Článek NOVÝ SHARP MZ-700 (Graham Knight)

Na Twitteru jsem narazil na zajímavý příspěvek obsahující článek nebo možná inzerát z anglického časopisu Personal Compute World (PCW), kde se Graham Knight zmiňuje o pár věcech týkajících se SHARP MZ-700, které jsem nevěděl. Článek jsem přehodil do PDF, aby se lépe četl, prohnal OCR a když už jsem měl textovou podobu, taky i DeepL do češtiny.

První věcí, která mě zaujala bylo, že SHARP měl v plánu (dle autora) distribuovat Evropskou verzi MZ-700 s menším, jen 256-znakovým generátorem. Nevím, proč by to dělali, když japonský MZ-700 má 512-znakový generátor, navíc malá písmena jsou v JAP znakové tabulce umístěná až v druhé 256-znakové části, protože ve standardním znakovém generátoru jsou japonské znaky. Nicméně to asi vypadá, že Knight měl vliv na obsah znakového generátoru. Malá písmen jsou, tak jak to známe, místo japonských znaků v základní tabulce a v rozšířené jsou na jejich místech velká písmena s dvojitým obrysem a jinak tabulka obsahuje spoustu užitečných „opičáren“ tak, jak to popisuje Graham Knight.

Další věcí, která mne zaujala, je zmínka o „Benchmark 4“. Říká to někomu něco?

Koukal jsem se na stránky Knights Computers, ale vypadá, že už moc nefungují, byť je skoro zázrak, že firma ještě dnes vůbec existuje. Graham Knight má i Facebook page, ale tam je spousta jiného. Nicméně, pokud zkusíte vyhledat SHARP a posunete se kus dolů je tam celkem zajímavá historická fotografie z obchodu.

Upravené PDF najdete zde:

A následuje slíbený český překlad:

NOVÝ SHARP MZ-700
Graham Knight

SPECIFIKACE
MZ-700 má 64K uživatelské RAM, 4K VIDEO RAM. 4K CHARAKTER GENERATOR ROM a 4K MONITOR ROM – celkem paměť o velikosti 76K. Klávesnice má 69 kláves se správným zdvihem v rozložení QWERTY. Pět speciálních kláves umožňuje uživateli definovat 10 funkcí. Čtyři kurzorové šipky jsou na samostatném panelu, který umožňuje rychlou editaci a obratné ovládání her.
Procesor Z-80A pracuje na frekvenci 3,6 MHz, což umožňuje velmi rychlé zpracování dat (Benchmark 4 trvá pouhých 8,6 sekundy). Volitelným doplňkem je čtyřbarevný plotter-tiskárna a elegantní kazetový magnetofon s rychlostí 1200 bps. Je zde zabudovaný interface pro větší tiskárny Sharp a 50-pinový konektor pro další periferní zařízení. K dispozici jsou také konektory pro připojení joysticků a použití samostatné kazety. Osmibarevný výstup lze zobrazit na jakémkoli televizoru. Kompozitní video a R.G.B. konektory jsou k dispozici pro ty, kteří chtějí používat monitor.

KNIGHTS DESIGN
Za posledních 18 měsíců jsme byli třikrát v japonské Ósace a úzce jsme se podíleli na evropském vydání tohoto modelu. Společnost Sharp původně zamýšlela exportovat model MZ-700 s 256 znaky podobně jako u modelu MZ-80K. Přesvědčili jsme Sharp, aby začlenil náš generátor znaků, který poskytuje 512 znaků.
Mnoho počítačů má velmi omezený počet znaků, často jen 128 a někdy bez malých písmen. Některá mikrosystémová zařízení to obcházejí omezení tím, že uživateli umožní definovat tvary, ale to vyžaduje složité programování. Našich snadno použitelných 512 znaků zahrnuje všechny původní tvary Sharp s přidáním „obrysových“ písmen a číslic, vesmírných útočníků, raket, letadel, tanků, aut a hadů, kulky, zbraně, obličeje, skřítky, ovoce, duchy, létající talíře, šachové figurky, televizor a samotný MZ-700. Pro vážnější aplikace jsme přidali množství elektrických symbolů včetně tranzistorů, diod, kondenzátorů, hradel atd. a také vědecké, řecké a jiné jazykové symboly.
Na návrhu této části MZ-700 jsme se podíleli v Knights všichni a chtěli bychom veřejně poděkovat pracovníkům společnosti Sharp za jejich práci, pomoc a nadšení. Pro náš britský design je velkou ctí, že byl začleněn do exportní produkce Sharp MZ-700.

OSM BAREV
Mnoho barevných počítačů poskytuje skutečně velmi špatné barvy a mnoho mikrosystémů omezuje počet barev zobrazovaných v jednom okamžiku. Na počítači Sharp může být každý z 1 000 znaků na obrazovce zobrazen se samostatně naprogramovanou barvou popředí a pozadí. Na výběr je z osmi barev, 512 znaků a 1 000 pozic. Máte tak k dispozici fantastickou možnost 28 000 000 různých barevných zobrazení. Barvy na Sharp MZ-700 jsou vynikající. Dokonce se nám podařilo naprogramovat barevnou televizní testovací kartu – nikdy jsme neviděli žádný jiný počítač, který by se přiblížil Sharpu v sytosti a rozlišení barev.

ROZŠÍŘENÝ BASIC
Každý MZ-700 je dodáván s rozšířeným jazykem BASIC, který obsahuje příkazy pro ovládání plotru, tiskárny a periferních zařízení. Příkazy zahrnují: AUTO, AXIS, CIRCLE, CLOSE, COLOUR, CURSOR, DEF
FN, DEF KEY, DELETE BLOCK, GET, GPRINT, HSET, IF – ERN, INP PORT, KEY LIST, LEFT$, LINE, MERGE, MID$, MODE GR, MOVE, MUSIC. ON ERROR – GOTO, ON – GOSUB. ON – GOTO, OUT PORT, PAGE, PAI, PCOLOUR, PEEK, PHOME, PLOT ON, PRINT USING, RAD, RENUMBER, RIGHT$, RLINE, RMOVE,
SET, SGN, SIZE, SKIP, STR$, TEMPO, TEST, TIME$, TRACE a WOPEN.

ROLUJÍCÍ VIDEOPAMĚŤ
MZ-700 je vybaven velmi neobvyklou video pamětí 4K, která obsahuje 50 řádků znaků. Na obrazovce se zobrazuje část s 25 řádky, kterou lze přesunout a zobrazit tak libovolnou část paměti VRAM. Výpis 50 řádků programu lze rolovat kolem dokola, čímž vzniká efekt otáčejícího se válce, a to může vytvořit skutečně úžasné zobrazení obrazovky v programech.

PLOTR-TISKÁRNA
Čtyřbarevný plotter-printer má horizontální rozlišení 480 bodů. Podává papír nahoru a dolů, takže vertikální rozlišení je omezeno pouze na délkou papíru. Znaky lze tisknout v 64 různých velikostech od výšky 1 mm do 10 cm. Programy lze tisknout ve 20, 40 nebo 80 znacích na řádek. Znaky mohou být orientovány ve čtyřech směrech – doprava nahoru, vzhůru nohama a do stran. BASIC má mnoho nových příkazů pro použití s plotrem-tiskárnou, které umožňují snadno vytvářet složité vzory, výkresy nebo grafy.

ČISTÝ POČÍTAČ
Některé mikrosystémy mají malou paměť a používají jen jediný jazyk. Mikropočítače Sharp jsou navrženy jako „čisté počítače“ – to znamená, že je v nich maximum paměti RAM a minimum paměti ROM. Jazyky jsou načítají z pásky, což znamená, že pokud používáte náš JAZYK STROJOVÉHO KÓDU, tak je k dispozici celých 64K paměti. Mnoho zákazníků přechází z jazyka BASIC na FORTH, STROJOVÝ KÓD, ASSEMBLER nebo PASCAL. Možnost načítat různé jazyky z pásku je nejdůležitější vlastností.

BEZPLATNÉ PROGRAMY
Každý MZ-700 od společnosti KNIGHTS bude dodáván se čtyřmi jazyky a 40 programy. Ceny v závorkách jsou ceny, které zaplatíte, pokud si koupíte svůj MZ-700 jinde!
DESET nejlepších japonských her – SNAKE, SPACE BEE, SEND ONE, PAINFUL MAN, LAND ESCAPE, CIRCUS STAR, SEARCHER, BATTLE, ROUND STREET a SUPER PUCKMAN.
DESET PROGRAMŮ KINGHTS (£34) – CRIBBAGE, SUICIDE RUN, TEACH MULTIPLICATION, TEACH DIVISION, VICIOUS VIPER, MOTORING COSTS, STATISTICS, HOME ACCOUNTS, CRASHER, AMERICAN BOWLING.
JAZYK PASCAL + 12 programů v jazyce Pascal … (£25)
STROJOVÝ JAZYK (MACHINE CODE LANGUAGE) … (£12)
JAZYK FORTH + 5programů … (£25)

CENY MZ-700
Stolní mikropočítač MZ-711 je v Japonsku známý jako Jack – stojí £215. MZ-721 je známý jako Queen a je to model s vestavěnou kazetovou mechanikou – stojí £248. MZ-731 je oprávněně nazýván jako KNIGHT a má vestavěnou kazetovou mechaniku a plotr-tiskárnu – stojí £359. Zákazníci mimo Velkou Británii si připlatí £10 za leteckou přepravu. Zákazníci ve Velké Británii mají dopravu zdarma od společnosti Securicor, ale nezapomeňte připočítat DPH.

PS Za posledních devět let jsme prodali tisíce výrobků Sharp po celém světě a nikdy jsme nemuseli účtovat ani jednu opravu. Přál bych si najít někoho, kdo by na stejné bázi dodával auta! Zavolejte nebo si napište o naše nejnovější bulletiny a ceníky.

Přeloženo pomocí DeepL a lehce upraveno.

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-700, SHARP se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Článek NOVÝ SHARP MZ-700 (Graham Knight)

 1. MilasPce napsal:

  Na wiki jsem našel, že Benchmark 4 je

  300 PRINT“S“
  400 K=0
  500 K=K+1
  510 LET A=K/2*3+4-5
  600 IF K<1000 THEN 500
  700 PRINT"E"
  800 END

  https://en.wikipedia.org/wiki/Rugg/Feldman_benchmarks

 2. Horvac napsal:

  Searle Z80 Basic cca 19 sec.

 3. Richard Beno napsal:

  Ahoj, Martine,
  o benchmark 4 (a dalsich) ma pekny clanok Igi na svojom blogu:
  http://blog.3b2.sk/igi/post/SBC6502-18-software-Benchmarks.aspx
  Mas tam aj porovnanie s inymi 8bitakmi…

  Richard

  • Martin napsal:

   Diky. Tyhle benchmarky budou ale asi neco jineho nez je zminvovane v tom clanku.Tam se to asi tyka tech Rugg/Feldman benchmarku, podle casu, ktery to trva.

 4. Aleš Zíka napsal:

  Díky za zajímavý článek. Úplně mi není jasné, co by Japonci získali redukcí znakové sady na 256 znaků kromě 2 KB prázdného místa v ROM, ale možná to nějaký smysl má.
  A konečně jsem se dozvěděl, kdo má na svědomí ty prapodivné znaky, ktere mě na první pohled zaujaly, když jsem před více než 35 lety nadšeně listoval manuálem svého nového MZ-821 😉

 5. Igi napsal:

  Benchmark 4 na SBC6502 (4.9152MHz) – 3.75sec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *