Připojení joysticku k Ondrovi

Nedalo mi to, abych ve hrách na Ondrovi nevyzkoušel joystick. Připojení „Atari“ joysticku, nebo jak je v návodu uvedeno křížového ovladače, je poměrně jednoduché.

Ondra_SPO186_with_joystick   Ondra_SPO186_JetSetWilly_screen

Připojení je realizované pomocí FRB konektoru X1 a je popsané na stranách 29-31 uživatelské příručky 1 – NÁVOD K OBSLUZE. Standardní „Atari“ joystick používá 9-pinový konektor Canon a jeho zapojení najdete na spoustě míst, např. zde.

joystick_pinout   Ondra_SPO186_joystick_connection

Já jsem si udělal jednoduchou redukci, na kterou jsem použil kablík na sériovou linku z PC, kterých mám doma dostatek. Konektor do mainboardu jsem z kablíku odříznul a jednoduše připájel drátky přímo na FRB konektor TX 512 20 13.

Ondra_SPO186_joystick_cable   Ondra_SPO186_joystick_cable_detail

Bohužel se nedá říct, že by mě využití joysticku na Ondrovi nadchnulo Mrkající veselý obličej Těšil jsem se na JetPac, ale ten s joystickem nefunguje. Zatímco v MIKOSu je joystick přenášen na kurzorové klávesy a Enter, ve ViLi ROM toto evidentně nefunguje. A jelikož všechny hry co mám, běhají pod ViLi ROM záleží jen na hře, zda joystick obsluhuje.

Ondra_SPO186_Planetoids_loading_screen   Ondra_SPO186_Planetoids_screen

Z běžně dostupných her jsem tak našel jen Planetoids a Jet Set Willy. Hra Planetoids je bohužel tragicky pomalá a tak vlastně hratelný zůstává jen Jet Set Willy.

Díky podpoře v MIKOSU a implementaci v BASICu můžete joystick snadno používat ve vašich programech prostřednictvím funkce INKEY.

Příspěvek byl publikován v rubrice Československé počítače, Ondra. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Připojení joysticku k Ondrovi

  1. solaris104 napsal:

    Kdovi, jak je na tom Pssst a Galaxians. Mozna by nebyl problem pro sikovneho programatora fixnout ty hry pro podporu joysticku. Ale bez emulatoru to je asi narocnejsi.

  2. solaris104 napsal:

    Bohuzel uzivatel Lukes (Roxio) nekomunikuje pres e-mail ani pres ICQ, i kdyz je online. Takze chybejici hry musime sehnat jinde 🙁

  3. Lukes (Roxio) napsal:

    Tak pánové po dlouhé době sem si udělal zase čas na můj WEB hodil sem tam lin na uložto sou tam programy na ONDRU to víte není moc času to máte práce, programování, pak moje šáde no je toho dost. Každopádně Máte to tam přeju mnoho krásně propařených hodin na ONDROvy 😉

  4. Pingback: OndraJoy – přídavná destička pro Ondra SD | Martinův 8-bitový blog

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *