Monochrome VGA – udělejte si z barevného “retro” monitor

Před mnoha a mnoha lety, kdy někteří z nás ještě tahali kačera byl barevný monitor naprosto nedostupným luxusem, pro zobrazení počítačového výstupu se používaly klasické TV přijímače a jen výpočetní střediska a ti nejvíce movití měli ke svým počítačům připojenou zeleně nebo jantarově se mihotající obrazovku s perfektně ostrým obrazem, na který jsme se my smrtelníci mohli jen toužebně koukat. Dnes, kdy je všechno barevné, si můžete splnit svůj dávný sen díky malému udělátku na VGA.

MonochromeVGA_angle  MonochromeVGA_UniManager_green

Projektu jsem si všimnul na Hackaday už někdy dříve, ale až teď byla chvilka času ho osadit a vyzkoušet. Na GitHub i Hackaday se mezitím objevila novější verze HW 2.0, která má trochu poladěné hodnoty součástek a umožňuje osadit SMD nebo THT součástky, ale i ta původní funguje v pohodě. Osazení součástek je drobnost na chvilku.

MonochromeVGA_front  MonochromeVGA_back

Dle očekávání vše fungovalo na první dobrou. Kdyby ne, takto tohle by bylo na Seppuku Mrkající veselý obličej Fotky jsou ne úplně věrné, obraz v reálu vypadá lépe, víc jako na starších monitorech, můj foťák si s barvičkami trochu dělá co chce.

MonochromeVGA_Flappy_color  MonochromeVGA_Flappy_amber

MonochromeVGA_Flappy_gray  MonochromeVGA_Flappy_green

Kdyby někdo chtěl destičku, tak jako obvykle pár ještě mám. Gerbery k novější verzi najdete na GitHub a můžete si i koupit stavebnici nebo vše hotové na Tindie.

Příspěvek byl publikován v rubrice Moderní projekty se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

5 komentářů: Monochrome VGA – udělejte si z barevného “retro” monitor

 1. Doda napsal:

  To je neuveritelna blbina. Chvili jsem to hrozne chtel, ale asi se bez toho obejdu.

 2. Aitor napsal:

  Ahoj,

  Jsem autorem tohoto projektu. Nová verze má hlavně menší rezistory, které dosahují vyššího konečného jasu v obrazu. Původní verze je ale také velmi úspěšná. Moc děkuji za tento článek.

  Aitor.

 3. Pep. napsal:

  Něco podobného jsem vyráběl kolem roku 1990. Ale tenkrát to sloužilo k tomu, aby na monochromatickém monitoru bylo vidět více odstínů šedi. Některé VGA monitory měly totiž jasový vstup jen ze zelené složky a tak bylo potřeba rezistorovou sítí domíchat do zeleného vstupu monitoru i patřičný poměr červeného a modrého výstupu z grafické karty.

 4. NuClear235 napsal:

  Mam zajem o PCB, prosim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *