Celkem jednoduchá oprava obrazu na ZX Spectrum +3 128K

Pavel donesl do klubu ZX Spectrum +3 128K, které mělo problémy s obrazem. Obraz naskakoval jen, když Pavel „viklal“ konektorem joysticku a pak už vůbec ne. Speccy jsme rozdělali a poměrně rychle přišli na to, že vypadává synchronizace z obrazu. Netrpělivý Radim psychicky nevydržel můj a EC1045 systematický postup od video konektoru směrem do Speccy a pomačkal všechny brouky na desce, čímž odhalil, že nejcitlivější na dotyk je ULA.

ZXSpectrum 3_ULA_resolder_1   ZXSpectrum 3_ULA_resolder_2

Pak už jsme poměrně snadno přišli na to, že pin 43 (NSNC) příliš nedrží na desce. Problém byl v tom, že klubová páječka je trochu kopyto a na SMD jsme neměli žádnou pájecí kapalinu, ani fluxpen. Tak jsem nebohé Speccy vzal domů a ULA pořádně propájel. Vzal jsem to ze všech stran. ULA nebyla zrovna hezky usazená vůči pájecím ploškám a cínu na pinech bylo opravdu pomálu, že se divím, že to vůbec fungovalo, protože piny navíc nešly ani rovnoběžně s deskou, ale šikmo k ní. Po propájení Speccy šlapalo naprosto v pohodě.

Pokud tedy někdo máte nějaké problémy s +2A, +2B nebo +3, které se jeví jako mechanická příčina, zkuste mrknou, jak moc máte připájenou ULA.

Příspěvek byl publikován v rubrice Sinclair, ZX Spectrum se štítky , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: Celkem jednoduchá oprava obrazu na ZX Spectrum +3 128K

  1. radim napsal:

    dalsi zachraneny kousek 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *