Dva jednoduché zvukové interface pro Sinclair ZX Spectrum

Klasický Sinclair ZX Spectrum nebo ZX Spectrum+ postrádá, na rozdíl od svých novějších bratříčků, zvukový chip. U hodně her si vystačíte jen se zabudovaným repráčkem schopným vyluzovat jednoduché 1-bitové zvuky. I na něm se dá zahrát, ale je to procesorově náročné a není to úplně ono. Kdo che na Speccy hudbu, musí sáhnout po nějakém zvukovém interface, jako je například Didaktik Melodik. Dnes najdete pro ZX Spectrum poměrně hodně zvukových karet, které všechny využívají čipy AY-3-8912 nebo AY-3-8910 (liší se jen porty navíc) a všechny používají víceméně stejné zapojení, byť některé využívají programovatelné logické prvky. Jíííra rozčarován nad cenami karet  na trhu udělal jednoduchý interface, využívající v podstatě původní zapojení, který si můžete snadno postavit nebo koupit za pár korun. A pokud byste zvuku neměli dost, udělal Jíííra ještě modernější obdobu využívají zvukový čip ze SAM Coupé – Philips SAA1099. Tady už používá jednoduché CPLD, ale stále si ho můžete koupit za velmi dostupnou cenu.

SimpleAY_Martin_finished_NWC   Simple_SAA_IF_Martin_in_48K_detail

Jak jsem se již zmínil, hlavní Jííírovou motivací bylo, aby si oba interface mohl pořídit v podstatě každý, takže se domluvil s Nobym (www.divide.cz), který obě karty staví a můžete je koupit v jeho http://www.divide.cz/?x=eshopn&lang=cz. V případě Simple AY Interface si můžete koupit i neosazenou desku a zabastlit sami. Já Jíííru ukecal a postavil jsem si, samozřejmě, i Simple SAA Interface. Znáte to, co si člověk sám nepostaví… Mrkající veselý obličej

SimpleAY_Martin_with_DivIDE-RTC   Simple_SAA_IF_Martin_in_48K

Zatímco Simple SAA mi, po naprogramování CPLD šlapal v pohodě, u jednoduchého Simple AY to tak nebylo. Dost mně to zaskočilo, že mi takovéto jednoduché zapojení nejde na první dobrou a dokonce jsem si přibral na pomoc osciloskop. I tak mi chvíli mi trvalo, než jsem odhalil vadný pin precizní patice. Já na ně mám snad smůlu nebo co Smutný obličej

AY_BC1-BDIR_50us   AY_BC1-BDIR_5us

Pak už bylo vše bez problému. Hudbu přes AY podporuje na Speccy spousta softu, přes hry, dema až po speciální hudební programy, takže pouště je vždy co.

Simple_AY_MissionHighlyImprobable   Simple_AY_FXS4

Horší je to se Simple SAA. Přesto, že SAA1099 je velice zajímavý zvukový čip, není na Speccy přirozeným jevem a tudíž softwarová podpora je žalostná. Uvidíme, jestli se díky přítomnosti tohoto interface nezlepší, ale nevím. Prozatím existuje jednoduchý přehrávač skladeb ze SAM Coupé a podpora SAA ve hře Krunel.

Simple_SAA_IF_zx-saa-sound   Simple_SAA_IF_Krunel

Pokud ještě Melodik nebo kompatibilní AY interface nemáte, neváhejte, za těch pár korun Simple AY Interface stojí a pokud vám ještě něco zbude, můžete přidat i Simple SAA Interface. Je to pěkný začátek, než našetříte na celý SAM Coupé Mrkající veselý obličej

Příspěvek byl publikován v rubrice Sinclair, ZX Spectrum se štítky , , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Dva jednoduché zvukové interface pro Sinclair ZX Spectrum

 1. Roman napsal:

  S tými vadnými precíznymi päticami nie si sám. Ja mám jedno nefunkčné (lepšie povedané, sem tam funkčné) XT-IDE a jedno XT-CF. A vadné piny nie som schopný nájsť. Takže to si na tom ešte dobre.

 2. SC napsal:

  Prosím upravit část o softu pro SAA:

  Ve srovnání s AY bude asi u SAA softwarová podpora vždy malá, ale je třeba říci, že SAA interfacy vznikaly a vznikají, protože Rusové na Spectrum převedli snad všechny hudby ze SAM Coupé. Aneb přehrávač skladeb využili v cca. 30ti demokolekcích:
  http://micklab.narod.ru/ZXMSoundCard.htm#soft

  A kdo ještě nemá kartu – vyzkoušejte ji v emulátoru Unreal Speccy:
  http://micklab.narod.ru/file/us0373_mod_saa.rar

 3. Pingback: Obojetna zvukovka pro ZX Spectrum – TwinSound alias SAAY! | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *