Další Ondra v cajku, aneb ne až tak triviální oprava Ondry

Práce na zakapotování repliky a testování OndraLink mně tak nějak přiměly, abych se konečně podíval, co je s mým originálním Ondrou, který nefungoval od té doby, co jsem ho za nemalý peníz vydražil. Měl jsem repliku, tak mně k jeho opravě nic nenutilo, ale teď jsem tak nějak cítil pocit, že by bylo lepší mít vše v cajku, navíc dva Ondrové jsou lepší než jeden Ondra a dají se dělat pokusy se síťováním.

Ondra_original_oprava_mrtvolky   Ondra_original_opraveny_board

Po zapnutí Ondra ani nepípnul. Otestoval jsem napájení a to bylo v pořádku, jak na zdroji, tak v Ondrovi za stabilizátorem. Zvlnění v rozumných mezích (v rámci Ondry). Primárně jsem šel po EPROM a nemýlil jsem se. EPROM obsahovaly ViLi ROM v27 a v jedné byl vadný jeden bajt. Smazat ani přeprogramovat nešla, tak jsem ji musel vyměnit za novou. Ovšem ani po této jednoduché výměně se nic nezměnilo.

Vyzkoušel jsem MIKOS EPROM a tady byla situace výrazně lepší. Vypadlo to, že se totiž zinicializovaly čítače a generoval se obraz, resp. byl černý, ale alespoň synchronizovaný. Tím pádem to vypadalo, že CPU šlape, ROM šlape, čítače šlapou a začal jsem silně podezřívat RAM. Ovšem RAM se špatně testuje. Všechny obvody byly stejně teplé, nic nesvědčilo o nějaké anomálii.

Řekl jsem si, že bych si mohl napsat malý testovací prográmek do ROM, který by mi s testováním pomohl a mohl bych indikovat chybu pomocí LED, pípáku a relátka. Tady mi hodně pomohl Martin K., který má s programováním pro Ondru už dost zkušeností a v podstatě obratem mi spíchnul jednoduchý testovací prográmek do EPROM, který mi pípáním a výpisem na sériovou linku ukázal, že v RAM jsou samé jedničky a nedá se do ní nic zapsat.

Moje pozornost se tedy upnula k řízení RAM a v podstatě hned jsem našel vadný invertor D26C (K555TL2 = 74LS14). Nad D26 jsem tedy přibastlil druhý a invertor nahradil. Po zapnutí již paměť ožila, ale Martinův test indikoval vadný 1. bit RAM. Proměřil jsem všechny signály k vlastní RAM a ty se zdály v pořádku, takže paměť šla ven.

Ondra_original_oprava_vyoperovana_pamet

Naštěstí jsem v domácích zásobách našel novou ruskou náhradní, tak byla výměna snadná. Bohužel jsem paměť vytahoval trochu neopatrně a porušil jsem si dvě cestičky plošného spoje, které jsem pak musel opatrně opravit. Plošný spoj je hodně jemný a chce to příště více opatrnosti.

Pak už všechny testy prošly a po nainstalování patřičné ROM mně Ondra uvítal klasickým pozdravem.

Ondra_SPO186_ViLi_ROM

K555TL2 jsem doma nenašel, takže jsem zapátral a našel u Bučka. Takže jsem se tam druhý den otočil a vyměnil i tento obvod.

Ondra_original_oprava_vymeneny_K555TL2-74LS14

Tím jsem opravu spokojeně završil a byl rád, že další funkční Ondra je na světě. Opravy v podstatě nejsou na desce vidět, vše je jako původní.

Ondra_original_opraveny_board

Při opravě jsem přišel na zajímavou věc, o které se již zmiňoval dříve ROXIO a to sice, že na místě D6 mám osazený K555IR23 (74LS374) místo K555IR22 (74LS373) a na spodní straně desky jsou proto k pinu 11 místo VCC přivedeny hodiny z oscilátoru.

Ondra_original_oprava_hodiny_pro_74LS374

Pokud máte nefunkčního Ondru a chcete se pustit do jeho opravy, určitě vám Martinův Ondra_HWTest doporučuji. Martin ho v období, než jsem se dostal k sepsání tohoto článku, hodně vylepšil, takže je opravdu super a ještě se o něm zmíním v samostatném příspěvku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Československé počítače, Ondra se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 komentářů: Další Ondra v cajku, aneb ne až tak triviální oprava Ondry

 1. Pingback: Ondra_HWTest – testovaci program pro TESLA Ondra | Martinův 8-bitový blog

 2. radim napsal:

  bohuzel ne zrovna kvalitni cesticky jsou i na tistaku k replice, takze i k tomu je treba se chovam velmi velmi jemne. sam jsem si take dve u konektoru klavesnice shora odtrhl 🙁

 3. Jiří napsal:

  Zdravím..měl bych dotaz, po dlouhých letech jsem vytáhl svého Ondru, tehdy funkční, teď zapnu, jen svítí obě diody a je slyšet jeden dlouhý tón, na obrazovce žádný nápis, jen se podklad rozsvítí…čím nahradit tu 8253?? Nebo co tam mohlo odejít jiného?? Díky moc předem.. Jiří

  • Martin napsal:

   Na 8253 bych to hned tak z placu netipoval (mimochodem, pořád se dá koupit, kdyby jo). Začal bych klasicky kontrolou napájení. Pokud je napájení OK, prověřil bych obsah EPROM, tam bych to podezříval nejvíc. Pak potencionálně RAM, exituje perfektní testovací ROM https://sites.google.com/site/ondraspo186/download/9-2-rom-a-utility

   • Jiří napsal:

    No napáječ je v pohodě zřejmě, mám ještě jednoho Ondru funkčního,ten naběhne v pohodě, „Píp Ondra V.5“ a čeká :-)) Ale jinak nevím vůbec,jak otestovat EPROM tedy… 🙁
    Kdysi dávno funkční byl, jen odložen i s kabely do krabice a v suchu a chladném pokoji odložen celá ta léta… 🙂

   • Jiří napsal:

    Tak EPROM jsem zkusil prohodit, otestovat v tom funkčním jsou v pohodě.. 🙁 ten druhej beze změny, pouze po zapnutí, oranžová LED se rozsvítí, po chviličce i zelená a spustí trvalý tón..

    • Martin napsal:

     Tak to bude někde dál, RAM, nějaké TTL … Jestli si můžete naprogramovat EPROM, tak bych zkusil tu testovací od Martina K.

     • Jiří napsal:

      Nu to právě nesvedu.. :-(( hernajs, co by tam mohlo odejít, když to jenom léta leželo v krabici, v suchu a ne na mrazu…jsem si chtěl zavzpomínat a ten jeden mizera prostě nejede.. :-((

    • Martin napsal:

     Pokud to není EPROM, tak to bez bližšího zkoumání neodhalíte. Svěřte to někomu, kdo to umí.

 4. Ondra napsal:

  Ahojte,

  tiež sa trápim s jedným Ondrom. Po výmene Epromiek nejakú dobu išiel, ale teraz štartuje len s bielou obrazovkou. Vačšinou aj na začiatku pípne, klávesy reagujú. Skúsil som aj VILI ROm, ale s rovnakým výsledkom. Testovacia ROM tiez startuje s bielou obrazovkou, ostatné testy prebehnú vpohode, TEST RAM niekedy pípa vysokým tónom, niekedy prebehne vporiadku.

  Nenapadá vás niečo ?

  Diky Martin

  • Martin napsal:

   Obávám se, že bez měření a osciloskopu se asi neobejdeš. Jestli máš bílou obrazovku, ale obraz je synchronizovaný, tak čítače asi čítají, ale chce to proměřit tu obrazovou cestu. Martin K. celkem hezky popsal, jak to funguje tady https://sites.google.com/site/ondraspo186/5-grafika/5-1-ako-to-funguje

   • Martin napsal:

    Dakujem za odpoveď, trochu som to prebehol osciloskopom, čítače čítajú, kmitočty aj delenie sedí, všetko sa tvári viac menej normálne.., zvláštne je že pípací memory test vypípáva rôzne kombinacie, od stavu všetky bity dobré, až po niekolko zlých, ako sa mu chce.., ešte to skúsim pripojiť na sériovú linku, čo v tých RAMkách vlastne je .. a dík za ten link Ohladne videa ..

    • Martin napsal:

     Jestli pipaji pameti, tak asi dobre nebudou. Je to celkem casta zavada, ten seriak je dobre pripojit a je to easy, jakejkoli TTL serial USB prevodnik je fajn a piny primo do konektoru a je to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *