek a nedošlo ke zkratu na keypad dome plíšcích. Současně, ale ploška na straně součástek nějaká být musela, aby šel udělat prokov. Naopak na straně spojů byla potřeba ploška širší, aby šel zapájet případný tlačítkový spínač. Ten si navíc vyžádal zvětšení díry. Byla to všechno hra na kompromisy.

Naštěstí vše dopadlo dobře, fóliovou klávesnici s nižšími plíšky vidíte na horním foto v úvodu článku. Lépe se mačka, nevyžaduje takový tlak.

I tlačítková verze funguje skvěle. Otvory jsou přesně tak, aby tam tlačítko mírným tlakem zapadlo a dalo se připájet. Docela jsem si oddech. Trochu složitější byl potisk, protože tlačítka jsou taková “viklavá” a udržet je v rovině, aby byly všechny stejně byl kumšt. Naštěstí pomohla vyrobená šablona, která je při tisku podržela, takže i tlačítková klávesnice vypadá skvěle.

MK14_replica_final_P6DT-switches_angle

Na této desce MK14 současně vidíte, že jsem se nebál použít barevnější rezistory, dokonce starší bílé patice pro 40-pinové IO a přesto si troufnu tvrdit, že byste ten počítač neodlišili od originálu. MK14 se prodával jako stavebnice, každý si ho osazoval sám, klávesnice stála za prd, takže byla často různě modifikována a na netu a hlavně v eBay aukcích jsem za ta léta nalezl spoustu variant, takže se při stavbě nemusíte bát trochu experimentovat.

Obě varianty klávesnice ještě jednou v detailu.

MK14_replica_final_dome-keyboard_detail   MK14_replica_final_P6DT-switches_detail

Ještě musím dotisknout potisk na ostatní DPS (zatím jsem si ho vyzkoušel jen na těch dvou, co jsem osadil) a můžu rozesílat první várku desek.

K deskám nabídnu součástky, co se komplikovaně shání nebo vyrábějí:

 • pružné plíšky na klávesnice 5133TR + 2x mezifólie + horní fólie s potiskem a laminací
 • sadu 15 ks Ohmite OD rezistorů pro ty co chtějí více “vintage look”
 • 2 ks naprogramované PROM MH74S571 se SCIOS

Ostatní součástky musí každý sám. Pro první várku mám zájemce evidované, takže všem pošlu e-mail. Pokud vám nepřijde, omlouvám se, ozvěte se, dám vás do druhé dávky.

Příspěvek byl publikován v rubrice MK14, Sinclair se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

9 komentářů u Finální verze repliky Science of Cambridge MK14 (Sinclair)

 1. Charos napsal:

  Zdravím,
  jakou technologií děláte potisk tlačítek?

  • Martin napsal:

   Konkrétně tyto se dělaly na digitální UV tiskové technologii, speciální podklad, barva, nahoře lak. Jinak technologií potisku klávesnice je vícero, záleží na množství, materiálu, podsvícení, požadavcích na kvalitu, rychlost a cenu. Není to žádná sranda, ale firma kde pracuju http://www.artax.cz se má tohle jako jednu ze specializací. Potiskujeme například klávesnice pro menší série notebooků, které se nevyplatí výrobcům pro náš trh lokalizovat, např. DELL a další. Pokud vás to více zajímá, napište mi na pracovní e-mail martin tecka lukasek tovytokulaty artax tecka cz.

   • Charos napsal:

    …díky, jasně, takže pro běžného smrtelníka (=amatéra) nedostupné.

    • Martin napsal:

     Tak to bych úplně neřekl, záleží o co konkrétně jde a většinou se dá nějak domluvit, ale za pár korun to není nikdy. Na druhou stranu jen ty tlačítka plus hmatníky bez potisku vyjdou v Mouser asi na 600 Kč.

 2. msch napsal:

  Please put me on your list for a kit.
  Thanks! Mathias

 3. Gert napsal:

  That PCB looks very nice, I’d be interested in one of those.
  Over the years I already collected already a lot of parts: roms, rams, even the CPU but have no way to test it yet.

 4. martin napsal:

  škoda že to pořád má ten původní malej displej

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *