Replika 64 kB SHARP RAM File Board MZ-1R18

Po úspěšné realizaci repliky desky interface a elektroniky Quick Disku se Michal Medek pustil do kreslení repliky 64 kB RAM disku pro Sharp MZ-800. Řeknete si, že 64 kB není a nebylo ani před lety mnoho a zajisté máte pravdu, ale SHARP tehdy takový RAM disk dělal. Větší RAM disky existovaly v několika různých „nadšeneckých“ provedeních a nyní nově vznikl i RRD Radka Suka s kapacitou 1,5 MB RAM a 512 kB flash EPROM. Ale tahle replika je podle originálu a navíc se skvěle doplňuje s Quick Diskem. Pracujete na rychlém RAM disku a pak celou práci uložíte na QD. Kapacita je shodná.

Sharp_MZ-1R18_original   Sharp_MZ-1R18_replika

Michal si dal s překreslováním práci, schéma je přesně dle originálu

MZ_1E18_v100.sch

a cesty jsou vedené rovněž shodně s původním RAM diskem. Radek Suk pak vše doladil, zfinalizoval a zařídil výrobu desek v Číně. Díky!

Sharp_MZ-1R18_original_back   Sharp_MZ-1R18_replika_back

RAM disk má některá zajímavá specifika. Například použité paměti jsou klasické dynamické 4164, ale v provedení, které má na pinu 1, který je normálně nezapojený, funkci autorefresh. Shánění je trochu komplikovanější, ale Čína má dnes vše Mrkající veselý obličej.

Abych měl repliku co nejvěrnější, rozhodl jsem se to risknout a všechny součástky zapájet. Pravda, předtím jsem je všechny zbaběle otestoval Mrkající veselý obličej. A klaplo to. MZ-1R18 šlapal na první zapojení. No tedy, vlastně ne, protože jsem si opakovanou prací s Unikartou dodrbal její SD slot a chvíli mi trvalo, než jsem na to přišel. Ale RAM disk byl v pohodě. Jen asi ještě vyměním ty keramické kondíky. Mám celou krabici kulatých 100 nF keramik TESLA, ty se tam budou vyjímat mnohem lépe. Po prvních testech přes Unikartu jsem si testovací program nahrál na Quick Disk a dál už pracoval s ním.

Sharp_MZ-1R18_replika_testLoading  Sharp_MZ-1R18_replika_testOK

O adresování se starají 4 čítače 74LS193, takže zápis je velmi jednoduchý. Nastavíte adresu, na kterou chcete psát a pak už jen posíláte data. Se čtením stejně tak. Po zápisu nebo čtení se adresní čítače automaticky inkrementují, takže u souvislých bloků dat není potřeba nastavovat adresu. Můžete tak s výhodou použít instrukce INIR a OUTIR.

RAM disk používá port EB pro nastavení adresy a port EA pro čtení a zápis dat. Čtení jednoho bytu tak může vypadat například takto:

LD A, C5H ….. nižší byte adresy
LD B, D3H ….. vyšší byte adresy
LD C, EBH ….. port pro nastavení adresy
OUT (C), A ….. nastavení adresy
IN A, (EAH) ….. přečtení dat

Rovněž v BASICu je práce poměrně jednoduchá. Stačí použít zařízení RAM: a s ním všechny běžné operace, tj.:

SAVE „RAM:MUJPROG“

LOAD „RAM:MUJPROG“

DIR „RAM:“

Formátování RAM disku probíhá prostřednictvím instrukce INIT, kde lze určit prostor pro data a zbytek pak zaujímá tiskový buffer.

Příkazem INIT „RAM:$FFFF“ tak máte celý RD pro data (vyjma prvních 256 bytů), zatímco příkaz INIT „RAM:“ je ekvivalent příkazu INIT „RAM:$AFFF“, tj. 16kB je ponecháno pro tiskový buffer.

RAM disk je použitelný i pod CP/M, ale tam je jeho 64 kB opravdu docela málo.

Michal neusnul na vavřínech a poměrně intenzivně zamakal na desce sériového rozhraní RS-232C MZ-1E24. V současné době tuto kartu Radek finalizuje a když to dobře dopadne, můžete se na ni těšit na ByteFestu. A aby nebylo replik málo, připravuji disketový řadič MZ-1E05, takže je se opravdu na co těšit.

Příspěvek byl publikován v rubrice MZ-800, SHARP. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Replika 64 kB SHARP RAM File Board MZ-1R18

 1. solaris104 napsal:

  Pekna prace, at se dari a ty dalsi repliky desek dopadnou stejne jako tento RAM disk. Stejne je zajimave, jak pokrok clovek nezastavi. Dnes si clovek prakticky na kolene dokaze vyrobit profi periferii. PC s Eaglem a vyroba DPS v Cine je k nezaplaceni.

 2. EC1045 napsal:

  hezka replika ale ma par drobnosti k dokonalosti a to ze prokovy jsou a dost mensi nez na originale a take orignal ma HAL a pak masku kdezto replika ma masku a pak povrchovou upravu

  • Martin napsal:

   No jo, ty aby sis nestournul 😉 Ale mas pravdu, ty prokovy mne taky trkly, ale to jsou veci, co Ti fakt dojdou, az polozis fotky hotoveho dilka vedle sebe. Dokud srovnavas Eagle proti fotce, tak to tak nejak nevidis. Poucime se do dalsich replik. Akorat od toho zlata nas asi neodklonis. Dela nas to jen par, desek je vzdycky vic a tudiz zustavaji v supliku a to je pak dobre, ze jsou pozlacene. Navic zlaceny konektor z „tvrdeho“ zlata je k nezaplacni. Na SAPI mas zlacene FRB, ale tady strkas desku do slotu. Zeptej se Spectristu, jake jsou s tim obcas problemy.

 3. Pingback: Replika disketového řadiče Sharp MZ-1E05 pro MZ-700/800 | Martinův 8-bitový blog

 4. Pingback: Japonský Sharp MZ-1500 a rozdíly proti Sharp MZ-700 a MZ-800 | Martinův 8-bitový blog

 5. Jimmy napsal:

  Hello Martin!

  I read much about the great replicas in your blog and i’m very interested in it.
  But i asked myself if there is a way to get some of the eagle pcb files to make the pcb on my own?
  Or are they all private and not for public use?

  Kind regards!

  • Martin napsal:

   Hi, not all board have been done by me. I would have to ask the authors. Generally about the boards that I have drawn I have a policy sending Gerber (not Eagle) files to anyone who wants it under condition the he/she will not make replicas for a sale and/or resell the boards for a profit. In which boards are you interested? Write me an e-mail please to martin theroundedsymbol 8bity dot cz.

 6. Pingback: Jednoduchá náhrada RAM disku MZ-1R18 s ARM | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *