MZ-40K Fest

V sobotu 6.2.2016 jsme se s Radkem Sukem, Michalem Medkem a Milanem Tušerem sešli v hotelu Žákova hora v Herálci na menší akci, jejímž hlavní úkolem bylo postavit 38 let starý mikropočítač SHARP MZ-40K. Tento poměrně netypický předchůdce řady osobních počítačů SHARP MZ se začal prodávat v roce 1978 jako stavebnice, kterou si každý majitel musel nejprve zapájet a sestavit. A právě jednu z těchto stavebnic, dosud nesestavenou, Radek koupil nedávno na eBay a rozhodl se ji obětovat na oltář společné zábavy. Dalším úkolem akce bylo probrat situaci okolo 8-bitových Sharp mikropočítačů v dnešní době a naplánovat nějaký další společně koordinovaný postup.

Sharp_MZ-40K_kit_box  Sharp_MZ-40K_kit  Sharp_MZ-40K_finished

Sešli jsme se, díky mému lehce pozdnímu příjezdu, něco po 15 hodině. Cesta do Herálce mně krapet zaskočila. Všude jinde to vypadalo na jaro, na teploměru 6 stupňů, ale posledních 10 km cesty lesem byl sníh a náledí. Musel jsem jet celkem opatrně.

Cesta_na_MZ-40K_fest   Sharp_MZ-40K_fest_skupinove_foto

Jak se ukázalo, všichni ostatní už byli na místě. Brzy bylo jasné, že jsme se ocitli na místě s největší koncentrací Sharp MZ-40K na světě. Radek kromě stavebnice k postavení měl ještě jednou nesestavenou a jednu hotovou a já s sebou vzal v podstatě to stejné,

Nejvetsi_koncentrace_MZ-40K_na_svete

Víceméně hned jsme se pustili do práce. Radek pročítal manuál a chystal součástky, Mikeš pájel a já s Uunkem jsme fotili a kibicovali Mrkající veselý obličej. Teda na studiu manuálu trval Radek spíše ze začátku, kdy jsme si z něj dělali legraci, že to není potřeba. Až to bylo potřeba, už byl manuál bokem, což se nám trochu vymstilo. Stavba šla totiž hladce až do okamžiku, kdy jsme zapájeli s Mikešem všechny tlačítka a dali si dost práce s jejich narovnáním. Zjistili jsme totiž, že pod tlačítka měl přijít plech, který je současně drží a rovná. Naštěstí je Mikeš stejně dobrý v pájení i odpájení a tak byly tlačítka poměrně rychle zase venku.

Sharp_MZ-40K_fest_osazovani   Sharp_MZ-40K_fest_pajeni

Chvíli po večeři, někdy okolo deváté hodiny večer bylo hotovo. Pak přišla ta chvíle, kdy jsme čekali, zda se ze součástek uvolní magický kouř a světe se div se, prošlo nám to a SHARP MZ-40K šlapal na první zapojení.

Sharp MZ-40K je poměrně atypický hned v několika věcech. Jednak se dost vymyká z celé pozdější řady počítačů MZ-80K, MZ-80A, MZ-80B, MZ-700, MZ-800, …, protože je to počítač jednodeskový. Nemá tedy žádnou obrazovku ani monitor, vše se odehrává na malé hexa klávesnici a displeji. Důležitý je reproduktor, protože počítač je to veskrze hudební. V tom se také skrývá poměrně velký zádrhel, hudebnost je zde na úkor univerzálnosti. Veškeré programování se tak omezuje na programování skladeb pro přehrávání a některé aplikace předem umístěné v ROM, jako jsou hodiny, tarifikace telefonních hovorů apod. K základnímu  kitu se prodávaly další rozšiřující kity, kde byla obsažena hudební “klaviatura” nebo různé senzory. Druhou atypičností proti pozdějším počítačům řady MZ je použitý procesor. Nejedná se o Zilog Z80, ale 4-bitový procesor Fujitsu MB8843 s integrovanou 1 kB ROM, 64 slovy 4-bitové RAM a 37 I/O piny v pouzdru DIP42. Integrovaná ROM se bohužel nedá vyčíst, nebo nevíme jak na to, a je tak dost těžké udělat repliku, byť plány jak to obejít jsou.

Trochu jsme si pohráli a pustili se do debaty okolo dalších Sharp věcí. Primárně se řeč točila okolo expanzního boxu na více rozšiřujících interface pro MZ-800. Máme už všichni docela dost replik i karet z dob minulých a není je jak zapojit. Sharp MZ-800 totiž má pouze dvě pozice na karty a z toho je ještě jedna skrytá. Shodli jsme se na tom, že by rozšiřující “budka” rozhodně měla být kompatibilní se stávajícími kartami, ale současně by měla i přinášet možnost zapojit karty nové, ke kterým my bylo potřeba přivést ještě další signály zevnitř Sharpa a být schopen monitorovat stav GDG, aby nemohlo docházet ke kolizím. Radek slíbil vyzkoušet nějaké možnosti fyzického vyvedení těchto signálů tak, aby to bylo technicky realizovatelné i pro relativně běžné uživatele a bez “řezání” nebo velkého pájení do Sharpa. S tím jsme se víceméně rozešli. Bylo už po půlnoci, obsluha restaurace vypadala, že by šla už také spát a Mikeš to měl domů nějakých 180 km. Ostatní jsme naštěstí spali na místě, fakt jsem Michalovi nezáviděl.

Na moji plánovanou přednášku na téma Unikarta, její konfigurace a programování už nedošlo. Ve stručnosti jsme něco probrali ráno u snídaně a dokumentaci, kterou jsem si k těmto účelům připravil, dám v dohledné době v nějaké srozumitelné podobě k dispozici na blog.

Na akci jsme samozřejmě hojně fotili, ne každý den stavíte 38 let starý mikropočítač, tak jsem se snažil vše zdokumentovat. Na fotky se můžete kouknout tady:

https://goo.gl/photos/x4NbADiKqnD7thZg7

A krátké video, abyste věřili, že to fakt funguje 😉

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 komentářů: MZ-40K Fest

 1. Mikes napsal:

  Ja tam byl, jedl, pil
  a skladal a povidal,
  proste bylo to super.
  A nemusim litovat, ze bych chybel.

  P.S. A domu jsem dorazil v pohode 😉

 2. uunek napsal:

  Ja tam take byl, jedl a pil a jsem rad, ze nas tam bylo tak malo. Alespon jsem sedel v prvni rade a videl odborniky v akci pekne zblizka. Pro zacinajici pajece je skutecne poucne, jak to delaji mistri (tedy pokud se cteni manualu neopozdi za realizaci :-)). Ale diky tomu jsem mohl prispet ke spolecnemu dilu odsavackou. Mikes parkrat „vystrelil“, tlacitka byla fuc a jelo se znovu, lepe a radostneji. Musim rict, ze by me nikdy nenapadlo, ze Mikes k pajeni nepotrebuje svetlo :-D. Diky kluci!

 3. Sillicon napsal:

  Pěkná práce … a podle fotek to vypadá na prima akcičku a že jste si to náramně užívali 🙂 škoda že jsem musel být v práci, tak třeba příště.

 4. Radek napsal:

  Take jsem tam byl a bylo to super odpoledne a pekny vecer. Skoda jen, ze to tak rychle ubehlo.

 5. radim napsal:

  a ja tam nebyl a jsem z toho smutny…

 6. jirka napsal:

  Kluci, a co výsledek?
  Jelikož je to hudební/zvuková mašinka, tak by to chtělo kromě výborné fotodokumentace montáže (a tím přiblížení feelingu akce 😉 ještě i nějakou audio nebo video nahrávku, co ta „věc“ umí.

 7. Sergey napsal:

  I looks like you had a great time! It is interesting to see this computer in action.
  By the way, first two replies resemble a common Russian tales ending „И я там был, мед-пиво пил, по усам текло, да в рот не попало“, I am wondering if you have similar in Czech?

 8. Klásek napsal:

  Slavná SHARP čtyřka v akci – gratuluji k výsledku. I fotky jsou super Martine.

 9. dakidski napsal:

  Very nice! I’ve made a Sharp MZ-page on facebook: https://www.facebook.com/SharpMZ/

 10. kolemjdoucí napsal:

  Jistě skvělá akce, ale blog s ní doufám neskončil… Není již tak trochu čas na nějaký další zajímavý příspěvek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *