PDP-8/e jako jednodeskový počítač – SBC6120

Byly doby, kdy běžný počítač měl velikost celé nebo i několika celých místností. Takový počítač také logicky stál obrovské peníze. Toto období ukončil v březnu 1965 první úspěšný komerční minipočítač. Byl od firmy Digital Equipment Corporation (DEC), jmenoval se PDP-8 a byl velký jen jako lednička. Stál 18 500 USD (v dnešní hodnotě asi 3-4 miliony Kč), byl 12-bitový, uměl vyadresovat 32k 12-bitových slov a měl výkon asi 0,5 MIPS. Že byste něco takového chtěli mít také doma? Dnes už bez problému můžete a dokonce to vše naskládáte do podoby klasického jednodeskáče, který si navíc můžete postavit sami.

SpareTimeGizmos_SBC6120_Martin   SBC6120-RBC_Martin

Začal s tím Robert Armstrong ze Spare Time Gizmos už někdy v roce 1999. Podařilo se mu zachránit pár 6120 ze starších DECmate a rozhodl se, že po doplnění levnou SRAM a GAL místo TLL logiky by to mohlo být zajímavé. Harris HD-6120 je totiž v podstatě PDP-8 na jednom čipu. Minipočítač byl totiž tak úspěšný, že se vyráběl dlouhá léta a postupně zjednodušoval. Obvod HD-6120 byl jeho poslední reinkarnací. Bob dovedl vše do dokonalosti. Na jednu desku se mu podařilo vměstnat HD6120 společně s RAM, EPROM, sériovým portem a jednoduchým IDE řadičem.

Práce s počítačem je velmi jednoduchá. Bob udělal i velmi pěkný manuál. Stačí připojit 5V napájení přes klasický 5.25” Molex a sériový terminál. Pokud si chcete užít komfort pevného disku, připojte ještě IDE disk nebo CF adaptér. Inovovaná RBC deska umí napájení přes pin 20, takže pokud to umí váš adaptér, nemusíte ho ani napájet.

Po zapnutí se Vám počítač ohlásí a máte k dispozici monitor, kde můžete snadno měnit paměť, spouštět nebo krokovat program, umí třeba i vyhledávat, prostě je fakt celkem pohodlný.

Na SBC6120 běží bez úprav standardní DEC software, který se nahrával z děrné pásky, jako např. FOCAL-69. Ta se dá emulovat nebo ti šťastnější z vás můžou klidně připojit třeba  ASR-33 Mrkající veselý obličej. Z IDE nebo RAM disku můžete provozovat OS/278, OS/78 a OS/8 V3D nebo V3S. U nás PDP-8 moc rozšířené nebylo, našly se nějaké PDP-11, takže moc lidí s nimi asi zkušenosti nemá, ale i tak z tohoto fakt dýchá kus historie. Softwaru je pro PDP-8 spousta, můžete snadno ve FORTRANu rozehrát třeba Colossal Cave Adventure nebo vyzkoušet spoustu dalších programů a her.

2017-01-28 (3)

Bob nabízel počítač před svoje stránky a později i jako Kickstarter projekt společně se světýlky a přepínači, aby dojem byl dokonalý (o tom ještě napíšu).

To je ale už více než 3 roky a zájemců o tuhle hračku je stále dost. Tak si na fóru Retrobrewcomputers (pokračování N8VEM projektu) dal Andrew Bingham práci a celou desku překreslil do KiCadu a naroutoval jen jako 2-vrstvou. Chvili se ladilo, vniklo pár iterací, ale výsledek je fajn, šlape bez problémů a po stránce rozmístění konektorů je plně kompatibilní s původní STG deskou. Tím pádem mi šlape v pohodě i s IOB6120 a FP6120, ale o nich až příště.

Kdybyste někdo cítili nutkavou potřebu toto si postavit, teď je asi správný okamžik. Sice jste už prošvihli společný nákup součástek, ale myslím, že Andrew ještě nějaké desky k dispozici má, stačí mu napsat.

Příspěvek byl publikován v rubrice DEC, PDP-8 se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: PDP-8/e jako jednodeskový počítač – SBC6120

 1. dex napsal:

  To mne mrzí, že jsem nákup součástek opět prošvihl. Desky na dva počítače mám ještě od minule.
  Tehdy ale nákup součástek organizoval kdosi, za balík na dva počítače si nechal poslat asi dvacet tisíc a pak nic. A sám si sehnat součástky jsem za těch asi deset, nebo kolik let to už je, ještě nezvládl.

  • Martin napsal:

   Tak ony ty soucastky jsou celkem drahy, ale zase az takhle asi ne. Vim, ze nejaka akce dopadla blbe. Jaky desky mas a co Ti chybi? Treba bych s tim mohl pomoci. Uunek uz si shani taky soucastky. Andrew jeste desky navic ma, ptal jsem se, a mozna i nejake komponenty.

   • dex napsal:

    Mám to, co bylo v „partial kit“ sadách pro SBC a FP, plus 8255 jsem vyhrabal nějakou Tesláckou (2x) a to je tak všechno.
    Kity obsahovaly, pokud si pamatuju, desku počítače a FP, 6120, ROM, GALy SBC (a GALy FP?), faceplate (tu mám možná jen 1x), LED, switche, rotary switch a zarovnávací přípravek na LED.
    Pak mám skoro dodělaný SBC-6120-RC, chybí dodělat panel. Tam jsem si objednal distanční sloupky z GM, přišel nějaký nesmysl, co do sebe ani nepasoval, a zasekl jsem se na tom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *