Grafická karta pro GBA1000 – Picasso II do Zorro II naplocho

Jak už asi napověděl můj předchozí příspěvek, kde jsem se ptal na správnou orientaci CL-GD5428 (PQFP-160), tak kromě desky na rozšíření RAM pro GBA1000 o 32MB, se mi podařilo zakoupit i plošný spoj na grafickou kartu Picasso II upravenou pro GBA1000 tak, že se dá dovnitř počítače zabudovat naplocho. Kromě toho, je možné videosignál interním kabelem zapojit přímo do desky tak, že na VGA výstup je automaticky přepínán buď výstup interního VGA scandoubleru nebo Picasso II.

GB_A1k_GraKa_PCB_top_1200   GB_A1k_GraKa_working_detail

Picasso II je na Amize poměrně oblíbená grafická karta. Dělala ji německá firma VillageTronic začátkem 90. let minulého století a existuje v několika revizích. Principiálně se jedná o jednoduchou implementaci čipu Cirrus Logic GD5426 nebo GD5428, doplněnou 1-2 MB RAM, nezbytnou logikou a relátky pro přepínání „bypassu“ ze standardního Amiga VGA scandoubleru. Hodně programů na Amize (hlavně dema a hry) totiž pracují s interní grafikou a tak je automatické přepínání (bypass) v podstatě nutností.

Picasso_II_in_GBA1000   Picasso_II_in_GBA1000_2

Picasso II zvládá rozlišení až do 1600×1280×8 prokládaně nebo 800×600×24 neprokládaně. Pro jeho provoz je zapotřebí doinstalovat ovladače, kterých je více druhů a pro mně, coby neamigistu, je to trochu potíž. Naštěstí pomohl Uunek a origo Picasso v GBA1000 pěkně rozchodil. Bohužel, jak můžete vidět na snímcích výše, originál Picasso II se do GBA1000 moc nehodí. Jednak trčí do výšky a druhak má konektory vepředu, protože Zorro II slot v GBA1000 je opačně orientovaný. Amiga 1000 nemá ve skříni vzadu žádný prostor na sloty a s tímto se původně nepočítalo.

Picasso_II_in_GBA1000_800x600   GB_A1k_GraKa_ScreenMode

Proto Georg Braun vzal design původní Picasso II karty a vytvořil plošný spoj pro jeho GBA1000. Karta s do počítače zasunuje naplocho a vůbec nijak nevyčnívá. Základní deska počítá i s připojením passthrough kabelu do grafické karty, takže je vše velmi jednoduché.

GB_A1k_GraKa_working_complete   GB_A1k_GraKa_working_detail

Karta se v počítači logicky chová jako originální Picasso a funguje vše, jak má. Zrychlení grafiky je proti ECS čipset GBA1000 značné. Samozřejmě se to týká programů, které zobrazení přes RTG podporují. Ostatní plynule přepnou na ECS, což bezpečně poznáte díky slyšitelnému cvaknutí relátek.

GB_A1k_GraKa_SysInfo_Boards   GB_A1k_GraKa_SysSpeed

Zrychlení se kupodivu projeví i v běžném provozu Amigy. Předpokládám, že je to proto, že se odlehčilo na pomalé komunikaci mezi CPU, ECS čipsetem a relativně pomalou CHIP RAM.

GB_A1k_GraKa_SysInfo_Speed   GBA1000_Martin_with_32MB-DRAM_and_PicassoII

Příspěvek byl publikován v rubrice Amiga se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Grafická karta pro GBA1000 – Picasso II do Zorro II naplocho

  1. Doda napsal:

    Jsi borec, fakt.

    cely system je rychlejsi hlavne diky mnohem rychlejsimu blitteru na karte. Ten v ECS neni nic moc, tedy na A500 to byla pecka, ale na rychlejsi Amize je uz rychlejsi jakekoliv operace delat hlavnim procesorem, ale i tak ho to hodne zatezuje a zpomaluje to pochopitelne cely system, coz se zvetsuje s vetsi barevnou hloubkou. Diky blitteru na karte to pak frci naplno.

  2. drake napsal:

    Pěkná práce, škoda, že Georg neudělal grafarnu s čipem S3trio to by bylo jiný kafe.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *