Sharp MZ-800 RAM/ROM Disk v1.1

Plošné spoje na RAM/ROM disk pro Sharp MZ-800 podle návrhu Radka Suka se podařilo úspěšně vyrobit i rozdistribuovat ještě před vánocemi. Desky dělané v Číně dopadly dobře a díky pečlivosti Radka chodily všem na první zapojení. Během svátků se mi podařilo i mně dva disky osadit, tak bych se rád podělil o pár fotografií, které můžou pomoci s osazováním ostatním.

RRD_final_Accu_front   RRD_final_Accu_back

Po úspěšném otestování prototypu, kde bylo nutné udělat pár drobných změn, Radek připravil finální verzi.

RRD_prototype_front   RRD_prototype_back

Desky se realizovaly v Číně, nicméně přes českou firmu zabývající se výrobou plošných spojů. Desky jsou dvouvrstvé, prokovené, s nepájivou maskou a zlacené na konektoru i na spojích. Tím se zaručí perfektní kontakt na sběrnici i výdrž desky při případném delším skladování.

RRD_PCB_front   RRD_PCB_back

RAM/ROM disk se dá osadit několika různými způsoby. Já osazoval jeden akumulátorem a druhý baterií CR2032. Baterie se osazuje ze spodní strany, stejně jako jumpery, aby šla snadno vyměnit. Oba disky fungovaly na první zapojení. Možná budu muset snížit odpor pro nabíjení akumulátoru, ale zatím jsem ho nechal, uvidím časem.

RRD_final_2032_front   RRD_final_2032_back

RRD se dá osadit i superkapacitorem, který mám osazený na prototypu. Vše má svoje výhody a nevýhody. Pro občasné použití se asi nejvýhodnější jeví použití baterie CR2032.

RRD_test_OK2

Pro případné zájemce, kteří nestihli hromadnou výrobu nechal Radek ke stažení data pro výrobu na http://www.radeksuk.cz/sharp/RRD%20verze%201.1.zip. Doporučil bych data stáhnout a zadat do nějaké prototypové výroby, možností je poměrně hodně a deska nevyjde na horentní peníze. Nicméně nebude už asi zlacená.

Radek aktuálně připravuje upravenou verzi CP/M, které bude moci obsloužit celý RAM disk 1,5 MB najednou a bude tak možné snadno kopírovat i HD diskety. Radkova CP/M navíc vypadá velice zajímavě.

Já mám hotový program pro uložení celého (nebo části) RD na SD Unikarty a jak mi čas dovolí, připravím i opačný proces, tj. naplnění obsahu RD ze SD.

Pavel Železo zpřístupnil některé programy, které převedl pro natažení z flash EPROM na http://zelezo.sweb.cz/index.htm.

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-800, SHARP. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

3 komentáře: Sharp MZ-800 RAM/ROM Disk v1.1

  1. uunek napsal:

    RRD with CR2032 – thanks!

  2. MilasPce napsal:

    Pár kusů PCB šlo do výroby leden 2020, info na oldcomp.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *