Forever 2016

Je trošku neobvyklé, že na jeden příspěvek z akce hned navazuje druhý, ale nějak teď nemám moc čas bastlit ani psát na blog. Nicméně Forever 8-bit party je pro mně jedna z nejvýznamnějších akcí roku a nesmím reportáž zanedbat. Ovšem, co čert nechtěl, opět jsem si zapomněl foťák. Takže se Vám můj blog tímto mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politováníhodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou dvakrát za deset let Veselý obličej. Fotil jsem nakonec na foťák půjčený od Sillicona (velice děkuji) a můj iPhone, což je bohužel poznat s ohledem na světelné podmínky v sále. Akce byla, jako obvykle fajn, grafika, hudba i dema super, objevila se nová hra na Sharp MZ-800, výborně jsem se bavil, dokonce i kus práce jsme s Bohoušem udělali (no teda spíš Bohouš, ale já ho manageoval Mrkající veselý obličej). Bohužel tentokrát však asi nemůžu říci, že vše bylo dokonalé.

Forevever2016_Poster Forevever2016_DemosStarting Forevever2016_NobomiDevelopingQDCopier

Na akci jsme s Radimem chtěli přijet okolo 16 hodiny, abychom bez problémů chytli dobrá místa, ale jak už to u mně bývá, zasekl jsem se trochu v práci, trochu jsme se zdrželi nákupem potravin a dorazili jsme až lehce před pátou. To už bylo v sále celkem plno, ale stůl se bez problémů našel. Ovšem příště vyrazíme raději o něco dřív. Radim zašel za Ellvisem pro klíče od pokoje na dávno domluvené ubytování, ale vrátil se s nepořízenou, že až večer, Ellvis něco kutil, plánoval, telefonoval.

Většina starých známých už tu dávno byla a byli ponoření do práce, hraní nebo vášnivých 8-bitových či jiných debat. Lehce jsem to oběhnul, pozdravil se, prohodil pár vět s tím, že později pokecáme víc. Super bylo, že pro letošek organizátoři zajistili cateringovou firmu, takže kromě pití bylo i co zakousnout. Sortiment nebyl velký, ale ke standardním nápojům přibyly polévky, párky, sekaná, řízky, všechno s brambory, chlebem nebo salátem a bylo to výborné. Toto opravdu potěšilo. V sále byl relativně klid, běžely dema, nějaký mně neznámý polský Atarista pobíhal v plynové masce, zkrátka pohoda.

Forevever2016_AtaristGasMask   Forevever2016_PeopleWorking

=== Sharpistická vsuvka, neSharpisté můžou přeskočit ===
Na letošní akci jsem měl plán. Zkusím vymyslet systém nebo vytvořit program, který by umožňoval okopírovat Quick Disky, které mám pro Sharp MZ-800 a MZ-700 do počítače. Za léta jsem jich nasyslil docela dost a kdoví, co zajímavého na nich může být. Původní plán byl použít kopírovací program pro okopírován obsahu QD na FD (virtuální v Unikartě na SD), odkud už půjdou programy dobře vyseparovat v PC. To vyžadovalo současné připojení řadiče QD a Unikarty k Sharpovi. Poprosil jsem tedy Bohoušel, zda by nemohl Quick Disk na Unikartě vypnout. Unikarta z QD natahuje Unicard Manager a jaksi se bez něj moc neobejde. Tento úkol se ukázal snadný, stačilo smazat soubor s manažerem a emulaci QD se vypnula a porty přestaly kolidovat. Připojil jsem tedy QD mechaniku a ta načítala chybně. Načtená data byla lehce rozbitá, programy se občas spustily, ale dělaly neplechu. Řekl jsem si, že holt je už starší, navíc mechanika, kterou jsem měl s sebou ani není od MZ-800/700, ale od psacího stroje Sharp. Vzal jsem tedy fungl novou mechaniku zakoupenou na eBay, ke které jsem si postavil repliku elektroniky. Ovšem ani tady jsem si moc nepomohl. Mechanika se netočila i když vevnitř evidentně vrčel motorek. Rychle jsem detekoval a vytáhnul prasklý řemínek. Byl v části, kde byl prasklý, ztenčený. Předpokládám, že je to místo, kde dlouhou dobu ležel na menším kolečku na osičce motorku.

Forevever2016_QDBrokenBelt   Forevever2016_NobomiWorking

Co se dá dělat, musím sehnat nový, aspoň ho změřím a budeme vědět, jaké náhradní jsou potřeba. Pro teď jsem se rozhodl vytáhnout řemínek z mechaniky, co špatně čela a dát ho do té nové. Po chvilce práce se šroubovákem, pinzetou a světlem z mobilu bylo hotovo. Ovšem zklamání bylo velké, protože nová mechanika se choval stejně jako ta stará a načtené soubory rozbité. Dokonce skoro stejně, to mně zarazilo a po chvilce podezírání volnějšího řemínku, který byl společný oběma mechanikám jsem je vyloučil jako původce potíži a začal jsem podezřívat Sharp s namontovaným MemExtem Davida Luftnera. Vytáhnul jsem druhý Sharp, kde mám novější verzi MemExtu od Michala Hučíka a Vaška Peroutky a ten šlapal v pohodě, data se načítala bez problémů, QuickDisk šlapal jako víno. Kdyby mně to napadlo hned, mohl jsem si ušetřit práci. Ovšem nenapadlo mně to, protože Quick Disk je takové zvláštní zařízení, že ho člověk musí podezřívat, i když je nový Mrkající veselý obličej. MemExt mi zlobil, zatímco většině ostatních fungoval. Mysle jsem, že když nemapuje, tak chodí, ale evidentně ne. Musím se na něj pořádně podívat, jak bude chvilka.

Měl jsem tedy připjený funkční QD i Unikartu k Sharpu. Další část bylo spouštění Unicard Managaeru. To vyřešil Bohouš tak, že v emulátoru uložil manager z virtuálního MZF příkazem ES na virtuální SRAM disk, ze kterého se pak dalo bootovat. Jediná nevýhoda SRAM disku je, že nesmíte skočit do BASICu nebo CP/M, protože ty SRAM disk hned zinicializují. Mezitím pomohl i kamarád na e-mailu Michal Hučík, který takřka obratem vytvořil konverzní prográmek z MZF do binárního souboru pro SRAM nebo ROM disk. Nakonec jsem tuto cestu ani nevyužili a bootovali jsem z virtuální floppy, kde jsme měli uložený program, který se po spuštění nahrál na adresu 1200 a úmyslně zamrznul. Po skočení do monitoru jsme ho spouštěli přes G1200 a data ukládali přímo na SD kartu přes její repository. Bohouš programoval a já mu dělal support, kibice a managera Mrkající veselý obličej. Nad tím vším dohlížel Radim Polášek, který nás občas kontorloval, jestli to děláme dobře Mrkající veselý obličej.

Načítání z Quick Disku se ukázalo trochu tricky a tvorba programu zabrala i většinu soboty, ale nakonec se vše zdárně podařilo. Bude to chtít ještě doladit nějaké drobnosti a Bohouš musí poupravit firmware Unikarty. Díky snaze o zrychlení přístup na emulovaný RAMdisk upravil totiž rutiny pro přístup po 4 kB, ale zapomněl, že při ukládání se to ne úplně vždy hodí, takže všechny okopírované soubory jsou teď delší a jejích délka je násobkem 4 kB. Než to Bohouš opraví, tak si trochu pohraju s kopírovacím prográmkem a pustíme ho do světa, ať můžete poukládat všichni své sbírky Quick Disků.
=== Konece Sharpistické vsuvky ===

Pěkně probíhající páteční večer se pokazil ve chvíli, kdy Ellvis rozdal klíče od pokojů a ukázalo se, že asi 20 lidí nemá kde spát. Organizátoři sice částečně zajistili nějaké nafukovačky a spacáky, ale když máte domluvený pokoj, se kterým počítáte tak vás to rozhodí. My jsme měli domluvený pokoj v podstatě od vypsání termínu Foreveru a tak na nás pokoj vyšel, ale cítil jsem se tak nějak provinile vůči ostatním a dobrá nálada byla fuč. Igi si dal kafe, rozloučil se a odfrčel k domovu. Jeho pohled na věc najdete na Igiho blogu. Klásek strávil noc na židli a ostatní postižení tak nějak podobně nebo na chodbě na zapůjčených matracích a spacácích. Neznám, zákulisní informace, organizátory jsem nechtěl otravovat, tak moje informace berte s rezervou. Donesla se ke mně jen nějaká šeptanda, že provozovatelé budovy Ellvisovi slibovali, že vše bude jako loni, ale zapomněli jaksi zmínit, že na některých pokojích bydlí stálí hosté, takže pokojů je prostě míň a řekli to Ellvisovi až v den konání akce. To už se fakt blbě zachraňuje. Když dostanu odněkud správné informace, tuto část článku rád opravím nebo doplním. Pro mně z toho plyne, že si příště na všechny akce budu brát nafukovačku a spacák. Jistota je jistota.

EDIT – přidáno 23.3.
Úplně jsem zapomněl na jednu velkou zajímavost a připomněl mi ji až Solaris104 v diskusi dole. Jsem hlava děravá, už neudržím informace ani pár dní. Jak jsem tak myslel, abych na nic důležitého z Foreveru nezapomněl, tak jsem zapomněl na představení CP/M pro Ondru. Pecka! Martin avizoval nějké překvapení, čekal jsem zprovozněné RTC na OndraJOY nebo, a to bych ocenil, nějak pořešený BASIC a ukládání z něj na SD, ale tohle mně fakt překvapilo. Ani mně nenepadlo, že by vůbec šlo. Font byl na hraně, ale čitelný a CP/M samozřejmě celkem pomalá, však taky Ondra není žásný rychlík, ale šlapalo to. Martin K. ukazoval Wordstar a ten fungoval celkem pěkne, jen prostě trochu pomaleji. Říkal jsem si, že bych vyzkoušel Turbo Pascal, ale Martin se také po noci strávené na židlích, šel dospat a protáhnout domů a tak nebyl na akci dlouho. Při své skromnosti to ani nezmínil. CP/M má virtuální disketovku samozřejmě na OndraSD. Těším se, až to Martin releasne na svém blogu a vyzkouším si vše vlastnoručně.
/EDIT

V sobotu jsme Sharpistovali, viz. výše, a na oběd jsem vyrazili do Trenčína. Loni nám totiž v jedné restauraci moc chutnalo. Ani letos nezklamala, Trenčín je navíc krásné město. Trochu problém byl s parkováním,  protože v Trenčíně byli místní předvelikonoční slavnosti, ale ty zase bylo hezké zkouknout. Vrátili jsem se pak tak akorát včas.

Forevever2016_Trencin1   Forevever2016_Trencin2

Hlavní události soboty jsou samozřejmě compa. Letošní téma bylo “Defender of the 8 Bits”. Letos mi přišly compa o něco chudší, až na jednu vyjímku. Ano, přítelé, je to tady! SHARP MZ-800 pronikl na Forever Party. Bohouš Nováček si dal práci a spáchal novou a originální hru RECYCLER pro tento počítač a přihlásil ji do Wild compa. V získání medaile nejcennější mu zabránilo obyčejné video. Sice pěkné a nápadité, ale přece jen video. To mi přišlo trošku nefér. Asi jsem zaujatý, ale holt pro demostraci je vtipné video zajímavější než logická hra, zvláště, když je na ukázku jen velmi málo času. RECYCLER je fakt dobrý, zlehka jsem Bohoušovi pomáhal s betatestováním a můžu říci, že některé úrovně jsou pekelně těžké. O hře připravím samostatný článek, kde najdete i hru ke stažení, pokud ji zatím Bohouš nedá na svoje stránky.

Staří “plackožrouti” nezklamali a tak na první místech kraloval, a musím říct, že zaslouženě Busy, který pomalu proniká na všechny platformy. Těším se na demo na Sharpa Mrkající veselý obličej. Rovněž demo TAILWIND od Gemba Boys bylo velmi vydařené. Celkově to bylo, jako každý rok fajn, jen možná mají ostatní méně času a holt jsem měl pocit, že je to trochu poznat na množství i délce příspěvků. Naopak účast mi přišla větší než loni, tak třeba se blýská na lepší časy a příští rok se z množství a kvality comp posadíme na zadek.

Jak jsem psal, akce měla své moušky, ale je potřeba vidět především pozitiva. Je super, že se takové akce konají a organizátorům patří velký dík. Jsem moc rád, že Forever každý rok pořádají a že se stále najdou lidé, kteří píšou dema, skládají hudbu, kreslí grafiku, píšou programy a těm všem moc děkuji!

Jak už jsem psal v úvodu, fotky jsem letos pořizoval náhradním způsobem, tak nejsou žádná sláva, ale jestli chcete mrknout, tak jsou tady (něco fotil i Sillicon, děkuji):
https://goo.gl/photos/uZedCt99XqZPdEkC7

Svoje fotky už zveřejnil i Krpukaj:
http://www.krupkaj.cz/xgal/album.php?show=Forever2016&rows=3&cols=5&from=1

A taky Factor6:
http://hracka.org/~f6/gallery/?dir=Forever_2016_Factor6

Tak ahoj za rok v Hornej Súči na Foreveru s tématem “Mad Max – The 8-Bit Road“!

Příspěvek byl publikován v rubrice Akce se štítky , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

10 komentářů: Forever 2016

 1. Martin1 napsal:

  Škoda, že to takto dopadlo, tiež som svoj pobyt musel neplánovane skrátiť na polovicu a nestihol som prediskutovať pár vecí a predviesť všetky moje novinky (ale aspoň som otestoval, ako sa nocuje v mojom aute, čo som však pre nízku nočnú teplotu nakoniec po hodine vzdal a na vymenil za komfort stoličiek v hale – i tak budú moje stavce ešte pár dní potrebovať na zotavenie).

  • Martin napsal:

   Ty jo a nic jsi nerekl, jsem ani netusil, ze Te to taky potkalo 🙁 Das tu CP/M na web? Uplne jsem to zapomel napsat do clanku, tak jsem to tam ted rychle pridal, sorry, jsem sklerotik.

 2. Softhouse Ltd. napsal:

  Skvelé. Škoda, že som tento rok nedokázal prísť 🙁

 3. Solaris104 napsal:

  To mi připomíná, že Martin nezmínil Martinovu prezentaci CP/M na Ondrovi :-). Viděl jsi ji vůbec?

 4. Klásek napsal:

  Nasál jsem tu SUPER atmosféru a dobil baterky. A zase čekat CELÝ ROK … 🙁

 5. Sillicon napsal:

  Parádní shrnutí, díky. Jen koukám co všechno mi uteklo… ty akce jsou prostě neskutečně krátké a člověk nestihne prohlédnout vše a pohovořit s každým :-(.

 6. kolemjdoucí napsal:

  Sice se bohužel podobných akcí neúčastním, ale je krásný vidět, jak ve čtyřicetiletých chlapech je pořád někde schovanej ten patnáctiletej puberťák, co kdysi gamesil po odpolednách s kámošema na svým milovaným stroji nebo kopíroval kazety na hifivěži Aiwa, propašovaný z Rakouska v ponožce…

 7. Pingback: Recycler – nová hra pro Sharp MZ-800 | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *